banner24
DOMATEXPO FUARI TÖRENLE AÇILDI
Kumluca 6. Domatexpo Fuarı Düzenlenen Törenle Açıldı
Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Domatexpo Fuarı, Kumluca Sebze ve Meyve Toptancı Hali Kompleksi içinde düzenlendi.
Kumluca ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı önderliğinde STK'ların ve Kumluca Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen 6. Domatexpo Fuarı, törenle açıldı. Törene Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun,  Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay,  Kaş Ziraat Odası başkanı Ramazan Süer, Siyasi Parti temsilcileri, ,STK Temsilcileri, daire amirleri, firma temsilcileri ve üreticiler katıldı.
Tören Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Ardından Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay açılış konuşması yaptı. Başkan Günay yaptığı konuşmada” Çeşitli nedenlerle ürünlerimiz üreticilerimiz ve komisyoncularımız hiç hak etmedikleri suçlamalarla değersizleştirilmeye çalışılıyor. Ürettiklerimiz kimi zaman enflasyonun bir numaralı sebebi, kimi zaman da çeşitli hastalıkların tek sebebi olarak gösteriliyor. Ama artık yorulduk. Üretmek ve çalışmak değil bizi yoran. Bu asılsız iftiralar üzüyor. Şevkimizi kırıyor” dedi.
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan da yaptığı konuşmada” Fuarın, üreticiyi yeni çeşitlerle ve yeniliklerle buluşturarak üretim açısından katkıda bulunması bölge için çok önemlidir. Ayrıca bölgeye bir önemi de dışarıdan her yıl misafirlerin belirli bir konu ile ilgili domates teması başta olmak üzere toplanmasını sağlıyor” diye konuştu.
Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu da yaptığı konuşmada” Kumlucalı büyük ailemin üreticisinden, tüccarlarına halcimizden komisyoncumuzdan, esnaflarımıza kadar adeta seferber olmuş durumda. Hızla milyarlarca nüfusun arttığı dünyamıza yetiştirebilmek için Kumluca'dan sağlıklı gıda yani biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz” dedi.
Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun; “Tarımsal ürün çeşitliliği bakımından son derece zengin bir yapıya sahip ilçemizde gerçekleşen Domatexpo İhtisas Fuarıyla yetiştiricilik hususunda sorunlarını gidermiş olan domates sektörünün ürün işleme ve pazarlama konusundaki sorunlarını aşmak, sektörün profesyonel isimlerini bir araya getirmek mevcut iş bağlantılarını pekiştirmek ve yeni iş temellerini atmak iş birliği imkanlarını sağlamak ve sektörün atılım eşiğini aşmak amacıyla sadece domates konusunda tartışmak üzere böyle bir organizasyonu düzenlemiş bulunmaktayız” diye konuştu.
CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer; “250 domates Tır’ı Rusya gümrüğünde beklerken mecliste sayın Gümrük ve Ticaret Bakanını bir kez uyardık . Bu konuda hiçbir girişimde bulunmayan Sayın Ticaret Bakanımız 23 Şubat'ta Kınık halindeydi. 5 Ton domates çöpe gitti. Bizim ticaret bakanımız bize mutlu bir haber getirdi. Dedi ki, 50 Bin daha kota arttırdık. Bu arada ihracatçımız milyonlarca lira zarar etti. Sanki bir akıl ihracatın önünü kapatmaya çalışıyor. İç piyasaya dönsün istiyor. Domates tırlarını, domates üretimini. Fiyatlar düşsün isteniyor. Sonra bunun arkasında ne var diye baktığımızda, şunu görüyoruz. Enflasyon düşsün isteniyor. Bir apartman düşünün 10 tane dairesi var. Bir daire 9 daire ile düşman. 9 aile ile geçinemiyor. Kabahat 9 ailede mi? Sizde mi? diye sorarlar adama. Rekabet kurulundaki müfettişlere bir tavsiyem var. Eğer gerçekten birilerini sorgulamak istiyorlarsa Tarım Kredi Kooperatifinin 5'e alıp ta 3'e sattırdığı domatesi sorgulasınlar” dedi.
Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ise yaptığı konuşmada”1,8 milyar destek veriliyormuş 2002 de. Biz 18 – 20 milyar destek veriyoruz tarıma. Her yıl biz bunu katlayarak arttırdık. 17 yılda 140 Milyar Lira. Yani 140 Katrilyon Lira destek vermişiz tarıma. Ak Parti iktidara geldiğinde tarımsal ihracatımız 1,8 Milyon. Bugün ne 18 Milyon. 1,8 Milyon nerde 18 Milyon nerde. Her yıl daha fazla sera yapılıyor. Bakın 15 yılda 2 kat artmış. Domates üretimi de 2 kat artmış. Bununla beraber ihracatımızda artmış. Domates ihracatımız da yukarı doğru gidiyor. Çiftçinin daha çok kazanması gerektiğine inananlardanım. Bende bir çiftçi çocuğuyum. Bende bu bölgenin evladıyım. Daha çok kazanması gerekiyor. Çiftçilik zor. Aydın Bey’in söylediği kadar felaket tellallığı yapmaya gerek yok. Üretim de artıyor. Bununla beraber alanlarda artıyor. İhracatımız da artıyor. Ticaret Bakanlığımız İhracatçılar Birliği ile anlık olarak Türkiye'nin domates ihracatını paylaşıyor. On-line olarak. 150 Bin ton kota vardı. 130 Bin ton olduğunda ihracatçılar uyarıldı. Buna rağmen ihracatçılar kapı açılır düşüncesi ile mal yapmaya devam ettiler. 150 Bin ton oldu. Rusya kapıları kapattı. Öyle Aydın Beyin dediği gibi biz ilgilenmedik falan değil. Bu konuyla Tayyip Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanımız ilgileniyor. Ben Atay Uslu olarak an ve an ilgilendik. Daha önce domatesin problemi olduğunda emin olun Kumluca Kaymakamı duymuyordu. Bundan 20 yıl önce. Domatesi buralar döküyorduk. Ama şimdi domates problem olunca Recep Tayyip Erdoğan gidiyor Putin'le müzakere ediyor. 3 yıl önce Putin’le bir toplantıya girildi. S400'ler gibi bir çok şey konuşuldu. Toplantıdan çıkılınca açıklama yapıldı. Denildi ki her şeyde anlaştık. Domates konusunda anlaşamadık. Üzüldük. Ama sevindik. Biz domates’i Putin’in masasına götürüyoruz. Biz domatesi Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına götürüyoruz. Şunu da ifade edeyim ki o kadar çok götürdük ki Rusya’da bunu çok stratejik bir ürün olarak düşündü. 20 tane ürünün kotasını motasını kaldırdı. Domatesi tutuyor hala. Niye biz çok üzerine gittik domatesin. Rusya zannediyor ki domates çok stratejik bir ürün” diye konuştu.
Yapılan duanın ardından açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri tarafından fuar stantları gezildi.
KUTSO’dan “Domates Üretiminde Yeni Teknolojiler” Paneli
Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) tarafından Domatexpo Fuarı kapsamında “Domates Üretiminde Yeni Teknolojiler” konulu panel düzenlendi.
KUTSO Kumluca Merkez Ofisinde düzenlenen panele konuşmacı olarak Vodafone dijital Tarım Müdürü Kadir Bozca, PSL Elektronik Ceo’su Cengiz Şentürk, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Bayram Çevik, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Doç. Dr. Ali Kemal Birgücü, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Doç. Dr. İsmail Serkan Üncü katıldı. Panel açılışında konuşan KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay yaptığı konuşmada”Dünyada değişen şartlar ve gelişen ekonomi karşısında tarımda yeni üretim yöntemlerinin anlatılacağı bu önemli toplantı için konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum. Gönül isterdi ki bölgemiz üreticisi için bu kadar önemli bir organizasyona daha çok katılım olsun. Fakat gelişen şartlar buna el vermedi”dedi.
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nden Doç. Dr. İsmail Serkan Üncü’nün moderatörlüğünü yaptığı panelde Tarım 4.0, zararlılarla mücadelede yeni yöntemler, modern üretim teknikleri gibi konular anlatıldı. Doç. Dr. İsmail Serkan Üncü, KUTSO ve ISUBÜ ortaklığı ile Batı Antalya’yı “Tarımın Silikon Vadisi” haline getirmeyi amaçladıklarını. Bu amaçla KUTSO ile birlikte birçok önemli projeye başladıklarını belirterek Başkan Murat Günay’a vizyoner ve gayretli çalışmaları için teşekkür ettiklerini belirtti.
 KUTSO Başkanı Günay haksız fiyat artışı yapan firmaları uyardı
Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay Yaptığı açıklamada şöyle dedi: Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Batı Antalya’da haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı, haksız kazanç sağlayarak vatandaşlarımız mağdur eden firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi buradan kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız.
 
 
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

DÜĞÜN SALONU İŞLETMECİLERİNDEN CUMHURBAŞKANI...

Haberi Oku