banner24
55'İNCİ ULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ KORTEJLE BAŞLADI
55'İNCİ Uluslararası Antalya Film Festivali, geleneksel kortej geçişiyle başladı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 55'incisini düzenlediği Uluslararası Antalya Film Festivali, geleneksel kortej geçişiyle başladı. Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi önünde klasik araçlara binen Türk sineması ve dizi yıldızları, halkın ilgisiyle karşılaştı. Yüzüncü Yıl, Güllük, Atatürk ve Işıklar caddeleri boyunca çok sayıda kişi sıralandı. Trafiğe kapatılan yollarda kortejin en önündeki TIR'da, Star Wars kahramanları ve sinema filmlerinin animasyon karakterlerinin kostümlerini giyen organizasyon ekibi üyeleri, vatandaşları selamladı. Ellerinde cep telefonlarıyla sanatçıları görüntülemeye çalışan vatandaşlar, sevdikleri sanatçılarla selfie yaptı.
KORTEJE KATILANLAR
Korteje Şahnaz Çakıralp, Serdal Genç, Arda Gözüküçük, Hüseyin Ruhi Sarı, Burcu Binici, Uğur Kurul, Çağkan Çulha, Atılgan Gümüş, Serkan Kuru, Özlem Balcı, Zeynep Elçin Özdemir, Yavuz Bingöl, Alma Terzic, Atıl İnanç, Sabriye Günüç, Mustafa Kürşat Alnıaçık, Gerçek Alnıaçık, Zeynep Elçin Özdemir, Mehmet Özgür, İpek Erdem ve Ayşe Özdemir'in de aralarında bulunduğu isimler katıldı. Sanatçılar, Yeşilçam müzikleriyle kendilerini selamlayan vatandaşlara el salladı. Sanatçı Şahnaz Çakıralp, asker selamıyla ilgi çekerken, Yavuz Bingöl bir süre klasik araçtan inerek yürüdü.
SANATÇILAR GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTI
Kortejde bazı sanatçılar düşüncelerini paylaştı. Sanatçı Mehmet Özgür festivalin çok iyi başladığını söyledi. Türk sinemasının ulusal anlamda hak ettiği değere kavuştuğunu belirten Özgür, iyi yolda olduklarını kaydetti.
Sanatçı Yavuz Bingöl de sinema sektörünü değerlendirdi. Bingöl, "Son 15 yılda sinema çok iyi bir noktaya geldi. Toplum filmlerine daha çok sahip çıkmaya başladı. Film sayısı çok arttı. Warner Bros anlayışı ve algısı kırıldı. Eskiden Türk yönetmenler filmlerini yayınlayacak salon bulamazlardı. Son 15 yılda sinema seyirci sayısı arttı ve seyirci kendi hikayesine, özüne sahip çıktı. Önümüzde yıllarda çıkarılan ulusal bölümün yeniden ekleneceğini düşünüyorum" dedi.
Kürşat Alnıaçık da havanın yağmurlu olmasına rağmen katılımın çok iyi olduğunu söyledi. Alnıaçık, "Festivalin önümüzdeki yıllarda daha güzel devam edeceğine inanıyorum. Büyükşehirler böyle festivalleri düzenleyip sanatçı ve seyirciyi buluşturulmalı" diye konuştu.
Kortejin ardından sanatçılar, Cam Piramit'te düzenlenecek açılış törenine geçti.
ONUR ÖDÜLERİ VERİLDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 55'incisini düzenlediği Uluslararası Antalya Film Festivali, sanatçıların halkı selamladığı kortejin ardından açılış töreniyle devam etti. Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törene sanatçılar, kırmızı halıda yürüyerek salona girdi. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eşleriyle katıldı. Sanatçılardan Fadik Sevin Atasoy, Boşnak oyuncu Alma Terziç, Şahnaz Çakıralp, Mehmet Ali Ali Erbil, ressam Ahmet Güneştekin, Fransız oyuncu Vincent Cassel, jüri üyesi Tuba Ünsal kırmızı halıda gazetecilere poz verdi.
KIRMIZI HALIDA DUYGULARINI ANLATTILAR
Bosna Hersekli oyuncu Alma Terziç, festivale davetli geldiğini ve her şeyin muhteşem olduğunu söyledi.
Çok heyecanlandığını belirten Terziç, "Harika bir organizasyon. Yaratıcılarla, yetenekli insanlarla bir arada olmak güzel, herkese iyi şanslar" dedi.
Oyuncu Şahnaz Çakıralp de festivalin çok iyi organize edildiğini söyledi. Çakıralp, "Antalya cennet, sanatçılar ve sanatseverler bir araya geliyor. Yeni projeler yapılıyor" dedi. 
Oyuncu Mehmet Ali Erbil ise ilk kez festivale katıldığını belirterek, ödül almak için değil selam vermek için geldiğini söyledi.
Oyuncu Fadik Sevin Atasoy da festivalin kadrolu sanatçısı olduğunu kaydetti. Atasoy, "Heyecanlıyım, adı gibi 55 film gösterime girecek. Burası benim ana ocağım" dedi. 
YENİ SİNEMA KANUNU GELİYOR
Kırmızı halının ardından tören salonda devam etti. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, festivalin Türkiye'nin markası haline geldiğini söyledi. Festivalin Türk sinemasına büyük katkı sağladığını belirten Ersoy, Türk sinemasında baş döndürücü gelişmeler yaşandığına değindi. Çıtayı yükseltmek adına atılması gereken adımlar olduğuna değinen Bakan Ersoy, "2002 yılında 9 olan film sayısı, geçen yıl 148'e çıktı. 2 milyon olan yerli film seyirci sayısı geçen yıl 49 milyonu aştı. Yerli filmde izlenme sayısı konusunda Avrupa'da birinci sıradayız. Yeni yasama döneminde mevcut destek mekanizmalarını çeşitlendireceğiz. Yeni sinema kanununu meclise sunacağız" diye konuştu.   
"KÜLTÜR VE SANAT ŞEHİRLERİN KİMLİĞİDİR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise belediye olarak sanat faaliyetlerin önce sosyal yardım ve altyapı gibi sorunlarını çözmeye çalıştıklarını söyledi. En önemli faaliyetleri arasın kültür ve sanat etkinliklerinin yer tuttuğunu vurgulayan Türel, "Kültür ve sanat şehirlerin kimliğidir. Festival kentin ruhunun önemli parçası haline geldi. Sinemacıları ve sinemaseverleri buluşturan sinema aşkıdır. Sinema, birlikte olmak, sanal dünyadan çıkıp birbirimizi dokunabilmek demektir. Sanal alemin saydam duvarları bizi görüntüde yakınlaştırıyor ama gerçekten uzaklaştırıyor. İnsanları ayıran duvarları kalınlaştırıyor, aklımızın üstünü örtüyor. Sanat bu örtüyü kaldıran en önemli kültürdür" diye konuştu.
'GELENEKLERİ KORUYARAK GELECEĞE'
Festivalin Türk sinemasını desteklemeye devam ettiğini kaydeden Türel, Antalya'yı sinema endüstrinin merkezi yapmak gibi hedeflerinin olduğunu söyledi. Sanatta evrensel ve yerel tartışmalarının çok uzun süre önce ele alındığını dile getiren Türel, "Antalya festivali evrensel boyutta olacaktır. Türkiye'nin halen dünyaya sinema anlatması gereken filmleri vardır. Gelecek yıllardan itibaren Türkiye sinema Endüstrisi Ödülleri ile festivalimizi güçlendireceğiz. Geleneklerimizi koruyarak geleceğe ilerliyoruz" dedi.
İKİ ÜNLÜ YÖNETMEN AYNI SAHNEDE
Gece onur ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Dünyaca ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek'e 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' alan isimlerden oldu. İtalyan sinemasının da önemli isimlerinden biri haline gelen Özpetek'e ödülünü Oscarlı yönetmen Asghar Farhadi verdi. Özpetek, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Benim için çift ödül oldu, çünkü bu akşam Farhadi ile tanıştım. Benim için çok önemli bir yönetmen. Festivale 21 yıl önce 'Hamam' filmi ile katılmıştım. O zaman sadece Türk filmleri vardı. İlk katıldığım festivalde en iyi yönetmen ödülünü almıştım, kariyerim burada başladı. 21 yıl sonra ikinci portakalım oldu" dedi.
FRANSIZ OYUNCU ONURLANDIRILDI
Fransız oyuncu Vincent Cassel de gecede 'Onur Ödülü' alan yabancı oyuncu oldu. Ünlü oyuncuya ödülünü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy verdi. Cassel, "Farhadi gibi Türkçe konuşamadığım için özür dilerim. Beni davet ettiğiniz ve bu ödülü verdiğiniz için teşekkür ederim" diye duygularını ifade etti. 
Macaristanlı yönetmen Bela Tarr da onur ödülü alan isimlerden oldu. Tarr, ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in elinden aldı.
Gecede, Türk sinemasının emektar ismi Ömer Vargı'ya da 'Onur Ödülü' verildi.
ANTALYA FİLM FESTİVALİ'NDE AÇILIŞ FİLMİNİN GÖSTERİMİ YAPILDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 55'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali'nin açılış filmi 'Everybody Knows-Herkes Biliyor'un gösterimi yapıldı.
Oscar ödüllü İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi'nin filmi ‘Everybody Knows'un gösterimi Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda yapıldı. Festivalin açılış filminin gösterimine sinemaseverler büyük ilgi gösterdi. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yaşayan İspanyol bir aileyi konu alan film, seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.
Filmin yönetmenliğinin yanı sıra senaryosunu da yazan Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi, film gösterimi öncesinde seyirciyle bir araya geldi.
Ünlü yönetmen, Antalya'ya havayoluyla aktarmalı geldiğini, bu nedenle bavulu geç geldiği için festivale takım elbise giyemeden katıldığını söyledi. Bu nedenle seyircilerden özür dileyen Farhadi, üçüncü kez Antalya'ya geldiğini, her defasında güzel vakit geçirdiğini, kendisini evine gelmiş gibi hissettiğini söyledi.

 
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner121

banner138

banner152

banner149

GELİN KARDEŞ OLALIM PROJESİ

Haberi Oku