Ekonomi:
banner24
 ANTALYA OSB SANAYİCİSİNE FİNANSAL YOL HARİTASI


    Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş, Antalya OSB Teknopark öncülüğünde gerçekleştirdiği ‘KOBİ’lerin Finansal Yol Haritası’ adlı söyleşi programında, Antalya iş dünyası temsilcileri ve Bölge sanayicileri ile bir araya geldi. Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binasında düzenlenen programa Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Abdullah Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Antalya Şubesi Başkanı Cahit Urfan, Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Antalya Organize Sanayi İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Kasapoğlu, Genç Organize Sanayi Derneği Başkanı Canan Gürkan, akademisyenler ve Bölge sanayicileri katıldı.

  TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ

  Devreye giren Bireysel Katılım Yatırımcısı Yönetmeliğinin Türkiye’yi çok önemli bir noktaya getirdiğine dikkat çeken Altuntaş, “2018 yılında Avrupa’da 340 bin melek yatırımcı toplam 9,6 milyar avroluk, Amerika’da 20 bin melek yatırımcı 26 milyar dolarlık yatırım yaptı. Türkiye’de ise 512 milyon avroluk yatırım gerçekleşti. Avrupa melek yatırımcı pazarında Türkiye 5. sıraya yükseldi. 8 yıl önce 32. sıradaydık. İngiltere’den sonra Türkiye’de de devreye giren hem melek yatırım (Bireysel Katılım Yatırımcısı) ile ilgili yönetmeliğin hem de kitlesel fonlama yönetmeliğinin yolda olması Türkiye’yi çok önemli bir noktaya getirmiştir. Start-upları destekleyen en iyi vergisel teşvikler Türkiye’dedir. Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa pazarlarının toplamı şu anda 50 milyar dolarlık bir hacme sahip. 5-6 yıl içinde bu pazarın 250 milyar küresel bir hacme ulaşacağı belirtiliyor. Türkiye bu alanda çok önemli bir yere sahiptir” dedi.

  ANTALYA MELEK YATIRIM AĞI

Dünyadaki yeni trendin melek yatırım ağı olduğunu fakat Antalya’da henüz bir melek yatırım ağı oluşturulmadığını söyleyen Altuntaş, “Dünyada yeni trend, melek yatırım ağıdır. Artık yatırımcılar grup olarak, ağ şeklinde yatırım yapıyor. Türkiye’de şu an da 16 tane melek yatırım ağı var. Bunların 13’ü İstanbul’da, biri İzmir’de, biri Kayseri’de biri de Ankara’da. Fakat Antalya’da yok. Halbuki Antalya turizmin başkenti. Ayrıca tarım alanında da çok çok iyi. Hem turizm sektörü hem de ziraat teknolojileri alanındaki inovasyonlara önderlik yapabilecek yapıya sahip bir yer burası. Antalya’nın ulaşılabilirlik kolaylığını da hesaba kattığınızda bu kentin bir inovasyon merkezi haline gelmesi çok olağan ve çok mantıklı. Hiç zaman kaybetmeden Antalya’da da bir melek yatırım ağı kurulması gerektiğini düşünüyorum. Hatta Akdeniz ülkeleri ile etkileşimde bulunulup Akdeniz Melek Yatırım Ağı kurulmalı ve bu ağa Antalya önderlik etmelidir, bu kentte bu kapasite var” şeklinde konuştu.

  TEKNOPARK YÖNETİMİNE ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Şubat ayında İstanbul’da gerçekleşen ve 82 ülkeden binlerce melek yatırımcının bir araya geldiği Dünya Melek Yatırım Forumunda, Antalya OSB Teknopark için yapılan tanıtım çalışmalarından ve yarattığı etkiden bahseden Altuntaş, “Antalya OSB ile ilk irtibata geçtiğimizde, ben teknoparkın kurulduğunu ve çalışmalarına başladığını sandım.  Binası ve oluşumu tamamlanmış, start-uplar da gelip çalışmalarına başlamış diye algıladım. Her zaman olduğu gibi teknopark yetkililerinin kurdukları yapıyı anlatacağını ve yatırımcılar ile bir network ağı oluşturacaklarını düşündüm. Sonra anladım ki ortada kurulmuş hali hazırda bir teknopark yok. Sadece logosu var, daha kurulacak. Bunu öğrendiğimde hemen, derhal gelmelerini istedim. Çünkü ilk kez işi doğru şekilde yapan bir yönetim ile karşılaştım. Genelde hep şu olur; teknopark kurulur, merkez açılır, start-uplar gelir, sonra start-uplar ‘hani yatırımcı nerede’ diye serzenişe başlarlar. En başta düşünülmesi gereken konu, start-uplar serzenişe başlayınca düşünülmeye başlanır ve teknopark yetkilileri yatırımcı arayışına girişir. Antalya OSB’de ise tam zıttı bir durum var. Ali Bahar Başkanı tebrik etmek istiyorum bu noktada. Antalya OSB önce yapılması gerekeni yapıyor, önce yatırımcıları ayarlıyor, kendi yatırımını da buna göre planlıyor. Benim bugün burada bulunma sebebim de uygulanan bu doğru metottur. Antalya OSB’nin uyguladığı bu doğru metodu, her yerde örnek gösteriyorum” ifadelerini kullandı. Program, Antalya OSB Başkanı Ali Bahar’ın plaket takdimi ile sona erdi.

 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

ANTALYA TURİZMİNDE YENİ REKOR
ANTALYA TURİZMİNDE YENİ REKOR

Haberi Oku