banner24
'TURUNCU ANTALYA'DA KONTROLLÜ NORMALLEŞME
HIFZISSIHHA'DAN NORMALLEŞME KARARI
Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun, yeni kontrollü normalleşme süreciyle ilgili il genelinde uygulanacak yeni kararları belli oldu. Kurul, lokanta ve kafe gibi işyerlerindeki yeni oturma düzeniyle ilgili bir tablo da yayınlandı. Düğün ve genel kurullarda kişi başına 8 metrekare yer ayrılacak.
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kuralları aynı şekilde devam edecek. Hafta içi 21.00-05.00 saatleri, hafta sonları cuma 21.00 ile cumartesi 05.00 saatleri arasıyla cumartesi 21.00'den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi saat 05.00'te bitecek şekilde sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasındaki kısıtlama kaldırıldı. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00, 20 yaş altı çocuklar ve gençler 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanları kurum adresi ile çalışma/ders programını belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.
MASA- KOLTUK SINIRLI OLACAK
Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Masalar ve koltuklar arası göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması uygulanarak, mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. İçeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı, müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek. HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmayacak.
DÜĞÜNLERDE 8 METREKARE ŞARTI
Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 50'yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek. Kontrolün sağlanması için nikah ve düğün salonu işletmeleri, yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az üç gün öncesinden kaymakamlıklara e-devlet, e-başvuru veya doğrudan dilekçeyle bildirim yapılacak.
GENEL KURULLARA 300 KİŞİ SINIRI
Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliğin, kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek üzere yapılabilecek. Bu etkinliklerin en az 3 gün öncesinden kaymakamlıklara bildirilmesi de gerekiyor.
'TURUNCU ANTALYA'DA KONTROLLÜ NORMALLEŞME
Yüz bin kişideki vaka sayısına göre turuncu renkle yüksek riskli iller arasındaki Antalya'da restoran ve kafeler yüzde 50 kapasiteyle açıldı. Okullarda ise okul öncesi, ilkokullar, ortaokul 8 ve lise 12'nci sınıflar yüz yüze eğitime başladı. Düğünler 50 kişiyi ve 1 saati, sivil toplum örgütlerinin genel kurulları da 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek. Antalya'da 2 Mart itibariyle 235 bin öğrenci yüz yüze eğitime başladı.
Sağlık Bakanlığı'nın illere göre haftalık vaka sayılarının gösterildiği haritada Antalya, turuncu renk ile yüksek riskli iller kategorisinde yer aldı. Antalya'da 15-21 Şubat tarihleri arasında 78.92 olan yüz bin kişideki vaka sayısı, 20-26 Şubat tarihleri arasındaki süreçte 78.11'e düştü.
VALİ YAZICI'DAN MESAİ SAATİ DUYURUSU
Antalya Valisi Ersin Yazıcı, kontrollü normalleşme süreciyle ilgili Antalya'nın turuncu renkle yüksek riskli iller arasında yer aldığına dikkati çekerek, ayrıntıların daha sonra açıklanacağı, genel hatlarıyla ilgili bir paylaşımda bulundu. Vali Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle kamu kurum ve kuruluşu çalışanlarının esnek çalışma uygulamasının ise kaldırıldığını belirterek, 2 Mart itibariyle mesai saatlerinin 08.30-12.30 ile 13.30-17.30 olarak uygulanacağını duyurdu.
ANTALYA'DAKİ UYGULAMALAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında alınan kararlara göre, yüksek riskli iller kategorisinde 'turuncu' renkli olan Antalya'da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması pazar günleri uygulanmaya devam edecek. Haftanın tüm günleri 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.
OKULLAR VE RESTORANLAR
Antalya'da okul öncesi, ilkokullar ile ortaokul 8'inci sınıflar ve lise 12'nci sınıflar eğitim-öğretime açıldı. Liselerde sınavlar da yüz yüze yapılacak. Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasitesini dolduracak şekilde müşteri alabilecek.
Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili kısıtlama devam edecek ama sokağa çıkma süreleri artırılacak.
DÜĞÜN VE GENEL KURULLAR
Antalya için 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla nikah ve düğün törenleri yapılabilecek. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları Antalya'da 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler kapalı olmaya devam edecek.
TEHLİKE DEVAM EDİYOR UYARILARI
Alınan yeni kararlar sonrası maske, mesafe ve hijyen kurallarıyla ilgili uyarılarda da bulunuldu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, yeniden açılan işletmelerin işlerinin kazanç ve bereketli olmasını temenni ederek, “Unutmayalım ki tehlike hala geçmiş değil. Bu yüzden tedbiri elden bırakmadan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hem virüsü yenelim hem de normal hayatımıza dönelim" dedi. 'Aman dikkat' diye çağrıda bulunan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise “Tedbiri elden bırakmadan daha dikkatli olmamız gereken bir döneme geçiyoruz, sorumluluk hepimizin" dedi.
235 BİN ÖĞRENCİ DERSBAŞI YAPTI
Karar kapsamında Antalya genelinde anaokulları, ilkokullar, ortaokulların 8'nci sınıfları ile lise 12'nci sınıflar 2 Mart Salı günü ders başı yaptı. Daha önce kırsal alanlar ve seyrek nüfuslu bölgelerdeki okulların yüz yüze eğitime devam ettiği Antalya'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda il genelinde tüm okullar dezenfekte edildi. Antalya Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, il genelindeki tüm okulların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun şekilde açıldığını belirterek, “235 bin 711 öğrenci ve 25 bin öğretmenimiz yüz yüze eğitime başladı. 1727 okulumuzun tamamı açıldı, okul öncesi, ilkokullar tüm sınıfları, ortaokullarda 8, liselerde 12'nci sınıflar ders başı yaptı. Ortaokullar 5, 6 ve 7, liselerde 9, 10 ve 11'inci sınıflar uzaktan eğitime devam ediyor" dedi.
KALABALIK SINIFLAR İKİYE BÖLÜNDÜ
Kalabalık nüfuslu sınıfların ikiye bölündüğünü anlatan Hüseyin Er, bu tür sınıflarda pazartesi-salı bir grup, perşembe-cuma ikinci grup şeklinde derslerin işlendiğini, okulların her gün dezenfekte edildiğini, çarşamba ve hafta sonları ise çok daha detaylı temizlik çalışmaları yapıldığını dile getirdi. Bütün okullarda kullanılan dezenfektanların kendi üretimleri olduğunu belirten Er, yine tüm okullarda maskesi olmayan öğrenciler için kendi üretimleri maskeler bulundurulduğunu da söyledi.
ÇAPRAZ OTURMA DÜZENİ
Yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla ilgili Dilşad Refizade İlkokulu'nu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Er, tüm okullarda 'Z' şeklinde çapraz oturma düzeni oluşturulduğunu belirterek, “Yani çocuk solda oturuyor, arkasındaki sağ çaprazında, onun arkasındaki sol çaprazında şeklinde sosyal mesafeye uygun şekilde düzenlendi. Okullarımızda her türlü tedbiri aldık ve inşallah sağlıklı bir şekilde de devam ettireceğiz" diye konuştu.
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner125

banner152

banner149

KUMLUCA GÖLCÜK MAHALLESİNDE 9531 M2 TARLA...

Haberi Oku