banner24
CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ BUDAK: ANTALYA'DA ÇİFTÇİLER TARIMDAN ÇEKİLİYOR
BUDAK:“TEHLİKE ÇANLARI SADECE ANTALYA İÇİN DEĞİL TÜRKİYE İÇİN ÇALIYOR”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın Haziran 2017-2018 dönemini kapsayan bir yıllık sürede sigortalı çiftçi sayısının en fazla azaldığı il olduğunu söyledi. Aynı dönemde sigortalı işçi sayısında en fazla artış olan ikinci ilin Antalya olduğuna dikkat çeken Budak, “Türkiye’de tarımın kalbinin attığı şehir olan Antalya’nın sadece son bir yıl içinde en fazla sigortalı çiftçi sayısının azaldığı il olması, bütün Türkiye açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Çiftçimizin toprağından vazgeçip işçi olmak için büyük şehirlere göçtüğünün tescilidir. Tehlike çanları sadece Antalya için değil Türkiye için çalıyor” dedi.

Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı (TEPAV)’ın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Temmuz 2018 verilerinin değerlendirildiği İstihdam İzleme Bülteni 76. SayısındaAntalya’nın, Haziran 2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre 3.361 azalışla sigortalı çiftçi sayısının en çok azaldığı il olduğu belirtiliyor.Çiftçilerimiz tarımsal hayattan çekilirken, yine aynı dönemde Antalya 51 bin artışla sigortalı ücretli sayısının en hızlı yükseldiği ikinci il oldu. Bu da gösteriyor ki tarımda başından beri sürdürülen yanlış politikalar sonucunda Antalyalı çiftçiler artık tarımdan vazgeçmiştir. Çiftçilerimizin artık son çare toprağından vazgeçip işçi olarak büyük şehirlere göçtüğünün tescilidir. Türkiye’de tarımın kalbinin attığı şehir olan Antalya’nın sadece son bir yıl içinde en fazla sigortalı çiftçi sayısının azaldığı il olması, bütün Türkiye açısından son derece kaygı verici bir durum. Artık tehlike çanları sadece Antalya için değil Türkiye için çalıyor.

ESNAF DA ÇAREYİ İŞÇİ OLMAKTA BULDU

Yine son bir yılda İstanbul ve Ankara’dan sonra esnaf sayısının en çok azaldığı üçüncü il 3.941 azalış ile Antalya oldu. Yanlış ekonomi politikaları, liyakatsiz yönetim çiftçiyi de esnafı da iflas ettirdi. Antalyalı esnafı turistler de kurtarmıyor. Binlerce esnafımız kepenk indiriyor. İktidarın artık kriz vardı yoktu tartışmalarına son verip çiftçinin ve esnafın sesini duyması ve acil önlem alması gerekiyor.”
Budak önergesinde şu sorulara yer verdi:“Nüfusun artış göstermesine karşılık Antalya’da tarım alanındaki bu hızlı istihdam kaybı neden kaynaklanmaktadır? Tarım alanındaki istihdam kaybı son bir yıl içinde Antalya’daki tarımsal üretime etkisi nedir? Aynı şekilde esnafın iş yerini kapatma gerekçeleri konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır? Bu saptamalar doğrultusunda Antalya’da tarımsal üretimden ve ticari girişimcilikten çekilme sürecini tersine çevirmeye yönelik tedbirler alınmakta mıdır?”
Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı (TEPAV)’ın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Temmuz 2018 verilerinin değerlendirildiği “İstihdam İzleme Bülteni 76. Sayısı”nda Antalya’nın Haziran 2017-Haziran 2018 dönemi içindemevsimsellikten arındırılmamış verilere göresigortalı çiftçi sayısının en fazla azaldığı (3.361) il olduğu belirtilmiştir.
Yine aynı değerlendirme bültenine göre son bir yılda İstanbul ve Ankara’dan sonra esnaf sayısı en fazla azaldığı üçüncü il 3.941 azalışla Antalya olarak görülmektedir.
Aynı dönemde sigortalı ücretli çalışan sayısında en fazla artış İstanbul’da yaşanırken Antalya 51 bin artışla ikinci olmuştur. 

Bu bağlamda;
1. Nüfusun artış göstermesine karşılık Antalya’da tarım alanındaki bu hızlı istihdam kaybı neden kaynaklanmaktadır?
2. Tarım alanındaki istihdam kaybı son bir yıl içinde Antalya’daki tarımsal üretime etkisi nedir?
3. Aynı şekilde esnafın iş yerini kapatma gerekçeleri konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır?
4. Bu saptamalar doğrultusunda Antalya’da tarımsal üretimden ve ticari girişimcilikten çekilme sürecini tersine çevirmeye yönelik tedbirler alınmakta mıdır?
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner95

banner117

banner121

banner125

banner152

banner149

DEMRE'DE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM BAŞLADI

Haberi Oku