banner24
ANTALYA YABANCILARA KONUT SATIŞINDA YİNE İLK SIRADA
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Ağustos ayında Türkiye genelinde yabancılara yönelik konut satışlarının yüzde 34,4'ünün Antalya'da gerçekleştiğini açıkladı. ATSO Başkanı Çetin'in konut satışlarıyla ilgili değerlendirmesi şöyle;
“TÜİK konut satış verilerine göre Ağustos ayında Türkiye genelinde 123 bin 491 konut satılmış, konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 oranında azalmıştır. Ocak-Ağustos döneminde ise toplam konut satışları geçen yıla göre yüzde 17,7 oranında artış kaydetmiştir.
Antalya'da Ağustos ayında yıllık yüzde 11,3 oranında artışla 6.106 konut satışı yapılmıştır. Antalya yabancılara konut satışında aylık 1.814 satışla birinciliğini sürdürmüştür. İlimizde Ağustos ayında satılan konutların yüzde 29,7'si yabancılara satılmıştır. Yabancılara konut satışı 8 aylık dönemde 13.071'e yükselmiş ve 48.988 konut satışının yüzde 26,7'sini oluşturmuştur. Batı Akdeniz'de Ocak-Ağustos dönemi konut satışlarında Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış yaşanmış, ancak Burdur ve Isparta'da konut satışları geçen yılın aynı ayına göre gerileme kaydetmiştir."
'ANTALYA KONUT SATIŞ ADETLERİNDE İZMİR'E YAKLAŞTI'
"Antalya, konut satışlarında, aylık ve sekiz aylık bazda İstanbul, Ankara ve İzmir'in ardından dördüncü sırada yer almış, satış hacminde İzmir'e yaklaşmıştır. Türkiye genelinde Ağustos ayında gerçekleştirilen 22 bin 168 adet ipotekli konut satışının toplam konut satışları içerisindeki payı yüzde 17,95 olurken, Antalya ipotekli konut satışlarında bu ortalamanın altında kalmıştır. Antalya genelinde Ağustos ayında ipotekli olarak satılan 529 konutun toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 8,66 olurken, bu oran Burdur'da yüzde 19,69, Isparta'da ise yüzde 20,50 olarak gerçekleşmiştir."
TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
"Ağustos ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 10,1 oranında azalarak 5 bin 273 adet olarak gerçekleşirken, Antalya'da Türkiye ortalamasının üzerinde yüzde %85,86'lık artışla  1.814 adet olmuştur. Türkiye genelindeki toplam satışların yüzde 34,4'ü Antalya'da gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde yüzde 4,26 iken Antalya düzeyinde bu oran yüzde 29,71 olarak gerçekleşmiştir. Bu sonuçla Antalya Ağustos ayında yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yer alırken İstanbul 2'nci sırada yer almıştır. Ayrıca hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır."
İLÇELERDE ALANYA İLK SIRADA
"2022 yılı Ağustos ayında 6 bin 106 adet olan Antalya ili konut satışlarının yüzde 39,51'i Alanya ilçesinde gerçekleşirken, Kepez yüzde 20,8'lik pay ile ikinci, Muratpaşa yüzde 12,66 ile 3'ncü sırada yer almaktadır. Önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının en yüksek artış gösterdiği ilçe yüzde 107,7 ile Alanya olurken, Kepez ve Konyaaltı ilçelerinde düşüş gözlenmiştir."
SOSYAL KONUT PROJESİ, KONUT ÜRETİM MALİYETİNİ DÜŞÜRECEK ADIMLARLA DEVAM ETMELİDİR
"Sosyal konut projesi dar gelir gruplara konuta erişim imkanı sağlaması bakımından doğru ve yararlı bir projedir. Projenin konut üretim maliyetini düşürme yönünde önlemlerle desteklenmesi halinde hem barınma ve konuta erişim sorunu azalacak hem de inşaat sektörü daha güçlü ivme kazanacaktır. Ülkemizde yıllık konut satışı hacmi 1,5 milyona yaklaşmaktadır. Nüfus artışı dışında, yeni konut tercihleri, göç, ikincil konut talebi de talepte artışı beslemektedir. Artan talebe karşılık konut üretiminin 2019'dan bu yana yetersiz kaldığı görülmektedir. Yapı ruhsatı alınan daire sayısı, yani konut üretimi 2019'dan itibaren azalmış, 2021 yılında 721 bine çıkan daire sayısı bu yılın ilk yarısında 261 bin düzeyinde kalmıştır. Dolayısıyla ülke düzeyinde kentsel dönüşümle planlı ve nitelikli konut üretiminin teşvik edilmesi halen önemlidir ve başta arsa, arazi maliyetleri olmak üzere konut maliyetlerinin düşürülmesine dönük önlemlere de ihtiyaç bulunmaktadır."
ESNAFA DÖNÜK PROJELER
"Ülkemizde her il ve ilçede sanayi ve ticaret kollarında toplu işyeri, ihtisaslaşmış sanayi ve ticaret merkezleri ihtiyacı yaşanmaktadır. Antalya'da bu ihtiyaç had safhaya ulaşmış, arsa ve arazi sorunu sanayinin ve ticaretin önünü tıkayan bir sorun halini almıştır. Sosyal konut projesinin işyeri üretimi boyutu şehirlerin sanayi ve ticaret alanlarının uzun vadeli planlanmasıyla ekonominin önünü açacak büyük bir hamleye dönüşebilir. İlgili Bakanlıklar ve yerel yönetimlerin birlikteliğiyle bu adımın da atılacağını da ümit ediyorum." 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner125

banner152

banner153

UBER TAKSİ, ANTALYA’DA HİZMETE GİRDİ 

Haberi Oku