Ahlak, bireylerin toplum içerisinde uyması gereken davranış kuralları olarak tanımlanabilir.
Din ve Ahlak kuralları bazen de eş anlamlı olarak kullanılır. Ahlak kuralları, bireylerin aileden başlayarak çevre ve sonrasında okulla yaşam biçimini belirler. Öyle ki başlangıçta yazılı olmayan bu kuralların yanında örf ve adet kuralları da eklenmektedir. Ahlak aynı zamanda dürüst yaşamak anlamına gelir. Bazen bu kurallar toplumda öyle bir yerleşir ki günlük hayatın bir parçası olur. Günlük yaşamı düzenleyen bu kurallar sonrasında yazılı kural haline gelir. Toplumda ahlaklı birey saygınlık görür ve tercih edilir. Ahlaklı olmak kişiyi olgun gösterir. Ahlaklı insan aynı zamanda bilgili ve donanımlı insandır. Toplum içerisinde iyi yere gelmiş insanlar kendini iyi yetiştirmiş aileden, çevreden okuldan iyi eğitim almış kişilerdir. Atatürk Türk toplumunun yetiştirmiş olduğu en büyük liderlerden birisidir. Atatürk sadece bir lider olmamış örnek davranışlarıyla Türk toplumuna büyük hizmetler etmiştir. Atatürk ''Ben sporcunun zeki, çevik, çalışkan ve aynı zamanda ahlaklısını severim" diyerek ahlakın sporcu ve insan hayatındaki önemini vurgulamıştır. Ahlak insanı bilgili ve merhametli yapar. İnsanı toplum içerisinde sorumluluk duygusunu arttırır. Ahlaklı olmak bir fazilettir ve bir erdemdir.  Herkes zeki olabilir, varlıklı olabilir ama insan ahlaklı olmadıkça toplumda saygınlık göremez. Sonuç itibarı ile ahlak insanların en önemli zenginliğidir. Ahlaksız birey topluma fayda yerine zarar verir. Onun içindir ki çocuklarımıza eğitimin yanında ahlakı da öğretmek bizlerin ilk görevleri olmalıdır.
   Eğitim ise bireylerin toplum içerisindeki aileden başlayarak okul ve çevreden almış olduğu davranış kurallarının bütünü olarak tanımlayabiliriz.  Eğitimsiz bir birey ve toplum asla düşünülemez. Eğitim bireylerin doğuştan ölümüne kadar hayatı boyunca devam eder. Ülkelerin gelişmişliği ve kalkınmışlığı ancak iyi eğitim almış bireylerin varlığı ile mümkündür.  Onun içindir ki gelişmiş ülkeler eğitime büyük önem vermişlerdir. Bilim ve teknoloji ve yaşam standartlarıyla iyi yere ulaşmışlardır. Eğitim bir milleti medeniyete taşır, refaha ulaştırır. Eğitimsiz bir toplum geri kalmaya ve sonunda yok olmaya mahkumdur.  Onun içindir ki ülke olarak eğitime önem vermeliyiz.  Gençlerimize eğitimin tüm olanaklarını  sunmalıyız ki ülkemiz kalkınsın. Gençlerimiz bilinçlenerek bilime ve refaha ulaşsın. bilinçlensin...
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner121

banner138

banner152

banner153