banner24
ÇAVUŞOĞLU: ANTALYA DÜNYANIN GÜÇLÜ ŞEHİRLER AĞINDA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'yı Birleşmiş Milletler çatısı altında dünyadaki güçlü şehirler ağına aldıklarını belirterek, "Yetmedi bir de dayanıklı şehirler arasına aldırdık. Şimdi ise sonbaharda inşallah, nasıl Davos her sene konuşulur, Münih Güvenlik Konseyi konuşulur, Antalya'da Diplomasi Forumu'nun ilkini yapacağız" dedi. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimi için memleketi Antalya'da devam ettirdiği toplantı ve ziyaret programları kapsamında, hemşeri dernekleri, işadamları, kanaat önderleriyle biraraya geldi. Antalyalıların desteğiyle turizm ve tarımın başkenti yaptıklarını aktaran Bakan Çavuşoğlu, "16 yıldır Antalyamıza hizmet ediyoruz. Sizleri mahcup etmemek için gece gündüz çalışıyoruz. Gerçekten iktidara geldiğimizde Antalya'da dağların bir önü vardı sahiller, bir de arkası vardı. Ben de Gündoğmuş'ta, bir yaylada doğdum büyüdüm. Doğu, Güneydoğu'da hangi sorun varsa Antalya'da vardı. Sadece doğu güneydoğu ihmal edilmemişti. Tüm Türkiye ihmal edilmişti. Yaptığımız hizmetler rakiplerimizi fesatlıktan çatlatıyor. Bugün hamdolsun ülkemizin her bir köşesi hizmetle kalkındı. Ama biz bununla yetinir, geçmişle kıyas yapıp bugünle tatmin olursak ilerleyemeyiz. Gelecekle kıyasladığımızda daha yolun başındayız. Özgürlükler, demokrasi, ekonomik büyüme, sağlık, turizm her anlamda. O yüzden daha güçlü olmamız ve büyümemiz lazım" diye konuştu. 
2002'de Antalya'da 3,5 milyon turist geldiğini, şimdi ise rakamın 14 milyona gittiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "O zaman Türkiye'ye 13 milyon turist geliyordu. Bu artış kendi kendine olmaz. Devlet olarak ciddi altyapı yatırımları yapıldı. Şimdi turizm çeşitlendiriliyor. Hedef nedir, sağlık turizmi. İkinci önem verdiğimiz alan sağlık oldu. 2023 hedefimiz 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir diyoruz. Bu sene Türkiye'de 40 milyon turist, 32 milyar doların üzerinde gelir bekliyoruz. 2023'te inanıyorum ki 50 milyar dolar da sağlık turizminden kazanacağız. Geçen sen 7.5 milyar dolar kazandık" dedi. 
Türkiye'nin son 10 yılda 8,8 milyon istihdam sağladığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Bunda  sizin büyük katkınız var. 10 yılda tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, 28 ülkeden bahsediyorum daha fazla istihdamı Türkiye Cumhuriyeti sağladı. Tüm AB üyesi ülkeler 8,2 milyon istihdam sağlarken, Türkiye'nin tek başına 8.8 milyon. Bu işte ekonomik büyüme, stratejik yatırımlar, üretim ve ihracatı birlikte yaptık" dedi. 
Antalya'yı Birleşmiş Milletler çatısı altında dünyadaki güçlü şehirler ağına aldıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Yetmedi bir de dayanıklı şehirler arasına aldırdık. Şimdi ise sonbaharda inşallah, nasıl Davos her sene konuşulur, Münih Güvenlik Konseyi konuşulur, Antalya'da Diplomasi Forumu'nun ilkini yapacağız. Her sene Antalyamıza yüzlerce, binlerce devlet adamı, devlet bakanı, başbakan, dışişleri bakanları, bakanlar, uzmanlar, akademisyenler, düşünce kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, binlerce insanı 3- 4 günlüğüne Antalya'da ağırlayacağız. Neden Antalyamız sürekli konuşulsun, sürekli tanınsın. Örneğin bir golf turnuvası Antalya'da 4 gün sürüyor ve her gün 1,5 milyar insan Antalya'yı canlı izliyor" diye konuştu.
'BOLLYWOOD ÖDÜL TÖRENİNİ ANTALYA'YA GETİRECEĞİZ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bollywood ödül törenini Antalya'ya getireceklerini belirterek, görüşmelere başlandığını açıkladı.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği'nin (AKTOB), geleneksel aylık toplantılarının haziran ayı konuğu, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu oldu. Barut Hotel Lara'da düzenlenen toplantıya Vali Münir Karaloğlu, MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Fettah Tamince, Ahmet Barut, Sururi Çorabatır gibi turizm sektörünün duayen isimleriyle çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
YAĞCI: HEDEF 63 MİLYON TURİST, 63 MİLYAR DOLAR GELİR
Toplantının açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye'nin 2016 ve 2017'de bazı sıkıntılar yaşansa da tekrar güvenli ülke konumuna geldiğini aktardı. Türkiye'nin 38 milyon turist rakamıyla dünyada 6'ncı sıraya tekrar yükseldiğini belirten Yağcı, 2017'nin toparlanma, 2018'in ise iyileşme yılı olduğunu kaydetti. Hem Rusya hem de Avrupa ile birlikte Almanya pazarlarında ciddi büyümeler olduğunu kaydeden Yağcı, “2018 ciddi bir büyümeye geçmiş olsa da esas büyümelerin 2019 ve 2020 yıllarında olacağını söyleyebilirim. Biz turist sayısını ciddi bir noktaya getirmek üzereyiz ama bundan sonra gelirleri de artıcı çalışmalar sürdüreceğiz" dedi.
Turizm sektörünün 1984'teki birinci doğuş süreci ile 2003'teki ikinci sürecinin ardından 2016-2017 yıllarından sonra üçüncü sürece girdiğini kaydeden Yağcı, bu yeni süreçte Türkiye için 63 milyon turist, turist başına 1000 dolar olmak üzere 63 milyar dolar turizm geliri, Antalya için ise 20 milyon turist, 20 milyar dolar turizm geliri hedefini ortaya koydu.
ÇAVUŞOĞLU: EKONOMİ 3,5 KAT, İHRACAT 4,5 KAT BÜYÜDÜ
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı'nın ardından turizm sektörü temsilcilerine seslenen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin turizm sektöründe son 16 yılda çok ciddi büyüme yaşadığını söyledi. Arada yol kazaları olabileceğini; ancak iyi günlerin, kötü günlere göre çok daha fazla olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Turizm sektörümüz ne kadar gelişirse ülkemizin kişi başı milli geliri ve istihdam artar. 16 yılda ülke ekonomisi 3,5 kat, ihracat ise 4,5 kat büyüdü. Turizm sektörünün de ihracat kapsamına alınması isteniyor. 3,5 kat ülke ekonomisinin büyümesi turizm için alt ve üst yapı büyümeleri için önemli bir kaynak oldu" dedi.
'KRİZ YENİ PAZARLAR ORTAYA ÇIKARDI'
Turizmin bu sene rekora doğru gittiğini ve Antalya'nın 2023 hedefinin 20 milyon turist olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, turizmin geliştirilmesi için Ukrayna ile pasaportsuz kimlikle seyahatin önünün açılmasının, Çin'le etiket vize gibi yeni uygulamaların sektöre olumlu yansıdığını anlattı. Rusya krizinin, sektörün yeni pazarlara açılmasına vesile olduğunu da dile getiren Çavuşoğlu, "Bir Rusya veya Almanya'ya bağlı kalmamamıza neden oldu. Şimdi görüyorum Antalya'da Arabistan, Körfez ülkelerinden ciddi akım var. Her milletin farklı zevkleri, önceliklerini görür ve buna göre kendimizi nasıl hazırlayabiliriz. Önümüzdeki süreçte artış olacak ülkeler var. Örneğin Çin, geçen sene 300 bin küsurdü ve böyle giderse 700 bine çıkar" diye konuştu.
BOLLYWOOD ÖDÜL TÖRENİ ANTALYA'YA GELİYOR
Hindistan ve Pakistan pazarlarının da geliştirildiğini anlatan Bakan Çavuşoğlu, bunu sadece bu iki ülkede yaşayanlar olarak değil, İngiltere'den Güney Afrika'ya kadar olan ülkelerdeki Hint ve Pakistanlılar olarak düşünmek gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Bollywood ödül törenini de inşallah Antalya'ya getireceğiz. Tam anlaşmıştık ki şirket yönetiminde değişim oldu ve şimdi tekrar görüşmelere başladık. Orta Asya, Afrika ve Latin Amerika'dan da turist gelmeye başladı. Belki az ama bu bir sinyal. Vize kolaylığı olarak da çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kitle turizminde 50 milyar dolar geliri, sağlık turizminden 50 milyar dolar ve toplamda 100 milyar dolar başarabilir miyiz? Başarırız. Beraber çalışarak aşabileceğimize inanıyorum" dedi.
Toplantının bitiminde AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve Barut Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na tablo hediye etti. 
(DHA)
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner115

banner117

banner124

banner125

banner152

banner153

BÜYÜKŞEHİR SOKAK HAYVANLARINI YALNIZ BIRAKMIYOR

Haberi Oku