Gündem:
banner24
TERÖRE KARŞI ŞEHİRLER ANTALYA'DA TOPLANIYOR

Dünyada şiddete varan aşırılığın önlenmesi amacıyla yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı'nın ilk zirvesi, 11- 12 Mayıs tarihlerinde Antalya'da yapılacak. Zirveye 18 ülkeden 22 şehir katılacak.

  Antalya dünya çapında bir toplantıya daha ev sahipliği yapacak. Dünyanın en önemli şehirlerinin liderleri 11-12 Mayıs tarihlerinde Antalya’nın da bir parçası olduğu Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi’nde buluşacak. Antalya’nın dünya şehirlerinden belediye başkanlarını, diplomatları ve uzmanları ağırlayacağını belirten Başkan Türel, “İnşallah başarılı bir zirveyle Antalya’nın küresel başarı serisine yeni bir halka ekleyeceğiz” dedi.
G20 Zirvesinde dünya liderlerini en iyi şekilde ağırlayan Antalya, şimdi de dünyanın en önemli şehirlerinin belediye başkanlarını ve heyetlerini ağırlayacak. Yerel yönetimler arasında küresel işbirliğiyle, terörle ve teröre yol açan şiddete varan aşırılıkla mücadeleyi esas alan Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ev sahipliğinde Antalya’da toplanacak. Başkan Türel, Antalya’nın 11-12 Mayıs tarihlerinde ev sahipliğini yapacağı Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. ASAT’ta gerçekleştirilen toplantıya basının ilgisi yoğun oldu.

ANTALYA DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

Antalya’nın dünya çapında önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacağını vurgulayan Başkan Türel, Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk zirvesini Antalya’da gerçekleştireceğini ve Antalya’nın dünyanın birçok önemli şehrinden belediye başkanlarını, diplomatları ve uzmanları ağırlayacağını kaydetti. Antalya’nın bu ağda Türkiye’yi temsil etmesi ve ilk zirvenin Antalya’da yapılıyor olmasının, şehrimiz için ayrı bir gurur vesilesi olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “G20 Zirvesi’nde ülke liderlerini ağırladık, şimdi de şehir liderlerini ağırlayacağız. Güçlü Şehirler Ağı’nın güçlü bir üyesi olmamızın da ayrı bir önemi vardır. Çünkü, Antalya bir barış ve huzur şehridir. Antalya dünyanın en güvenli şehirlerinden birisidir ve öyle kalacaktır. Antalya’da huzur ve güvenliğin korunması, gençlerimizin ve çocuklarımızın aşırıcılıktan korunması, Antalya’nın küresel terör tehdidi karşısında güçlü bir şehir olması için bütün halkımızla, Emniyetten Milli Eğitime bütün kurumlarımızla ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte çalışacağız” diye konuştu.
Antalya’nın bu alandaki başarısıyla, örnek çalışmalarıyla dünyaya örnek olacağına inandığını ifade eden Türel, “Bu vesileyle bu konuda her zaman olduğu gibi bizi destekleyen Hükümetimize ve özellikle de Dışişleri Bakanımıza teşekkürlerimi burada ifade etmek isterim. İnşallah başarılı bir zirveyle Antalya’nın küresel başarı serisine yeni bir halka ekleyeceğiz” dedi.

JOHN KERRY TELEKONFERANSLA BAĞLANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun zirvenin açılışında bir konuşma yapacağını belirterek, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de telekonferans yöntemiyle zirveye bağlanarak, belediye başkanlarına sesleneceğini söyledi.

TERÖR BATAKLIKLARINI KURUTMAYA YÖNELİK İŞBİRLİĞİ

Güçlü Şehirler Ağı’nın, yerel yönetimler arasında küresel işbirliğiyle, terörle ve teröre yol açan şiddete varan aşırılıkla mücadeleyi esas alan yeni bir oluşum olduğunu ifade eden Başkan Türel, “Şiddete varan aşırılık, terörün beslendiği temel kaynak olup, özellikle gençlerin terör örgütlerinin etkisine girmelerini ifade etmektedir. Çünkü, terör örgütleri, ilk aşamada gençlerin beyinlerini yıkayarak, gençleri etkileri altına alarak taban bulmaktadırlar. Bu radikalleşme sürecini daha sonra terör örgütü mensubu haline gelme ve terörist olma süreci izlemektedir. Yani, aşırılık ve radikalleşme terörün bataklığına benzetilebilir. Bu bataklık, çeşitli sosyolojik sebeplerle terör örgütlerinin taban bulmasına, zemin bulmasına imkan sağlayan bir bataklıktır. Güçlü şehirler ağı, işte artık şehirlerde oluşan bu bataklıklarla mücadeleyi, bataklıkların mümkün olduğunca kurutulmasını hedef alan bir işbirliği ağıdır” dedi.

KÜRESEL İŞBİRLİĞİ KAÇINILMAZ

Güçlü şehirler ağının kurulmasının çeşitli nedenleri olduğunu anlatan Türel, şunları söyledi: “Bugüne kadar terörle mücadele yerel yönetimlerin bir konusu olarak değil, milli hükümetlerin işi olarak ele alınmıştır. Oysa artık hem küresel düzeyde işbirliğinin hem de yerel yönetimler dahil topyekun bir mücadelenin gerekli olduğu anlaşılmıştır. Aslında Türkiye, bir terör mağduru olarak bunun uzun yıllardan bu yana söylemiş, savunmuştur. Fakat özellikle Batı dünyası meselenin farkına geç varabilmiştir. İletişim teknolojisinde gelişme, yani internet ve sosyal medyanın gelişmesi radikal fikir ve hareketlerin, terör hareketlerinin de küreselleşmesine yol açmıştır. Bir kısım gençler internet ve sosyal medya ortamında terör örgütlerinin veya radikal hareketlerin etkisi altına girmektedir. Böyle bir küresel fenomenle mücadele küresel işbirliğini kaçınılmaz hale getirmiştir.”

GÖÇLE ARTAN SORUNLAR

Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşamaya başladığına dikkat çeken Başkan Türel, şunları aktardı: “Gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’de bu oran yüzde 75’e gelmiştir. Kırdan kente göç hızlı bir şekilde devam etmekte ve dünyada birçok şehir, Antalya gibi hızla büyümektedir. Hızlı şehirleşme, büyük şehirlerin ülke içinden ve ülke dışından göç almasıyla ortaya çıkmaktadır. Göçler, çok kültürlü şehirler meydana getirirken, beraberinde sosyal, ekonomik sorunları ve güvenlik sorununu da beraberinde getirmektedir. Çok göç alan şehirlerde kültürel entegrasyon zorluğu yaşanmakta, kültür şoku sebebiyle topluma tepki duyan gençler radikal hareketlere meyil gösterebilmektedir. Son zamanlarda Avrupa’da yaşanan terör olaylarını Müslüman gençlerin gerçekleştirmiş olması da bu gelişmeyi göstermiştir. Bir taraftan dini, etnik farklılıklar radikalleşme sebebi olurken, yine Avrupa’da ırkçı hareketlerin de zemin bulmaya başladıklarını görüyoruz. Şehirlerde gençler arasında, özellikle göç eden gençler arasında işsizliğin yükselmesi de ayrı bir faktördür.”

YEREL YÖNETİMLER AKTİF OLMALI

Bu nedenlerle terörle ve şiddete varan aşırıcılıkla mücadelede artık yerel yönetimlerin de aktif olması kaçınılmaz hale geldiğini belirten Türel, “Yerel yönetimler, şehirlerde değişik topluluklarla, gençlerle temas kuran bütün kurum ve kuruluşlar, bu mücadelenin bir parçası olmak durumundadır. Şiddete varan aşırılık, sadece devletlerin de sorunu değildir. Topluluklar ve aileler de bu sorundan etkilenmektedir. Beyni yıkanan bir genç ailesinin kontrolünden çıkmakta ve ailelerin de çaresiz kaldığı bir durum ortaya çıkmaktadır. Dünyada bazı şehirler ve kurumlar şiddete varan aşırılılıkla mücadele konusunda şimdiden bir tecrübe kazanmışlardır. Güçlü şehirler ağı mücadele yöntemlerini geliştirmek, tecrübe alışverişi yapmak ve birlikte mücadele etmek görevini üstlenmiştir” diye konuştu.

ŞEHİRLERİN KABUL ETTİĞİ PRENSİPLER

Başkan Menderes Türel, Güçlü Şehirler Ağı’na üye olan şehirlerin kabul ettiği prensipleri, “Ağa üye olan şehirler, şiddete varan aşırıcılığın her türüyle mücadele etmeyi kabul etmişlerdir. Bu aşırıcılığın ve mücadelenin hiç bir din, millet veya etnik grupla sınırlandırılamayacağını kabul etmişlerdir. Yani terör ve şiddete varan radikalleşme karşısında ayrım yapılmayacaktır. Şehirlerde yerel yönetimler, şehirdeki bütün toplulukları kucaklayıcı olacak, onlarla işbirliği yapacak, ayrımcılık yapmayacak ve uluslararası insan hakları standartlarına uyacaktır” şeklinde açıkladı.

AĞIN İLK ZİRVESİ

Güçlü Şehirler Ağı’nda ilk aşamada 25 şehirden oluşan bir Uluslararası Yürütme Komitesi kurulduğunu anlatan Türel, şu bilgileri verdi: “İlk hazırlık ve lansman toplantısı 2015 yılı Eylül ayında yapılmıştır. Antalya zirvesi ağın ilk zirvesidir. Zirvede çalışma prensipleri geliştirilecek, ilk çalışmalar başlayacak ve küresel web sayfası, yani on line hub lanse edilecektir. İlk aşamada Türkiye’den Antalya Büyükşehir Belediyesi hükümetimizin desteğiyle ağ üyesi olmuştur. Şu anda Antalya dışında, Atlanta, Beyrut, Usküp, Kopenhag, Dakar, Denver, Dresden, Londra, Malaga, Medellin, Minneapolis, Mumbai, Montreal, New York, Oslo, Paris, Palermo, ayrıca Mombasa, Kaduna gibi şehirler bulunmaktadır.”  
 
 
GÜÇLÜ ŞEHİRLER AĞI ZİRVESİNE KATILACAK BELEDİYE BAŞKANLARI
 

İsim Unvanı Ülke
Marik Fetouh Bordeaux Belediye Başkan Yardımcısı Fransa
Andrew Lawrence Belediye Başkanı ABD
Frank Jensen Kopenhag Belediye Başkanı, Danimarka
Andrew Berke Chattanooga Belediye Başkanı ABD
Julio Andrade Ruiz Sosyal Haklardan Sorumlu Malaga Belediye Başkan Yardımcısı İspanya
Anton Said Malang Belediye Başkanı Endonezya
EBE Mohamed Lemine Kiffa Belediye Başkanı Moritanya
Oumou Sall-Seck Mali belediye Başkanı Mali
Bonte Hans Jozef Vilvoorde Belediye Başkanı Belçika
Luc Assamba Yaoundé II Belediye Başkanı, Kamerun
Hamawa Wassilli Meri/Diamare Belediye Başkanı Kamerun
Seiny Boukar Lamine Kolofata Belediye Başkanı Kamerun
Isseini Darkadre Kousseri Belediye Başkanı, Kamerun
Besim Ilazi Kaçanik Belediye Başkanı Kosova
Izet Mexhiti Çayır(Cair) Belediye Başkanı(Üsküp) Makedonya
Gazmand Muhazheri İpek(Peja/Pec) Belediye Başkanı Kosova
Mohammed Shihab Male Maldivler
Ivan Flores Quispe Puno Belediye Başkanı Peru
Jorgen Haugland Kristiansen Kristiansand Belediye Başkan Yardımcısı Norveç
Hassan Ali  Joho Mombasa Valisi Kenya
Abdullahi Umar Ganduje Kano Valisi Nijerya
Federico Gutierrez Medellin Belediye Başkanı, Kolombiya
Ranjit Patil Maharaştra (Maharashtra), Mumbai Devlet Bakanı Hindistan
 
 
banner71

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner121

banner125

banner152

banner153

ANTALYA'YA GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI 15 GÜN...

Haberi Oku