banner24
ÖZER'İN BAŞPEHLİVANLIK TEKLİFİ BÜTÜN PARTİLERİ BİRLEŞTİRDİ
CHP’Lİ ÖZER TEKLİF VERDİ, PARTİLER TAMAM DEDİ BAŞ PEHLİVANLAR DEVLET SPORCUSU OLACAK!
 CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verilmesi yönündeki kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’ndaki tüm partileri birleştirdi. Önümüzdeki günlerde Meclis’te kanun çalışmasının görüşülmesi yönünde ortak karar alındı.
  Başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verilmesi konusunda CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in geçen yıl temmuz ayında verdiği kanun teklifinin gündeme alınması görüşmesi Genel Kurul’da gerçekleşti. Özer’in, ilgili komisyonda süresi içinde ele alınmaması üzerine kanun teklifini TBMM İçtüzüğünün 37’nci maddesine göre doğrudan Genel Kurul gündemine alınması talebi reddedildi. Öte yandan tüm partilerin grup başkanvekilleri birer açıklama yaparak konuya olumlu yaklaştıklarını ve önümüzdeki günlerde ortaklaşa bir çalışmayla ilgili düzenlemenin yapılması doğrultusunda destek verdiklerini ifade etti.
GEÇMİŞİ 600 YILI AŞKIN
 CHP’li Özer, Genel Kurul’daki konuşmasında “Geleneksel ve kültürel bir mirası sürdüren sporcularımıza sahip çıkmak amacıyla tarihî yağlı güreşlerimizde başarı kazanan başpehlivanlarımız devlet sporcusu unvanıyla onurlandırılmalıdır” dedi. Elmalı Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 667’nci kez, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ise 658’nci kez yapıldığına dikkat çeken Özer, “Cuma günü Edirne Sarayiçi’nde 2 bin 500’e yakın pehlivanımız kol bağlayacak, pazar günü de başpehlivanlarımız belli olacak” diyerek şöyle devam etti:
 ONURLANDIRMAK GEREK
 “Kel Aliçolar, Koca Yusuflar, Adalı Haliller, Kurtdereli Mehmet pehlivanlar tarihî gururumuzdur. Dünya şampiyonu olmuş başpehlivanlarımızdan miras kalan ata sporumuz olan yağlı güreşler tarihsel bir anlamı ve özelliği olmasından ötürü sadece güreşlerin yapıldığı bölgeler değil, ülke genelinde ilgi görmektedir. Başpehlivanlarımız gençlere örnek olmakta ve tarihsel değeri olan bir sporu özendirici hâle getirmektedir. Bugün 17 başpehlivanımız var, hepsini kutluyorum. Eşleri yaşayan kendileri hayatta olmayan başpehlivan sayısıysa 6, hepsini rahmetle anıyorum. Şu anda devlet sporcusu unvanı alabilecek olan toplam 23 sporcu bulunuyor. Buradaki mesele, başarılı sporcularımızın onurlandırılması meselesidir.”
GÖRÜŞ BİRLİĞİ SAĞLANDI
Konuşmasının sonunda CHP’li Özer’in tüm partilerden destek beklediğini belirtmesinin ardından sırasıyla söz alan MHP, CHP, İyi Parti, AK Parti ve HDP Grup Başkanvekilleri desteklerini açıkladı. Görüş birliğinin sağlanması nedeniyle ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da görüşülecek olan Sporda Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifine ilave edilmesi bekleniyor.
 ŞU ANDA TOPLAMDA 23 BAŞPEHLİVAN VAR
 HAYATTA OLAN BAŞPEHLİVANLARIMIZ:
Karamürselli Aydın Demir, Bandırmalı Sabri Acar, Muğlalı Mehmet Güçlü, Denizlili Hüseyin Çokal, Balıkesirli İbrahim Gümüş, Hataylı Recep Kılıç, Balıkesirli Saffet Kayalı, Karamürselli Ahmet Taşçı, Nallıhanlı Vedat Ergin, Antalyalı Hasan Tuna, Ordulu Kenan Şimşek, Ordulu Recep Kara, Antalyalı Mehmet Yeşil, Antalyalı Ali Gürbüz, Antalyalı İsmail Balaban, Antalyalı Orhan Okulu.
EŞLERİ HAYATTA OLAN BAŞPEHLİVANLARIMIZ: İzmirli Kara Ali Çelik, Babaeskili Nazmi Uzun, Denizlili Hasan Şahin, Ordulu Davut Yılmaz, Antalyalı Cengiz Elbeye ve Antalyalı Recep Gürbüz. Hepsinin mekânları cennet olsun. Buradan rahmetle, saygıyla hepsini anıyorum.
 CHP’Lİ ÖZER: KIRKPINAR’DA YENİ BİR SAYFA AÇILDI ÜÇ EBEDİ ALTIN KEMERLİ DEVLET SPORCUSU OLDU
Bu yıl 658’ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, Meclisten geçen devamlı altın kemer sahiplerine devlet sporcusu unvanı verilmesine ilişkin düzenlemenin coşkusu yaşandı. Konuyu tüm başpehlivanları kapsayacak şekilde gündeme getiren CHP’li Aydın Özer; “Bu bir kazanımdır. Biz ata sporumuz için bir adım attık, gerisi gelecektir” dedi
Bu yıl 658’ncisi gerçekleşen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 2381 pehlivan kol bağladı. Büyük bir coşkunun yaşandığı yağlı güreşlere perşembe günü Meclis’ten geçen düzenleme de damgasını vurdu. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in Meclis gündemine taşıdığı ve tüm başpehlivanların devlet sporcusu unvanı almasını içeren kanun teklifi, tüm partilerin ortak önergesiyle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde üst üste üç kez altın kemer kazanıp devamlı sahibi olanlara ‘devlet sporcusu’ unvanı verilmesi şeklinde kabul edilmişti. Pehlivanlar bunun bir başlangıç olmasını temenni ettiklerini söyledi.
KATKI KOYDUYSAK NE MUTLU
Kırkpınar’da güreşleri izlemeye gelen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Meclis’ten geçen kanunla devlet sporcusu unvanı almaya hak kazanan üç ebedi altın kemer sahibi Ahmet Taşçı, Hüseyin Çokal ve Aydın Demir’i kutlayarak “Bu bir kazanımdır, ata sporumuz adına bir katkı koyabildiysek ne mutlu bize. Kırkpınar’da yeni bir sayfa açıldı, biz bir adım attık, gerisi gelecektir düşüncesindeyiz” dedi.
Konuyla ilgili kanun teklifini tekrar sunacaklarını belirten CHP’li Özer, şöyle konuştu: “Önemli olan bu kültürel mirasın sporcularını onurlandırmaktır. Bunun için gayretimiz devam edecek. Sadece Kırkpınar değil, Elmalı Yağlı Güreşlerine ilişkin de çalışmamız olacak.”
 CHP’Lİ ÖZER: ATA SPORUMUZ YAĞLI GÜREŞE AYRI FEDERASYON ŞART!
 
CHP’Lİ ÖZER: YAĞLI GÜREŞ İÇİN FEDERASYON ATALARIMIZA VEFADI, ATA SPORUMUZ DİĞERLERİ ARASINDA KAYNAMAMALI!
Altın Kemerin ebedi sahiplerine devlet sporcusu unvanı verilmesi yolunu açan CHP’li Özer yağlı güreşler için ayrı federasyonun şart olduğunu söyledi: Hep konuşulur, artık eyleme dönüşmeli. Ata sporumuz diğerleri arasında kaynamamalı. Bu, atalara vefadır! 
 
 
Bu yıl 658’ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Altın Kemerin sahibi Antalyalı Ali Gürbüz olurken, er meydanına Altın Kemer’i üç kez üst üste kazanıp ebedi sahiplenen başpehlivanların devlet sporcusu unvanı alacak olması damgasını vurdu. Konuyu tüm başpehlivanları kapsayacak bir kanun teklifi hazırlayarak Meclis’te gündeme getiren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, önümüzdeki süreçte çabasının süreceğini açıkladı.
Yağlı güreşler için ayrı bir federasyon kurulmasının önem arz ettiğini belirten Özer, “Hep konuşulur ama artık eyleme dönüşmesi şart. Ata sporumuz diğerlerinin arasında kaynamamalı. Bu atalarımıza vefadır” dedi. Özer şöyle devam etti:“Bu mirasa vefa gösterebilmek, koruyup hakkıyla geleceğe taşıyabilmek, geliştirebilmek için kurallarından yurtdışındaki tanıtım etkinliklerinin daha iyi yapılmasına kadar ayrı bir yapıyla çalışılması gerek. Bunun için de en iyisi ayrı bir federasyon olmasıdır. Ayrıca atalarımızın mirasına vefadır.”
ÜÇ ALTIN KEMERLİ BAŞPEHLİVANA ZİYARET
CHP’li Özer, bu yılki Kırkpınar’a gelemeyen Altın Kemerin devamlı sahiplerinden Aydın Demir’i de Karamürsel’deki evinde ziyaret etti. “Rahatsızlığı nedeniyle Aydın Demir ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde birlikte olamamıştık. Gelip elini öpelim istedik” diyen Özer şunları söyledi: “Aydın Demir de Ahmet Taşçı ve Hüseyin Çokal gibi ebedi altın kemer sahibi başpehlivanımız olarak devlet sporcusu unvanını alacak. Girişimlerimiz sonucu Meclis’ten geçen kanun resmî gazete yayınlanır yayınlanmaz tarihe isimlerini altın harflerle yazmış bu üç güreşçi büyüğümüz devlet sporcusu unvanıyla onurlandırılmış olacak. Kanun bugün yarın yayınlanır herhalde.”
Demir’i ziyaret eden diğer isimler ise İyi Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar oldu.
SÜRECE KATKI KOYAN HERKESE MİNNETTARIM
Öte yandan sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan CHP’li Özer, yaşanan süreci anlatarak katkı koyanlara teşekkür etti. Özer yazısında süreci şöyle anlattı: “Geçen hafta Meclis Genel Kurulu’na getirdiğimiz kanun teklifimiz sayesinde partiler görüş bildirmiş, tarihi ve kültürel mirasımız olan ata sporumuz yağlı güreşlerin başpehlivanlarına devlet sporcusu unvanının verilmesi uygun bulunmuştu. Sonrasında ise çoğunluk partisi ve eski spor bakanının “sadece Kırkpınar’da ebedi altın kemer sahibi olan başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verilmesi”ni içeren önerisi kabul edildi. Biz, elbette ata sporumuzun mirasını korumak ve yaşatmak adına çok da geç kalınmış olan teşekkürün, bu mirası sahiplenen tüm başpehlivanlara edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle gayretimiz sürecek. Ancak konuyu gündeme getirmemiz sonrasında Meclis’ten geçen düzenlemenin Kırkpınar’da yeni bir sayfa açtığı da muhakkak. Bu adım, önemli bir adım olmuştur. Biz aklımız yettiğince, elimizden geldiğince konuya dair çaba gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Bu süreçte katkı veren herkese yürekten teşekkür ederim.”
 
 
 
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner125

banner152

banner153

İCRA MÜDÜR YARDIMCISI, ZİMMETTEN TUTUKLANDI

Haberi Oku