banner24
ALTIN PORTAKAL ALKIŞLARLA BAŞLADI!
Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 56.sı gerçekleşen, Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün gece Kapalı Spor Salonu’nda yapılan Açılış Töreni ile başladı. Selma Güneri, Ahmet Mekin ve Can Kolukısa’ya ödüllerinin verildiği gecenin unutulmaz anlarından biri de, festivalin bu yılki afişini süsleyen Türkan Şoray’ın sahneye çıktığı an oldu. Ulusal Yarışmalar’ın geri dönüşünün kutlandığı geceye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Münir Karaloğlu Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’in yanı sıra Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, İdil Fırat, Şebnem Bozoklu, Oktay Kaynarca, Onur Ünlü, Hazar Ergüçlü, Ceyda Düvenci, Cengiz Bozkurt, Olgun Şimşek, Füsun Demirel, Gülsen Tuncer, Tayfun Pirselimoğlu, Defne Yalnız, Serdar Orçin, Hande Yalnız, Selin Şekerci, Gökhan Keser gibi sinema ve televizyon dünyasından bir çok isim katıldı. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün gece Antalya Spor Salonu’nda gerçekleşen Açılış Töreni ile başladı. 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen gece, piyanist Anjelika Akbar’ın mini konseriyle başladı.
Muhittin Böcek: “Altın Portakal tarihi değerdir”
Ceyda Düvenci ve Yekta Kopan’ın sunuculuğunda gerçekleşen gecenin açılışını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptı. Böcek konuşmasında, iki yıl sonra adresine geri dönen Altın Portakal’ın sinemamızın en önemli tarihi değerlerinden biri olduğunu belirtti ve “56 yıldır bizi ışığı altında toplayan Altın Portakal, hiç şüphesiz ki sinemamız ve onun bileşenleriyle daha anlamlıdır. İşte bu düşüncelerle çıktığımız yolda önceliğimiz de festivalimizi ‘özüne döndürmek’ oldu. Yeniden hayat bulan, kimliğini geri kazanan ve birçok yeniliğe imza atan Antalya Altın Portakal Film Festivali, sinemamızın gözbebeği olmaya ve uluslar arası alanda gücünü artırmaya devam edecek. Çıktığımız bu yolda, sözümüzü yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
BAKAN Mehmet Nuri Ersoy: “Ortak yönetimler yakınlaşıyor”
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı konuşmada, festivalin sinemamızdaki önemini vurguladı ve şunları söyledi: “Yarım asrı geride bırakan bir sanat geleneği olarak Antalya Altın Portakal Film Festivali Türkiye;nin en önde gelen sanat organizasyonlarından biridir. Sinema akılda kalıcı ve uzun süreli etkisiyle bilgi ve düşüncenin aktarımına benzersiz bir başarı sağlamıştır. Bu güç, bugün dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu, toplumların birbirini tanıması ve anlaması konusunda çok değerli bir yere sahiptir. Dünya sinemasından seçilmiş konuklar ile sinemacıların bir araya getirildiği bu tür organizasyonlar ortak yönetimleri birbirine yakınlaştırmaktadır.”
Ersoy ayrıca, “Sinema alanında yeni kanun uygulama detaylarında yer alan üç yönetmeliğin sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Can Kolukısa: “Aldığım en büyük ödül”
Gecenin ödüllerinden ilki, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği’nin (ÇASOD) ödülü oldu. ÇASOD’un hem sinema hem de tiyatroda başarılı bir kariyere sahip olan bir oyuncuya sunduğu ödülün iki yıl sonraki ilk sahibi Can Kolukısa oldu. Ödülünü oyuncu ve Cumhuriyet gazetesi yazarı oğlu Emrah Kolukısa’nın elinden alan Can Kolukısa yaptığı konuşmada, “Bu gece benim için muhteşem bir gece. Aldığım en özel ödüllerden biri bu oldu. Bu ödülü oğlumun elinden almak benim için ayrı bir mutluluk. Yıldırım Önal gibi bir ustanın anısına bana layık görülen bu ödül aldığım en büyük ödüldür. Bir ikinci büyük ödül de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yeniden başlamasıdır” dedi.
Ahmet Mekin: “Yeşilçamcı olarak teşekkür ederim”
Bu yıl iki isme verilen Onur Ödülleri’nden ilki; “Düğün”den (1973) “Selvi Boylum, Al Yazmalım”a (1977), rol aldığı sayısız klasik ile sinemamızın en önemli jönlerinden ve karakter oyuncularından biri olan Ahmet Mekin’in oldu. Ödülünü Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Muhittin Böcek’in elinden alan sanatçı, “Antalya Film Festivali bizler için çok değerli. Eski bir Yeşilçamcı olarak, sinemamızın arkasında durduğu için Başkan Böcek’e ve festival yönetimine çok teşekkür ederim” dedi.
Selma Güneri: “Yarım asır seyircimle geçti”
Gecenin son onur ödülü ise, “Bitmeyen Yol” (1965), “Ben Öldükçe Yaşarım” (1965) ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldığı “Son Kuşlar” (1966) filmlerinin unutulmaz oyuncusu Selma Güneri’nin oldu. Ödülünü Mehmet Nuri Ersoy ve Muhittin Böcek’in elinden alan sanatçı şunları söyledi: “Bu heykelciği ilk aldığımda on beş yaşındaydım. Altın Portakal’da aldığım bu ikinci ödül beni de şaşırttı ve çok heyecanlandırdı. Harika yıllardı ve yarım asır geçmiş. O yarım asır nasıl geçti bilmiyorum ama sizlerle geçti. Sizlerin sevgisiyle, ilgisiyle, saygısıyla, alkışlarıyla geçti. Ben bu akşam elli yılın saygısını ve minnetini sunmak istiyorum sizlere.”
Türkan Şoray: “Sinema bir mucizedir”
Gecenin unutulmaz anlarından biri de, bu yılın afişini süsleyen efsane oyuncu Türkan Şoray’ın sahneye gelişinde yaşandı. Uzun ve dinmeyen alkışlarla karşılanan Türkan Şoray, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Türkiye Sineması için bir gurur olduğunu söyledi ve “Antalya’da festivalin kokusu başka hiçbir yerde yaşanmaz. Ben de yıllar önce, ilk ödülümü burada almıştım. Sinema bir mucizedir, insanları birbirine kaynaştırır. İnsanların hayatına dokunur” dedi.
Gecenin konukları
Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, İdil Fırat, Şebnem Bozoklu, Yusuf Sezgin, Umut Sezgin, Onur Ünlü, Hazar Ergüçlü, Cengiz Bozkurt, Olgun Şimşek, Füsun Demirel, Gülsen Tuncer, Reis Çelik, Tayfun Pirselimoğlu, Oktay Kaynarca, Defne Yalnız, Serdar Orçin, Hande Yalnız, Cemal Hünal, Fırat Koç, Selin Şekerci, Gökhan Keser, Burcu Güneş gibi sinema, televizyon ve müzik dünyasından birçok ismin katıldığı gece, Candan Erçetin’in Yeşilçam şarkılarını yorumladığı senfonik konser ile sona erdi.
Korteje halk sevgisi Dün ayrıca, festivalin geleneksel Korteji de yapıldı.
 Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Selma Güneri ve Yusuf Sezgin ile klasik araba üzerinden Antalyalıları selamladı. Korteje Antalyalılar büyük ilgi gösterdi. On binlerce Antalyalı Yeşilçam
yıldızlarını bağrına bastı. Kortejde Füsun Demirel, Şahnaz Çakıralp, Ayten Ustaoğlu, Defne Yalnız, Deniz Akkaya, Burcu Esmersoy, Özlem Yıldız, Seray Sever, Mustafa Avkıran, Salih Güney, Saba Tümer, Hatice Aslan, Cemal Hünal, Burak Hakkı gibi isimler yer aldı.
Türkiye’nin en köklü film etkinliği olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 56. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
26 Ekim’de başlayacak ve “Öze Dönüş” temasıyla gerçekleşecek olan festivalde, 29 ülkeden, 69 yönetmenin, toplam 66 filmi gösterilecek. Biletlerin biletix’te satışa sunulduğu festivalin açılış ve kapanış törenleri Kapalı Spor Salonu’nda yapılırken, gösterimler de Antalya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) Aspendos Salonu ve Perge Salonu’nda ve Migros AVM’de bulunan Cinemaximum’un 6. ve 7. salonlarında gerçekleşecek.
Kapanış ve Ödül Töreni 1 Kasım’da
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve ANSETtarafından gerçekleştirilen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1 Kasım’a dek sürecek ve Cuma akşamı Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak Kapanış ve Ödül Töreni ile son bulacak.
GÖSTERİM MEKÂNLARI
AKM (Cam Piramit Alanı)

AKM Aspendos Salonu, AKM Perge Salonu
Sakıp Sabancı Bulvarı No:18 Meltem Mahallesi Muratpaşa, Antalya
Antalya Migros AVM
Cinemaximum Salon 6, Cinemaximum 7
Migros Alışveriş Merkezi Arapsuyu Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 3 Konyaaltı - Antalya
BİLETLER: biletix.com - Tam: 5 TL İndirimli: 3 TL
İndirimli biletler öğrenciler, öğretmenler ve emekli seyirciler için geçerlidir. AKM Perge Salonu'ndaki tüm gösterimler; Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Çocuklar İçin Altın Portakal: Eğlenceli Çizgi Filmler bölümlerindeki film gösterimleri ile Öğle Sohbetleri ücretsizdir.
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali
FESTİVAL PROGRAMI
Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen 56. Altın Portakal Film Festivali, muhteşem kortej ve açılış töreninin ardından film gösterimleri ve panellerle devam ediyor. Halkın yoğun ilgi gösterdiği festivalde sinema şöleni yaşanıyor. 
FESTİVALDE DÜN / 27 EKİM, PAZAR
CÜNEYT CEBENOYAN ANISINA
 Festival, 3 Ağustos’ta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan’ı özel bir etkinlikle hatırladı. Anca Damian’in animasyon başyapıtı “Bir Köpeğin Fantastik Hikâyesi”nin gösteriminin ardından, Psikolog Ayşegül Cebenoyan film başlamadan önce Cüneyt Cebenoyan’ı şu sözlerle andı: “Eşim, hayatı boyunca sanatla iç içeydi film eleştirmenliği yaptı, müzikle çok uğraştı. Kendi kızıyla ve genel olarak çocuklarla da ne kadar sıcak, yapıcı ve olumlu bir ilişki kurduğunu bilirler. Çocuklarla birlikte olmak, onların dünyalarını genişletmeye destek olmak ortak tutkularımızdan biriydi. Ben bu nedenle de ‘Bütün Çocuklar Bizim Derneği’nin yönetim kurulunda çalışıyor ve faaliyetlerine katılıyorum.
GERÇEKLİĞİN HİPERGERÇEKLİĞE DÖNÜŞÜMÜ
 Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan ve gösterimi gerçekleşen ilk film “Bina” oldu. Film ekibinin katılımıyla gerçekleşen filmin sonunda soru-cevap gerçekleşti. Orçun Berham, “Bina”nın nasıl oluştuğunu anlattı: “Bina aslında oldukça eskiye dayanıyor, benim kişisel hikayemde. Bu on yıl içinde bir kısa film çekmiştim, Sütun adında. Bu medya ve gerçeklik ilişkisi üzerine bir filmdi. Bina da aslında bunun biraz gelişmiş hali. Medyanın beslediği gerçeklik ve bu gerçekliğin bir hipergerçekliğe dönüşerek hayatla etkileşimi üzerine bir film. En azından çıkış noktası bu. Felsefi bir noktadan çıktı. Sonradan politik, otoriter, güç ve medya ilişkisi üzerine bir alegori eklenerek bina haline geldi diyebilirim.
NEDEN HİÇBİRİMİZİN GÖÇMEN ARKADAŞI YOK?
Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yarışan, Kıvılcım Akay’ın yönettiği Amina’nın gösterimi ekip katılımıyla gerçekleşti. Akay, Amina ile tanışma hikayelerini şöyle paylaştı: “2016 ortalarına doğru Amina’yla tanıştım ve biz artık arkadaştık. İlk defa göçmen bir arkadaşım olmuştu. Ve neden hiç birimizin göçmen arkadaşı yok? Belgeseli çekmeye karar verdim.”
BIRAK IŞIK İÇERİ GİRSİN
İlk filmi “Eva Nová” (2015) ile övgüler alan Slovak yönetmen Marko Škop’un Karlovy Vary’de Ekümenik Jüri Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan filmi “Let There Be Light / Işık, Daha Fazla Işık”ın gösteriminin ardından ekip ile sohbet edildi. Škop ilhamından bahsetti: ”Bırak ışık içeri girsin benim için çok olumlu bir cümle ama maalesef hayatlarımızda karanlık köşelerimiz var. Bu bazen bizden kaynaklanıyor bazen yaşadığımız şeylerden kaynaklanıyor. Bizim filmimizin ana karakterinin de başına geliyor.”
GELECEKTE UMUT VAR
Bağışlarla oluşturduğu seyyar diş kliniği ile hafta sonları zihinsel engelli çocuklara ve yatılı öğrencilere yerinde ücretsiz diş tedavisi yapan Ertuğrul Sabah’ın hikayesini anlatan Murat Erün’ün Ulusal Belgesel Yarışması Filmi “Dişçinin Korkusu”, Antalyalı seyirciyle buluştu. Gösterimi ardından Sabah hislerini dile getirdi: “Murat beyle tanıştıktan sonra bu çalışmaları sizlere ulaştırabiliyoruz. Ama şunu unutmayın bu ülkenin herhangi bir yerinde darda olana el uzatanlar her zaman var. İyi ki de varlar. Gelecekte umut var.”
YEREL BİR HİKAYE
 Faysal Soysal’ın yönettiği, başrollerini Serdar Orçin ve Sezin Akbaşoğulları’nın paylaştığı Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmi “Ceviz Ağacı”nın ilk gösterimi 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde tüm ekibin katılımıyla gerçekleşti. Soysal festivalde olmanın mutluluğunu paylaştı: “Bizim hikayemiz yerel bir hikaye. O yüzden Antalya'da başlanması, özüne dönen bir festivalde, yeniden Ulusal Yarışma’yı kazanan bir festivalde ilk gösterim yapıyor olması bizim için anlamlı. Biz bu hikayeyi daha çok Türkiye'de yaşayan insanlar için yaptık. Ama olabildiğince sanatın imkanlarıyla evrensel bir dil yakalamaya çalıştık.
FESTİVALDE YARIN / 28 EKİM, PAZARTESİ
ÖĞLE SOHBETLERİ’NE DAVETLİSİNİZ
 4 gün boyunca, saat 12:00’da başlayacak Öğle Sohbetleri programında, sinemamızın farklı dönemlerinden usta isimler Antalyalı sinemaseverlerle buluşacak. Bu yılın Onur Ödülleri’nin sahipleri Ahmet Mekin ve Selma Güneri, 60’lardan bugüne ‘aşk’ı ve sinema’ konulu bir sohbete katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacaklar. 12:00’da AKM Perge Salonu’nda!
ABSÜRT KOMEDİ
 Kıvanç Sezer’in yönettiği, Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın oynadığı absürt komedi “Küçük Şeyler”, saat 14:30’da film ekibinin katılımıyla AKM Perge Salonu’nda.
BİR GÖÇ BELGESELİ
Ermenistan’dan İstanbul’a göçmen olarak gelen ailelerin yaşam mücadelesini, her türlü koşula rağmen çocuklarının eğitim alma gayretini anlatan
“Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?”, saat 14:45’de film ekibinin katılımıyla AKM Aspendos Salonu’nda.
ÖZEL GÖSTERİM
Pelin Esmer’in Saraybosna, San Sebastián festivallerinde gösterilen ve Adana’dan Yılmaz Güney Ödülü’nü kazanan belgeseli “Kraliçe Lear”, film ekibinin katılımıyla 19:45’de AKM Perge Salonu’nda.
BİR ARAYIŞ FİLMİ
Kaybolanları anlatan arayış filmi “Bilmemek”, film ekibinin katılımıyla 20:00’da AKM Aspendos Salonu’nda.
FESTİVALDE YARIN / 29 EKİM, SALI
ÖĞLE SOHBETLERİ’NE DAVETLİSİNİZ
 İlki 28 Ekim Pazartesi günü Selma Güneri ve Ahmet Mekin ile gerçekleşen Öğle Sohbetleri programında, sinemamızın farklı dönemlerinden usta isimler Antalyalı sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bu yılın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Jüri Başkanı olan Zeki Demirkubuz, 12:00’da AKM Perge Salonu’nda!
SOYKIRIMDAN KURTULUŞ HİKAYESİ
Barnabás Tóth’un yönettiği, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Macaristan'da, bir genç kızın gözünden, soykırımdan kurtulanların iyileşme sürecini anlatan “Geride Kalanlar”, saat 12:00’da film ekibinin katılımıyla AKM Aspendos Salonu’nda.
TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRI
Türkiye - Yunanistan sınırındaki evlerinde iki göçmenle ansızın komşu olmak zorunda kalan İsmet’in yaşadığı insani tecrübe, politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlayan “Omar ve Biz”, saat 14:30’da film ekibinin katılımıyla AKM Aspendos Salonu’nda.
İKİ FİLM BİR ARADA
Afgan mültecilerin yaşamını anlatan “Mavi Otel” ve dünya üzerinde Ubıh dilini konuşan son insan Tevfik Esenç’le yolculuğa çıkan “Bir Rüya Gördüm, Anlatsam da Anlamazsınız” belgeselleri ekiplerinin katılımıyla 14:45’de AKM Perge Salonu’nda.
BÜYÜLEYİCİ GÖRSEL TASARIM
 Japonya’nın en önemli genç yıldızlarından Joe Odagiri’nin imzasını taşayan “Zaman Her Şeyi Siler” filmi ekibinin katılımıyla 17:00’da AKM Aspendos Salonu’nda.
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI HEYECANI BAŞLIYOR
 Gösterimleri üç gün boyunca sürecek olan Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerden ilk dördü ile heyecan başlıyor. “Aylin”, “Duyuyor musun Anne?”, “Siyah Güneş” ve “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” filmleri, ekiplerinin katılımıyla 17:15’de AKM Perge Salonu’nda.
ÖZGÜR BAKIŞLI BİR YOLCULUK
 Bir yönetmenin, yakında hidroelektrik barajın suları altında kalacak kadim topraklarına 21 günlük saygı ziyareti olan
 “Aether”, film ekibinin katılımıyla 19:15’de AKM Perge Salonu’nda.
AŞK, BÜYÜ VS.
 Aşka ve doğaötesine duydukları inancı sorgulayan iki kadının hikayesi “Aşk, Büyü vs.” filmi ekibinin katılımıyla 20:00’da AKM Aspendos Salonu’nda.
GÖSTERİM MEKÂNLARI
AKM (Cam Piramit Alanı)
AKM Aspendos Salonu, AKM Perge Salonu
Sakıp Sabancı Bulvarı No:18 Meltem Mahallesi Muratpaşa, Antalya
Antalya Migros AVM Cinemaximum Salon 6, Cinemaximum 7
Migros Alışveriş Merkezi Arapsuyu Mahallesi Atatürk Bulvarı
No: 3 Konyaaltı - Antalya
BİLETLER: biletix.com - Tam: 5 TL İndirimli: 3 TL
İndirimli biletler öğrenciler, öğretmenler ve emekli seyirciler için geçerlidir. AKM Perge Salonu'ndaki tüm gösterimler; Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması,
Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Çocuklar İçin Altın Portakal: Eğlenceli Çizgi Filmler bölümlerindeki film gösterimleri ile Öğle Sohbetleri ücretsizdir. FESTİVALDE BUGÜN ÖNE ÇIKANLAR
CÜNEYT CEBENOYAN ANISINA
 Festival, 3 Ağustos’ta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan’ı özel bir etkinlikle hatırlıyor. Anca Damian’in animasyon başyapıtı “Bir Köpeğin Fantastik Hikâyesi”nin gösterimi ardından, Psikolog Ayşegül Cebenoyan ‘Çocuk Gelişiminde Sinema ve Sanatın Rolü’ başlıklı bir sohbet gerçekleştiriyor. Film, 18.15’de Cinemaximum (Migros) Salon 7’de.
ULUSAL YARIŞMA HEYECANI BUGÜN BAŞLIYOR!
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Orçun Berham’ın “Bina” ve Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı” adlı filmleri; Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda da Kıvılcım Akay’ın “Amina”, Murat Erün’ün “Dişçinin Korkusu” ve Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi” adlı belgeselleri jüri önüne çıkıyor.
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner95

banner117

banner121

banner138

banner152

banner153

MİLLETVEKİLİ USLU: BAYRAMIN ÜLKEMİZE, İSLAM...

Haberi Oku