banner24
ANTALYA'NIN GELECEĞİNE ATILAN İMZA
Bakan Özhaseki: ‘Türel Antalya için bir şanstır’
Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü ile İlbank A.Ş. arasında, Antalya’nın alt yapı yatırımlarında kullanılmak üzere 58 milyon Avro’luk kredi sözleşmesi imzalandı. Başkan Türel, kredinin büyüyen Antalya’nın alt yapı eksiğinin tamamlanmasında büyük avantaj olacağını kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Menderes Türel’in Antalya için bir şans olduğunu söyledi.
ASAT Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen ASAT Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yönetim Projesi Alt Kredi Anlaşması imza törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İlbank A.Ş Genel Müdürü Yusuf Büyük, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, ALDAŞ Genel Müdürü Faruk Karaçay, Meclis Üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  törende yaptığı konuşmada Menderes Türel’in Antalya için bir şans olduğunu belirterek, “İnşallah Cenabı hak ona da uzun hizmet ömrü verir. Antalya’mıza, ülkenin bu güzel incisi şehre hizmet etmeye devam eder. İller Bankası olarak sürdürdüğümüz proje kapsamında Dünya Bankası’ndan sağladığımız 30 yıl vadeli neredeyse sıfır faizli bir kredi vardı. Antalya’nın su kanalizasyon ve alt yapı hizmetleriyle ilgili talebi olunca biz de büyük bir kısmını Antalya’ya kullandırmayı kendimize adeta görev bildik. Bir taraftan Menderes Bey’e sevgimiz, arkadaşlığımız bir taraftan da Antalya’nın Türkiye’mizin göz bebeği şehri olması bu projemizi sağlamış oldu” dedi.
58 milyon Avro alt yapıda kullanılacak
Başkan Menderes Türel de yeni Büyükşehir Yasası ile hizmet sınırlarının 10 kat büyüdüğünü belirterek, “Buna paralel kentimizin yeni altyapı ihtiyaçları ortaya çıktı. Bu ihtiyaçlara cevap vermek için içme suyu, atık su ve yağmursuyu gibi altyapı projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu bağlamda, Dünya Bankası-Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan temin edilen finansman için İlbank A.Ş. ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü arasında Sürdürülebilir Şehirler Projesi Faz-II kapsamında 30 yıl vadeli 5 yılı geri ödemesiz 58 milyon Avro tutarında alt kredi anlaşması imzalıyoruz. Bu alt kredi anlaşması, Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırları içerisinde yer alan içme suyu, kanalizasyon gibi alt yapı yatırımlarımızı daha hızlı ve sistematik bir şeklide hayata geçirmemize imkân sağlıyor” diye konuştu.
ALDAŞ ile 4 milyonluk tasarruf
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ASAT’ın, bugüne kadar uluslararası finans kaynaklarını kullanarak yaklaşık 300 milyon Avro bütçeli birçok önemli projeyi hayata geçirdiğini kaydeden Başkan Türel, şunları söyledi: “58 milyon Avro bütçeli Antalya Sürdürülebilir İçmesuyu ve Kanalizasyon Projesinin yürütülmesi sırasında diğer uluslararası finansmanlı projelerimizden farklı olarak yeni bir proje yönetim yapısı ortaya koyacağız. Projenin müşavirlik işleri, uluslararası bağımsız müşavirlik hizmeti almaksızın, Türkiye’de bir ilk olarak doğrudan Büyükşehir Belediyemizin kendi iştiraki olan ALDAŞ tarafından yürütecek. Bu sayede yaklaşık 4 milyon dolar tutarındaki müşavirlik giderlerinden tasarruf edeceğiz ve bu tasarrufu diğer inşaat yatırımlarına aktaracağız. Antalya’da kaynaklarımızı etkin kullanarak bir mali disiplin oluşturmamız sayesinde Antalya’da böylesi büyük ve güzel projeleri hayata geçirebiliyoruz.”
Kredi büyük avantaj
Dünya Bankası ve İlbank A.Ş. ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Türel, ASAT’ın, hâlihazırda Sürdürülebilir Şehirler Projesinin Bileşen A kapsamında hibe kredi master plan ve fizibilite hizmeti verilmek için seçilen 4 kurumdan biri olduğuna dikkat çekti.
Antalya’nın altyapıda nereden nereye geldiğinin herkesin malumu olduğunu söyleyen Türel, “Göreve başladığımızda iki tane atıksu tesisi olan Antalya bugün 32 atıksu arıtma tesisi ile 640 km sahil bandında 1 milimetreküp suyu arıtmadan denize göndermemektedir. Antalya gibi bir turizm kentinde, sermayesi deniz olan bir şehirde bu gerçekten önemli. Göreve geldiğimizde Serik Manavgat arıtma tesisleri kapasitelerini doldurmuş taşıyordu ve maalesef denizin kirlenmesi söz konusuydu. Acil önlem alma mecburiyeti ortaya çıktı. İki arıtma tesisini rekor sürede tamamladık ve hizmete açtık. Şimdi Antalya’nın büyümesine ve ihtiyaca göre yatırımları tamamlamaya devam edeceğiz. Bugün imzalayacağımız kredi Antalya’nın alt yapı eksiği olmaması hususunda en büyük avantajı olacaktır. Dünya Bankası ile bu kredinin imzalanmasında emeği geçen Sayın Bakanımıza, İller Bankası Genel Müdürümüze, Valimize ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.
BAKAN ÖZHASEKİ, 'YAPI KAYIT BELGESİ' DETAYLARINI AÇIKLADI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Yapı Kayıt Belgesi'ni devreye soktuklarını söyleyerek, "Vatandaşımızın beyanı esas olacak. Rayiç bedelini söyleyecek, parasını alıp, tapusunu vereceğiz. İmara aykırılık durum ne varsa vatandaş bunu bildirecek, bunu da e-devlet üzerinden yapacak. Parayı yatırdığında bir gün içinde Yapı Kayıt Belgesi'ni alacak" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, Sur Yapı ile birlikte yürüttüğü Kepez ve Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma törenine katıldı. Törene, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Menderes Türel, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Kepez Belediye Başkanı AK Parti'li Hakan Tütüncü ile vatandaşlar katıldı. Konuşmalar öncesi her iki bakan, günün anısına alana 300 yıllık zeytin ağacı dikti.
PROJE TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK
Törende konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışmanın Türkiye'nin önemli projelerinden biri olduğunu söyledi. Emeği geçenlere teşekkür eden Çavuşoğlu, 16 yılda Türkiye'nin de çok değiştiğini aktardı. En zor olan şeyin dönüşümü sağlamak olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Hele zihinsel dönüşümü sağlamak çok daha zor. Herkesin kafasında alışkanlık var. Artık Türkiye olarak zihinsel dönüşümü de başarıyoruz. Kentleri dönüştüremezsek olası depremlerdeki büyük felaketlerden sorumlu oluruz. Kentleşme anlayışını değiştirmemiz lazım. Bir taraftan tarihi dokuyu korurken, modernleşmeyi de sağlayacağız. Çevreyi koruyarak dönüşümü sağlamalıyız. Özellikle çevre ile ilgili dönüşüm çok zor. İnsanlar korkuyor. Temelini attığımız bu kentsel dönüşüm projesi diğer kentsel dönüşümlere vesile olacak. Antalya'da bunu başarmamız lazım" diye konuştu.
'HAVADAN BAKILDIĞINDA GÜZEL BİR GÖRÜNTÜ YOK'
Tüm Türkiye'de örnek olacak projenin hayata geçtiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"İnsanların güvenini kazanacağız. Antalya olarak dünya markası olmalıyız. Bunun gereğini yapmamız lazım. Kentsel dönüşümü gerçekleştirmemiz lazım. Havadan baktığımız zaman güzel bir görüntü yok. Alanya'da aynı şey var. Çarpık bir kentleşme var. Bunları değiştirmemiz lazım. Serik için daha fazlasını söyleyebilirim. Gelen turistler Serik'i görüyor. Her alanda bir ilk olmak için çalışıyoruz."
'BİNLERCE SURİYELİ GERİ DÖNECEK'
Eski Türkiye'ye alışanların yeni Türkiye'ye alışmakta zorlandığını kaydeden Çavuşoğlu, "Yanlış yapanlara 'senin yaptığın yanlış' demeye devam ediyoruz. Kabadayılık olsun diye bunları söylemiyoruz. Dünyada barış ve istikrar için mücadele ediyoruz. Sınırımızın ötesinde teröristleri temizliyoruz. Afrin operasyonu sonrasında Suriye'nin kentlerini kalkındırmak için çalışıyoruz. Afrin'de mıntıka temizliği bittikten sonra binlerce Suriyeli geri dönecek" dedi. 
'DEPREMİ HOŞ GELDİN DİYEREK KARŞILAYACAĞIZ'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de kentsel dönüşümleri takip eden bir bakan olarak gurur duyduğunu söyledi. Çok küçük projelerde bile insanların uzlaşmasını çok göremediklerini dile getiren Özhaseki, burada neredeyse bütün vatandaşların belediyeye inandığını aktardı. Özhaseki, hak sahiplerine de müjde verdi. 600 lira olan kira yardımını 750 liraya çıkardıklarını kaydeden Özhaseki, "Türkiye'de kentsel dönüşüm bir zorunluluk, deprem bölgesi yoğun olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kimliksiz ve sağlıksız yapılardan kurtulmamız lazım. Kentsel dönüşüm bir keyfiyet değil, zorunluluk. Toprakların yüzde 66'sı deprem bölgesi ve nüfusun yüzde 71 buralarda yaşıyor. Son 100 yıl içinde bu ülkede yıkıcı dediğimiz deprem sayısı 56. Son yüzyıl içinde ölen insan sayısı 83 bin. Böyle bir toprak parçasında yaşarken bir an önce tedbir almak ve daha kimlikli evler inşa etmek, deprem geldiğinde 'hoş geldin' diyerek aldırış etmemek lazım. 2012'de Kentsel Dönüşüm Yasası çıktı ve bugüne kadar 1 milyon 200 bin civarında konut yıkılıp yapıldı" diye konuştu.
'KİMİ TAPU, KİMİ EV VAAT EDER'
Kimliksiz yapıların Türkiye'ye yakışmadığını dile getiren Özhaseki, her seçim geldiğinde vatandaşın karşısına bir takım siyasilerin çıkıp vaatte bulunduğunu aktardı. Bu vaatlerde ipin ucunun kaçtığını dile getiren Bakan Özhaseki, "Yalanların biri bin para. Kimi tapu, kimi ev vaat eder. Ülkemizde toplam bağımsız birim sayısı 26 milyon 350 bin. Bunlar içinde yüzde 60'ı, neredeyse 15 milyonu devletle ihtilaflı. Ya arsa sorunu var ya üzerindeki yapı ruhsatsız ya ruhsat alınmış ruhsata uymadan yapıldığı için orada işgalci durumunda, kaçak yapı durumuna düşmüştür. Eve su ve elektrik bağlatamıyorlar. Cezalara tabi kalıyorlar. Vatandaş burayı bankaya teminat gösterip, krediyle alamıyor. Bundan dolayı siyasiler her seçim öncesinde vaatlerde bulunarak, insanları kandırmayı kendilerine adeta hedef haline getirmişlerdir" diye konuştu.
YASANIN DETAYLARINI AÇIKLADI
Bütün vatandaşların sorununu çözecek olan Yapı Kayıt Belgesi Yasası'nı devreye soktuklarını dile getiren Bakan Özhaseki, yasanın detaylarını açıkladı. Özhaseki, şöyle konuştu:
"Hazine arazisi üzerinde oturan bir vatandaş, kendi beyanıyla gelsin müracaat etsin, rayiç bedelini söylesin, bizden tapusunu alsın. O kadar basit. Vatandaşın yaptığı yapıda, ruhsata aykırılık varsa, iskan almış veya almamış, bir takım eklentiler yapıp kaçak durumuna düşmüşse yine kendi beyanıyla bize bildirsin. Konutsa yüzde 3'ten, işyeriyse yüzde 5'ten hesabını yapsın, başvurusunu yapsın ve Yapı Kayıt Belgesini alsın. Vatandaşımızın beyanı esas olacak. Rayiç bedelini söyleyecek, parasını alıp, tapusunu vereceğiz. İmara aykırılık durum ne varsa vatandaş bunu bildirecek, bunu da e-devlet üzerinden yapacak. Parayı yatırdığında bir gün içinde Yapı Kayıt Belgesi'ni alacak. Toplamda 15 milyon civarında hane sahibini belki 50 milyonu ilgilendiren sorunu çözmüş bulunuyoruz."
TÜREL'DEN TAPU MÜJDESİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, proje yoğunluğu içinde temel atma törenlerine yetişmekte zorlandıklarını söyledi. 30'a yakın projenin açılışa hazır olduğunu dile getiren Türel, "Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de birçok ilkleri olan bir projeyi hayata geçiriyoruz. 3 bin 245 kişi ile ön protokol imzaladık. Hak sahipleri ile imzaları tamamladık. Tapu işlemlerinin gerçekleşmesi için bütün belgeleri Tapu Kadastro Müdürlüğü'ne gönderdik. 2019 yılının Ocak sonunda bütün vatandaşlara tapularını teslim edeceğiz. Metrekare fiyatları 3 kat değerlendi. Yeşil alanları 3 kat artacak" dedi. 
RUS, ARAP VE İRANLILARDAN TALEP
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise, geçen yıl ihale ile projeye dahil olduklarını söyledi. Önemli bir işin şuuru ile çalıştıklarını belirten Elmas, "1 milyon 300 bin metrekarelik bir arazide çalışıyoruz. Buranın riskli ilan edilmesiyle bütün süreçler başarılı şekilde yürütüldü. Türkiye'nin en büyük dünya ölçeğindeki projesi. Üniversiteler bu süreci nasıl yürüttüğümüzü soruyor. 17 bin konut ile ciddi bir şehir. 70 bin nüfus barınmış olacak. 8 milyar liralık bir iş. 5 bin kişi ile yürütülecek. 8 yılda proje tam anlamıyla bitecek. Ziraat Bankası kredi finansmanını sağladı. 6 ayda 1800 konut satıldı. Dünya genelinde 600 şehirden sitemiz ziyaret edildi. Türkiye'nin her iline konut sattık. Satışın yüzde 35'ini Antalya dışına yaptık. Rus, Arap ve İranlılardan ciddi bir talep var. Birleşmiş Milletler gibi oldu. Ruslardan ayrı bir mahalle talebi bile var ama biz birlikte yaşamaktan yanayız" diye konuştu. 
Konuşmaların ardından iki bakan ve protokol üyeleri butona basarak kentsel dönüşüm projesinin temelini attı.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner95

banner117

banner124

banner125

banner152

banner149

BÜYÜKŞEHİR SOKAK HAYVANLARINI YALNIZ BIRAKMIYOR

Haberi Oku