banner24
 58. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ TÖRENİNLE AÇILDI
 VALİ YAZICI 58’İNCİ ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Vali Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 58’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış törenine katıldı. Antalya Altın Portakal Film Festivali, kırmızı halı ve açılış galasıyla başladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, kırmızı halı ve açılış galasıyla başladı. Festivalin açılış töreni, Antalya Spor Salonu'nda yeni tip koronavirüs tedbirleri altında gerçekleştirildi. Festivalde bu yıl, Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olan Manavgat yangını nedeniyle `Gelecek umutla yeşerecek´ sloganıyla yola çıkıldı. 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış törenine, festivalde yer alan filmlerin dünyaca ünlü yönetmenleri, oyuncular, Türk sinema ve televizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızları ile Antalyalı sinemaseverler katıldı. Vali Ersin Yazıcı, 58’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış töreninde olmanın mutluluk verici olduğunu belirterek, Türkiye’nin en uzun soluklu film festivallerinden olan Altın Portakal Film Festivali, kültür ve sanatın sevgi dolu iklimini Antalyalı sanatseverlerle buluşturduğuna dikkat çekti.
Festivalde Yarışacak Filmler Tanıtıldı
Kırmızı halı geçişinin ardından açılış törenine geçildi. Törende katılımcılara festivalde yarışacak filmlerden kısa kesitler izletilerek, jüri üyeleri tanıtıldı. Tören sanatçı Erol Evgin’in sevilen şarkılarını seslendirdiği konseri ile son buldu.
28 ülkeden 45 film gösterilecek
Antalya Altın Portakal Film Festivali, yılın en yeni ve merakla beklenen filmlerini izleyiciye sunacak. Sinema dünyasını Antalya'da buluşturan festivalde 28 ülkeden, 48 yönetmenin 45 filmi gösterilecek. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 58'incisi, 9 Ekim'de ödül töreniyle sona erecek.
1 Milyon 400 Bin Lira Ödül Dağıtılacak
Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film dallarındaki yarışmaların yanı sıra, Antalya Film Forum ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması düzenlenecek, toplam 1 milyon 400 bin lira ödül dağıtılacak.
'ALTIN PORTAKAL' KIRMIZI HALI VE GALAYLA BAŞLADI
Antalya'da bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılışı 10 bin kişilik spor salonunda koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi. Kırmızı halı ve açılış galasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da şıklık yarışı yaşandı. Görkemli geceye festivalde yer alan filmlerin dünyaca ünlü yönetmenleri, oyuncular, Türk sinema ve televizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızları ile Antalyalı sinemaseverler katıldı.
Türkiye’nin en uzun soluklu film festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 58’incisi Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendi. 10 bin kişilik Spor Salonu’nda gerçekleşen açılış töreni ise bu yıl da koronavirüs gölgesinde yapıldı. Törene katılan sanatçılardan bazıları koronavirüse karşı tedbir almak amacıyla maskeleriyle kırmızı halıda yürüdü. Törenin gerçekleşeceği salona gelen film ekipleri kırmızı halı sonuna kurulan platform önünde fotoğraf çektirdi. Festivalde bu yıl, Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olan Manavgat yangını nedeniyle ‘Gelecek umutla yeşerecek’ sloganıyla yola çıkıldı.
Kırmızı halıda yürüyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, 58’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sinema severlerle bir araya geldiklerini söyledi. Geçen sene koronavirüse yakalandığı için yaşam savaşı verdiğini, o nedenle 57’nci Antalya Portakal Film Festivali’ne katılamadığını aktaran Başkan Böcek, “Bütün vatandaşların duaları ve iyi dilekleriyle bugünlere geldik.1964 yılında Altın Portakal’ı başlatan Avni Tolunay Başkanımızdan bugüne kadar gelenlere rahmet hayatta olanlara sağlık diliyorum. İnşallah bu hafta boyunca bütün vatandaşlarımız sinemaya, filmlere doyacak diye düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Nice Altın Portakallara” dedi.
‘FİLMLERİ İZLEMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ’
Antalya'da bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Emin Alper, “Türkiye’nin en eski festivalinde jüri başkanı ve üyesi olmak ayrıca heyecan verici. Çok heyecan verici filmler izleyeceğimizi düşünüyoruz. Filmleri izlemek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Muhammet Uzuner, “Heyecanlıyız, mutluyuz. Film izleyeceğimiz için de çok mutluyuz. Antalya’da olmaktan mutluyuz. Antalya’da 12 yıllık bir geçmişim var. O yüzden benim için ayrı bir anlamı var” dedi.
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Gaye Su Akyol, “Heyecanlıyız. Güzel filmler izleyeceğimizi düşünüyoruz. Umarım şahane geçer. Antalya’da olmak çok güzel. En eski yarışmalarından birinde olmak şahane” diye konuştu.
‘FİLMLERİ MERAKLA BEKLİYORUZ’
Ulusal Kısa Metraj Film Jürisi Oyuncu Öykü Karayel, “Festivalin ilk gününde çok heyecanlıyız. Filmleri merakla bekliyoruz. Bütün filmlere şimdiden başarılar diliyorum. Geçen senelerde de elimden geldiğince festivallere katılmaya çalıştım. Antalya Film Festivalleri çok güzel geçiyor onun ufak bir heyecanı var” dedi.
‘HEYECANLI NE GÖRECEĞİZ DİYE MERAK EDİYORUZ’
Ulusal Kısa Metraj Film Jurisi Tunç Şahin, “Geçen sene uzun metrajlı yarışmadaydım. Geçen sene kısa filmleri seyrettim ve çok etkilendim. Bu sene de heyecanlı ne göreceğiz diye merak ediyoruz” dedi.
‘BİZİM İÇİN ANLAMI ÇOK BÜYÜK’
Oyuncu Hare Sürel, festivalde yayınlanacak olan ‘Diyalog’ filmini pandemi kuralları çerçevesinde çektiklerini anlattı. Sürel, “Bizim için anlamı çok büyük o yüzden çok heyecanlıyız” diye konuştu. Yönetmen Ali Tansu Turhan, film hakkında detayları anlattı. Turhan, “İki oyuncunun tanışırken ayrılmak üzere canlandıracakları karakterlerin hikayesini anlatıyor. Aslında bu tanışmanın ve ayrılıkların o kadar da son bir başlangıç olmadığını anlatan bir film” dedi.
Ulusal Belgesel Film jürileri Pelin Esmer ve Pınar Övünç de film izlemeyi çok özlediklerini güzel filmler izlemeyi ümit ettiklerini belirtti.
‘SANATIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUZ’
Davetliler kırmızı halı geçişinin ardından salona giriş yaptı. Açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek şöyle konuştu:“Şu anda bu sahnede olmanın ve sizlere seslenmenin benim için ne ifade ettiğini anlatmam çok güç. Çünkü duygularımı anlatmaya kelimeler yetersiz kalıyor. Geçtiğimiz yıl bana hem hayatın acı gerçeklerini hem de mucizelerini yaşatan bir yıl oldu. Festivalin 57’nci yılına çıkamadığım ve bir daha çıkıp çıkamayacağımı bilemediğim bu sahnede sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Allah’a şükürler olsun ki yıkılmadım ayaktayım. Tüm ekiplerimize sağlık çalışanlarımıza dualarını gönderen herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bir teşekkürüm sinema sevdalılarına ve hemşehrilerime, biz olsak da olmasak da Altın Portakal hep yaşar. Altın Portakal hep var olacak ve onun ışığı hiç sönmeyecek. Sizler geçtiğimiz yıl bunun en güzel örneğini gösterdiniz. Sanatın ışığının sönmeyeceğini Altan Portakal’ın hep var olacağını kanıtladınız. Onun için bu festival siyaset üstüdür. Festivaline her koşulda sahip çıkan tüm hemşehrilerime ve sinema severlerime yürekten teşekkür ediyorum. Bugün tüm zor koşullara rağmen salgının ve felaket gölgesinde bir festivali gerçekleştirmenin buruk sevinci içindeyiz. Sanatın iyileştirici gücüne inanıyoruz. Yüzlerce cana borcumuz olduğunu biliyoruz. O borcu ödemek ve hep daha iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmadan onun hayat damarlarından biri olarak tanımladığı sanata her koşulda sahip çıkacağız. Sanatçıların hak ettikleri değeri görmeleri ve sanatlarını özgürce icra edebilmeleri için tüm imkanları seferber edeceğiz.”
EROL EVGİN SAHNE ALDI
Başkan Böcek’in konuşmasının ardından tüm filmlerin kısa gösterimleri davetlilere sunuldu ve jüri üyeleri tanıtıldı. Festival açılış konuşmasının ardından sanatçı Erol Evgin söylediği şarkılarla davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı.
ALTIN PORTAKAL'DA 'İLKLER' GECESİ
Bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal kategoride yarışacak filmlerinden Selman Nacar'ın 'İki Şafak Arasında' ve Nazlı Elif Durlu'nun 'Zuhal' filmi izleyiciyle buluştu. Her iki yönetmenin de ilk uzun metrajlı filmi seyircilerin beğenisini topladı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde 58.Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışacak filmlerin ilk gösterimleri yapıldı. Film gösterimleri koronavirüs tedbirleri kapsamında açık havada gerçekleştirildi. Öte yandan açık havada düzenlenen film gösterimlerindeki filmlerin biletlerinin tükenmesi nedeniyle aynı filmler AKM Aspendos Salonu'nda da seyirciyle buluştu.
Cam Piramit yanında kurulan 'Yıldızların Altında 1' sahnesinde ilk olarak Ulusal Uzun Metrajlı Film kategorisinde yarışan yönetmen Selman Nacar'ın 'İki Şafak Arasında' filmi seyirciyle buluştu. Film öncesinde gösterimin yapılacağı alana gelen Nacar ve film ekibi, girişteki alanda hatıra fotoğrafı çektirdi. Nacar'ın senaryosunu da yazdığı ve ilk uzun metrajlı filmi olan 'İki Şafak Arasında', seyircilerin beğenisini topladı. Gecenin ikinci filmi ise yönetmenliğini Nazlı Elif Durlu'nun yaptığı 'Zuhal' oldu. Film öncesinde gösterimin yapılacağı 'Yıldızların Altında 1' sahnesine gelen Durlu ve film ekibi, girişte hatıra fotoğrafı çektirdi. Filmin başrol oyuncusu Nihal Yalçın'a filmi izlemeye gelenler büyük ilgi gösterdi. Film öncesinde konuşan Durlu, filmi izlemeye gelen herkese teşekkür etti. Durlu'nun da ilk uzun metrajlı filmi olan 'Zuhal' izleyiciden uzun süre alkış aldı.
 
 
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner125

banner152

banner153

PROTOKOLE YÖREX DAVETİ

Haberi Oku