banner24
MUAFİYETİ KÖTÜYE KULLANANA CEZA
Antalya'da üç haftalık 'tam kapanma' sürecinde denetimler artırılacak. Sahte muafiyet belgesi düzenleyenler, markete ailece gidenler veya yürüme mesafesi dışındaki açık işyerlerine gidenlere ceza uygulanacak. 
Koronavirüs önlemleri kapsamında, 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat, tedarik ve lojistik, sağlık, tarım ve orman gibi alanlarda muafiyet nedeni zaman ve güzergâh ile sınırlı olacak ve aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak görülerek, idari ve adli yaptırım uygulanacak. 
AÇIK İŞYERLERİ
Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arası açık olacak. Zincir marketler ise pazar günleri hariç açabilecek ve perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya, klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları kapatılacak. Vatandaşlar bu tür işyerlerine evlerine yürüme mesafesinde araç kullanmamak şartıyla gidebilecek. Bu işyerleri, evlere servis hizmeti de verebilecek. 
RESTORANLARDA PAKET SERVİS
Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler Ramazan ayı sonuna kadar 24 saat esasına göre, 13 Mayıs itibarıyla da saat 01.00'e kadar sadece paket servis hizmeti verebilecek. Ekmek fırınları ve unlu mamul ürün satışı yapılan yerler açık olacak ve sokak aralarında kesinlikle satış yapılamayacak, vatandaşlar yine evlerine yürüme mesafesinde gidebilecek. 
DİĞER İŞYERLERİ
Üretim, imalat, tedarik ve lojistik gibi muafiyet kapsamı dışındaki tüm ticari işletme, işyeri ve ofisler kapalı olacak ve uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilemeyecek. Konaklama tesisleri için rezervasyonlar geçerli olmayacak. Konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verecek. 
SADECE TURİSTE SERBEST
Yabancılar için sadece turistik faaliyetler geçici ve kısa bir süre için Antalya'da bulunan yabancıları kapsayacak. İkamet izinli ve geçici koruma statüsündeki veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil turistik faaliyetler dışındakiler sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacak. 
Kendi ihtiyacını karşılayamayacak durumda ileri yaştakiler ve ağır hastalığı olanlara 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak. 
ŞEHİRLERARASI SEYAHAT
Şehirlerarası seyahate zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Zorunlu kamusal görev, kendi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesi olanlar e-devlet veya Alo 199'dan en fazla 9 kişiye kadar başvuru yaparak izin alabilecek. 
Zorunlu haller kapsamındakiler ise şöyle: Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar. Doktor raporuyla sevk ve daha önceden alınmış doktor randevusu olanlar. Kendi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecekler. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş ve ikametine dönmesi gerekenler. ÖSYM sınavlarına katılacaklar. Askerliği bitenler ve cezaevinden çıkanlar. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.
UÇAK HARİÇ YÜZDE 50 KAPASİTE
Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edeceklerin seyahat izin belgesi ve HES kodu olanlara bilet satışı yapılacak. Şehirler arası seyahatte uçaklar hariç yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edebilecek.
SİTELERDE YÖNETİCİLERE GÖREV VERİLDİ
Sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç kamu kurum ve kuruluşlarında asgari personel seviyesi toplam personel sayısının yüzde 50'sini aşmayacak ölçüde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecek. Uzaktan ve dönüşümlü çalışan kamu personeli kısıtlamalara tabi olacak. Konut sitelerinde yönetimlere de sorumluluk verildi ve site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacak. 
MUAFİYETİ KÖTÜYE KULLANANLARA CEZA
Özellikle sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları başta olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı, geniş katılımlı, etkili ve sürekli denetim faaliyetleri yapılacak. Muafiyetlerin giderek artan sıklıkla kötüye kullanılması nedeniyle, bu suistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri denetiminde bu tür durumlarda idari para cezası ve adli yaptırım uygulanacak. Bu kapsamda dikkat edilmesi gerekenler de şöyle sıralandı: 
Muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenleyenler. Özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alanlar. Fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı veya markete ailece gidilmesi. Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanımı.
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner95

banner117

banner121

banner125

banner152

banner153

ANTALYA'DA ŞELALELER DE ZİYARETÇİ AKININA...

Haberi Oku