banner24
DEMRE TEKNE FACİASINDA SUYA DÜŞEN MÜLTECİNİN KURTARILMA GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
4 KİŞİNİN CENAZESİ MORGDAN ALINDI

Antalya'nın Demre ilçesi açıklarında, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmek isterken sürat teknesinin batması sonucu yaşamını yitiren 7'si çocuk, 9 Suriyeli'den 4'ünün cenazesi, işlemlerinin ardından Antalya Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Yakınları, Hüseyin Bilal (45), eşi Elif Abdu (35), çocukları Mehmet (14) ve Zehra'nın (10) cenazelerini toprağa verilmek üzere havayoluyla Hatay'a götürdü.

Olayda yaşamını yitiren Derin (13), Dildar (10), Şiar (8), Dicvar (8) ve Emine Raşit'in (3) Adli Tıp Kurumu'ndaki işlemleri ise sürüyor.

TEKNE FACİASINDA SUYA DÜŞEN MÜLTECİNİN KURTARILMA GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Antalya'nın Demre ilçesi açıklarında, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmek isteyen Suriyeli göçmenlerin bulunduğu sürat teknesinin batması sonucu 7'si çocuk 9 kişinin yaşamını yitirdiği olayda, suya düşen bir mültecinin dalış teknesiyle kurtarılma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Aynı olayda kaybolan 1 kişi ise aranıyor.

Demre'ye bağlı Kekova Geyikova Adası'nın 2,5 deniz mili güney batısında, önceki gün saat 02.22'de, içinde bir grup düzensiz göçmenin bulunduğu sürat teknesinin tehlikede olduğu veya batmış olabileceği bilgisi alındı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik Korveti, 4 Sahil Güvenlik Botu, Sahil Güvenlik uçağı ve Sahil Güvenlik helikopteri bölgeye sevk edildi.

HAVADAN VE DENİZDEN ARAMA

Sahil Güvenlik ekiplerince yapılan arama- kurtarma faaliyetleri sonucu havadan da yapılan incelemeyle tespit edilen 3 erkek ve 1 kadın hemen kurtarıldı. Ayrıca bölgeye yakın seyreden bir dalış teknesiyle de 1 erkek kurtarıldı. Kurtarılan Suriyeli Mahmut Alus (30), İdris Raşit (38), Ahmet Şerif (34), Zeynep Osman (33) ve Mahmut Zeydan (40) Demre Devlet Hastanesi'ne götürülerek, tedaviye alındı

Kurtarılanların, teknede 14- 15 kişi oldukları yönündeki ifadeleri üzerine kaybolduğu değerlendirilen 1 kişinin bulunması için yapılan çalışmalar sonucu Giyas Vahod (24), sağ olarak kurtarılıp, hastaneye kaldırıldı.

9 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin çalışmaları sonucu Derin Raşit (13), Dildar Raşit (10), Şiar (8) ile Dicvar Raşit (8) isimli ikizler, Emine Raşit (3), Mehmet Bilal (14), Hüseyin Bilal (45), Elif Bilal (35) ve Zehra Bilal'in (10) cansız bedenleri sudan çıkarıldı. Tekne faciasından kurtarılan Zeynep Osman ve İdris Raşit çifti, 5 çocuklarını birden kaybetmenin acısıyla yıkıldı.

MÜLTECİNİN KURTARILMA GÖRÜNTÜLERİ

Tekneden suya düşüp, kaybolan 1 erkek mültecinin kurtarılma görüntüleri ortaya çıktı. Bölgede faaliyet gösteren bir dalış teknesindekiler tarafından kurtarılan mültecinin adı öğrenilemedi. Görüntülerde, kıyafetleriyle yüzmeye çalışan mültecinin teknedekiler tarafından sudan çıkarıldığı anlar yer alıyor. 

'İLETİŞİM SAĞLAYINCA RAHATLADI'

Öte yandan 'Kekova Diving' adlı dalış okulunun eğitmeni Levent Işık, "Açıkta bir karartı gördük. Oraya doğru yöneldik. Bağırdık 'Kimsin, Türkçe biliyor musun?' diye. Cevap vermedi. O sırada Arapça bir şeyler mırıldandı. Teknemizde 'Ahmet' adında Arap bir müşterimiz vardı, dalış için geldi. Ahmet'i çağırdık. Ahmet, Arapça konuşmaya başlayıp, iletişim sağlayınca rahatladı. Tekneyle ona yaklaştık ve belirli bir noktada durduk. Ahmet vasıtasıyla korkmaması, tekneye gelmesi ve ancak kendisine o şekilde yardımcı olabileceğimizi söyledik. Ağır ağır geldi. Tekneye aldık. Önce müşterilerimizden biri kendisine bir tişört verdi. Kuruladık hep beraber. Yiyecek verdik. Sonra yemek yedirdik. Rahatladı" dedi.

 YAŞAMA TUTUNMAK İÇİN DENİZDE 5 SAAT BİDONA SARILMIŞLAR

Antalya'nın Demre ilçesi açıklarında, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmek isteyen Suriyeli göçmenlerin bulunduğu sürat teknesinin batması sonucu yaşamını yitiren 7'si çocuk 9 Suriyeliden Raşit ailesinin 5 çocuğunun cenazeleri, Adli Tıp Kurumu morgundan alındı. Tekne faciasında 5 çocuğunu kaybeden İdris Raşit, "Karımla denizde bulduğumuz bidona sarıldık. 5 saat dalgalarla mücadele ettik" dedi.

Demre'ye bağlı Kekova Geyikova Adası'nın 2,5 deniz mili güney batısında, geçen pazar günü saat 02.22'de, içinde bir grup düzensiz göçmenin bulunduğu sürat teknesinin tehlikede olduğu veya batmış olabileceği bilgisi alındı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik Korveti, 4 Sahil Güvenlik Botu, Sahil Güvenlik uçağı ve Sahil Güvenlik helikopteri bölgeye sevk edildi. Sahil Güvenlik ekiplerince yapılan arama- kurtarma faaliyetleri sonucu havadan da yapılan incelemeyle tespit edilen 3 erkek ve 1 kadın hemen kurtarıldı. Ayrıca bölgeye yakın seyreden dalış teknesiyle de 1 erkek kurtarıldı. Kurtarılan Suriyeli Mahmut Alus (30), İdris Raşit (38), Ahmet Şerif (34), Zeynep Osman (33) ve Mahmut Zeydan (40) Demre Devlet Hastanesi'ne götürülerek, tedaviye alındı. Kurtarılanların, teknede 14- 15 kişi oldukları yönündeki ifadeleri üzerine kaybolduğu değerlendirilen 1 kişinin bulunması için yapılan çalışmalar sonucu Giyas Vahod (24), sağ olarak kurtarılıp, hastaneye kaldırıldı.

9 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin çalışmaları sonucu Derin Raşit (13), Dildar Raşit (10), Şiar (8) ile Dicvar Raşit (8) isimli ikizler, Emine Raşit (3), Mehmet Bilal (14), Hüseyin Bilal (45), Elif Abdu Bilal (35) ve Zehra Bilal'in (10) cansız bedenleri sudan çıkarıldı. Cenazeler, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Otopsi işlemleri tamamlanan Mehmet, Hüseyin, Elif Abdu ve Zehra Bilal'in cenazeleri ise dün yakınları tarafından alınarak, toprağa verilmek üzere Hatay'a götürüldü.

BABA, MORGA GİREMEDİ

Derin, Dildar, ikizler Şiar ve Dicvar ile Emine Raşit'in cenazeleri, kazadan kurtulan babaları İdris Raşit ve diğer yakınları tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. İdris Raşit, morga giremeyip, kapısının önünde oturarak, uzun süre gözyaşı döktü. Yakınlarının teşhis ettiği 5 çocuğunun cenazesi, cenaze aracına konuldu. Cenazeler, toprağa verilmek üzere İstanbul'a gönderildi.

ÇOCUKLARIM 'BABA KURTAR' DİYE BAĞIRDI

Tekne faciasında 5 çocuğunu kaybeden İdris Raşit, yıllardır Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde yaşadıklarını söyledi. Şoförlük ve işçi çavuşluğu yaparak, ailesine bakmaya çalıştığını anlatan Raşit, Yunanistan'a gitmek için bir şebekeyle kişi başı 1200 TL'ye anlaştıklarını dile getirdi. Demre'den Yunanistan'a gitmek için saat 22.00'de tekneye binip, hareket ettiklerini anlatan Raşit, "Yanımızda kimse yoktu. Tekneyi bize verdiler. '10 dakikada Yunanistan'da olursunuz' dediler. Tekneyi kendimiz kullandık. Saat 22.00'de yola çıktık; ancak 2 saat sonra tekne alabora oldu. Sanırım teknede 19 kişiydik. Hepimiz suya gömüldük. Çocuklarımı kurtarmaya çalıştım. Çocuklarım çığlık çığılığa 'Baba kurtar' diye bağırdı; ama kurtaramadım. Çok üzgünüm. Bir ara ben de battım. Tekrar su yüzeyine çıktığımda çocuklarım yoktu. Sadece karımı gördüm. Bir bidon buldum ve karımla ona sarıldık. 5 saat dalgalarla mücadele ettik. Hava aydınlandığında üstümüzden önce bir uçak geçti; ama bizi hemen göremediler. Daha sonra jandarma geldi ve bizi kurtardı. Gerisini hatırlamıyorum. Kimse kaçakçılara inanmasın ve bu yola girmesin" dedi.

İdris Raşit, akrabalarının İstanbul'un Esenyurt ilçesinde oturduğunu, bu nedenle çocuklarının İstanbul'da toprağa verileceğini söyledi.

'13 SAAT DENİZDE KALDIĞINI SÖYLEDİ'

Teknedeki müşteri aracılığıyla olayın nasıl olduğunu sorduklarını kaydeden Işık, "Bir anda teknenin ters döndüğünü, herkesin suya düştüğünü; ama o karanlıkta kimseyi görmediğini, enerjisini tüketmemek için kendisini denizin akıntısına bıraktığını, 13 saat denizde kaldığını söyledi. 'Benim Türkiye'deki mülteci kampında kaydım var, beni polise teslim etmeyin, Demre'ye bırakın' diye yalvardı. Nereye gittiklerini sorduk. Doğruysa Hatay bölgesinden bir geminin çıktığını, geminin açıktan seyrederek, kendisi gibi tekneyle gelen mültecileri aldığını ve Avrupa'ya götüreceğini söyledi. Sahil Güvenlik'e haber verdik. Daha sonra da Sahil Güvenlik ekipleri gelerek, kendisini teslim aldı. Tüm ısrarlarımıza rağmen adını söylemedi" diye konuştu.

'KONU ARTIK YARGININ İŞİ'

Aynı tekneden denize düşerek, kaybolan ve adının 'Bilal' olduğu belirtilen Iraklı 1 kişinin aranmasının sürdürüldüğü belirtildi. Demre Kaymakamı Murat Uz, "Arama çalışmaları devam ediyor. Çocukları ölen aile Demre'ye geldi. Diğer ölen karı- koca ve çocukların yakınları da geldi. Büyük ihtimalle cenazeleri Hatay'a götürecekler. Konu artık yargının işi. Olay detaylı olarak araştırılıyor" dedi.
 
 
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

BÜYÜKŞEHİR SOKAK HAYVANLARINI YALNIZ BIRAKMIYOR

Haberi Oku