5 Mayıs Pazar günü ilk teravih namazının kılınacağını ve 6 Mayıs Pazartesi günü de ilk oruc tutulacak.Gelişiyle gönüllerimizi aydınlatan rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirerek insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her Ramazan ayında İslam’ın hayat veren ilkelerinden birini gündeme taşıdıklarını belirterek, bu yıl da yardımlaşmanın, dayanışmanın ve kaynaşmanın kilit kavramlarından biri olan “infak” temasını gündeme taşıyoruz. Ramazan ve İnfak” birbiriyle bütünleşen iki yüce değer olarak bu yıl oruç ayında gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimize mihver olacak. “İnfak Kalpleri Birleştirir” sloganıyla müminleri maddi ve manevi anlamda infakta bulunmaya, yarım hurmayla da olsa korunmaya, arınmaya ve gönüllerimizi buluşturmaya davet ediyoruz.

Ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı olarak “Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin” çağrısıyla sınırları aşan bir iyilik daveti yaptıklarını dile getirerek, özellikle bu yıl “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” sloganıyla, bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu, özlemini çektiği eşsiz bir yardım sistemi olan zekât ibadetini gündem yapıyoruz.

Ramazan, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır

 Ramazan ayının sahuru, iftarı, teravihi, mukabelesi, itikâfı, Kadir Gecesi ve daha birçok feyiz ve bereketiyle Müminler için büyük bir nimet ve Allah’ın yeryüzüne rahmetinin açık bir tecellisidir.

Ramazanın müminlerin günah ve hatalarından temizlenmek için önemli bir fırsat olduğuna işaret ederek, Ramazan, dünyanın baş döndürücü kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır. Ramazan bir bağışlanma mevsimidir.

Nitekim Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde; “Bir kimse, inanarak ve sevabını sadece Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur. Bütün ibadetlerin en temel amaçlarından ve hikmetlerinden biri de, insanları ahlaklı, duyarlı, sorumlu bireyler yapmak ve bu güzellikleri toplumsal hayatın merkezi haline getirmektir. Oruç ibadetinde de asıl amaç; kalbin, aklın, duyuların oruçla bütünleşmesi ve kulun ibadet bilinci, dua ve güzel ahlak ile Rabbiyle buluşmasıdır. Eğer hakkıyla idrak ve ihya eder, hikmet, nimet ve güzelliklerini iyi değerlendirirsek Ramazan ayı, hayatı bir okula, bütün yeryüzünü bir mabede, dünyayı cennetten bir huzura dönüştürecektir.

İftar sofralarımız garip, yoksul, akraba, dost ve komşularımızla buluşma sofralarımız olsun

 Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kaş Belediyemiz ile birlikte Merkez Süleyman Çavuş Camii bahçesinde İftar verileceğini belirterek, Ramazan atmosferinin neşe ve coşkusunun en fazla yaşandığı yerin, iftar sofraları olduğunu dile getirerek, bu huzuru ve güzelliği bütün boyutlarıyla yaşamak için iftar sofralarımız garip, yoksul, muhtaç, akraba, dost ve komşularımızla buluşma sofralarımız olsun. İftar sofraları, işvereni çalışanıyla, amiri memuruyla, evladı anne-babasıyla, zengini fakir ile iman, kulluk ve kardeşlik düzleminde buluştursun. İsraf ve gösterişten uzak durulmasına işaret ederek,  Gereksiz şatafat, gösteriş ve israf ile sofralarımızın bereketine ve güzelliğine gölge düşürmeyelim uyarısında bulunmak istiyorum.

Özellikle Ramazan ayında insanların daha fazla yardım yaptığını ifade ederek, yardımları, infak adabına, ihsan ahlakına uygun olarak, incitmeden, gösterişe asla kapılmadan yapalım. Kibir ve gösterişin karıştığı yardımların Rabbimiz katında hiçbir değeri ve karşılığı yoktur. Kaba ve incitici şekilde yapılan iyilikler, mümin nezaketine ve zarafetine asla yakışmaz. Türkiye’nin yıllardır muhacir, mülteci kardeşlerine ensar olduğunu belirterek, Ramazanda ensar olma özelliğimizi arttıralım. Ülkemize sığınan hiçbir kardeşimiz, misafirimiz, muhacirimiz kendini gurbette hissetmesin, garip kalmasın, mahzun olmasın.

Oruçlarımızı, Rabbimizin rızasına muvafık olan söz, eylem ve tutumlarla destekleyerek tutalım

Ramazan ayının bir tefekkür mevsimi olduğunun altını çizerek, kendimizi, bütün niyet, söz ve davranışlarımızla külli bir muhasebeye tabi tutalım. Hoşnut olmadığımız; İslam’ın izzetine, müminin iffetine, güzel ahlakın asaletine yakışmayan bütün tutum ve davranışlarımızı bu mübarek zamanı vesile kılarak terk edelim. Oruçlarımızı, Rabbimizin rızasına muvafık olan söz, eylem ve tutumlarla destekleyerek tutalım. Bu şehrâyin havasına evlerimizdeki çocuklarımızı da mutlaka dâhil edelim. İbadetlerimizi ahlaka, ilişkilerimizi samimiyet ve muhabbete, hayatımızı ramazan iklimine dönüştürebilirsek, dünyamız da ahiretimizde bayram olacaktır.”

Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yardımlarını TDV’ye emanet edebilirler

 Bu yıl Fitre Miktarının 23 TL olarak belirlendiğini belirterek, Türkiye Diyanet Vakfımızın, Diyanet İşleri Başkanlığımızın öncülüğünde Türkiye’de ve dünyanın her yerinde açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca muhtaca insani yardım götürdüğünü hatırlatmak istiyorum.

TDV’nin yapılan yardımlarla ilgili çok hassas, şeffaf ve güvenilir olduğuna vurgulayarak, milletimizin zekât ve bağışlarını vermek için gerçek muhtaçları ve güvenilir kurumları aradığı bir dönemde, milletimizin zekâtlarını da büyük bir titizlik, duyarlılık, şeffaflık içinde, emanet bilinciyle, güvenilir bir kurum olarak dinimizce zekât verilebilecek mazlum, mağdur kardeşlerimize yani zekât ve sadakanın gerçek sahiplerine ulaştırmaktadır.

Dolayısıyla vatandaşlarımız, zekât, fitre, sadaka ve bağışlarını gönül rahatlığıyla, gerçek sahiplerine ulaştırmak üzere bize emanet edebilirler. Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV’nin“Dünyanın dört bir yanına Ramazan iklimini” taşımak gayesiyle 2019 yılı Ramazan hizmetleri kapsamında yurt içinde 81 il 725 ilçede, yurt dışında ise 98 ülke ve 323 bölgede iyiliğin adresi olacağını, bu sene de faaliyetler artırılarak devam edecek.

Bayramda yetimleri unutmayacağız

Bir çocuk için bayramlık, bayramın gelişi demektir. Hele yetim bir çocuksa onu yalnız, garip ve mahzun bırakmamak bizlerin üzerine düşen en büyük vazifedir. Bu Ramazan ülkemizde, ümmet coğrafyasında ve dünyanın dört bir yanında, Allah’ın bizlere emaneti olan yetim çocukların bayramlık ihtiyacını karşılayarak, bayram sabahına daha mutlu kalkmalarına vesile olacağız. Bu bağlamda hayırseverlerimiz bağışta bulunarak bir yetimin bayramlık ihtiyacını karşılayabilirler. “Bir Yetim de Benim olsun” diyerek bu seferberliğe katkı sağlayalım.”

Din görevlilerine özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum

 Bütün camilerde, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için Ramazana hazır hale getirildiğini ifade ederek, camilerimizin kadınlarımıza, engelli vatandaşlarımıza, çocuklarımıza hazır hale getirilmesi için din görevlisi arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaptılar. Kaş geneli tüm camilerimizde Pazar gününden itibaren mukabeleler okunmaya başlanacaktır. Kaş Merkez Süleyman Çavuş Camiinde Hafızlarımız tarafından ezbere tüm kadın ve erkek cemaatimize öğleden önce, Merkez Camiinde ise Öğleden sonra Mukabele okunacaktır.

Bayan Görevlilerimiz tarafından da  saat 10:00 da başlayacak şekilde Merkez Yeni Camii ve Çerçiler Mahalle Camiinde Kadınlar için Mukabele okunacaktır. Ayrıca uzun yıllar sonra Merkez Yeni Camide Teravih namazları Hafızlarımız tarafından Hatimle kıldırılacaktır. Ramazan ayında din görevlilerinin daha yoğun bir tempoyla çalışacaklarını belirterek, milletimize din hizmeti sunan, Müezzinlerimizden , imamlarımızdan vaizlerimize, Kur’an Kursu hocalarımızdan eğitim görevlilerimize bütün meslektaşlarımın da Ramazan’ını şimdiden tebrik ediyor, özverili hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, bu feyizli ayın hem kişisel hem de mesleki yaşantımızda yeni inkişaf ve bereketlere kapılar açmasını Yüce Mevla’dan temenni ediyorum. Bu vesile ile Kaş’lı hemşehrilerimizin Ramazan-ı Şerifini tebrik ediyor, Beldemize, Cennet Ülkemize ve  İslam Coğrafyasına hayırlar getirmesi Yüce Mevla’dan temenni ediyor ve niyazda bulunuyorum.

 Bağış Yapılacak Adresler

Vatandaşlarımız Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını İlçe Müftülüğümüze, TDV Kaş Şubemizin hesap numaralarına yatırabileceklerdir.
BAĞIŞ: Ziraat Bankası Kaş Şubesi   : IBAN TR14-0001 0002 8300 0019 7560 22
ZEKAT: Halk Bankası Kaş Şubesi    : IBAN TR82-0001 2009 5800 0016 0000 52
FİTRE: Halk Bankası Kaş Şubesi    : IBAN TR55-0001 2009 5800 0016 0000 53

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner115

banner117

banner121

banner125

banner152

banner149