banner24
    KAŞ KAHRAMANI KAŞ'TA ANILACAK
BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARINDAN TOPÇU YÜZBAŞI MUSTAFA ERTUĞRUL AKER VE SİLAH ARKADAŞLARI 9-12 OCAK TARİHLERİN’DE  KAŞ’TA ANILACAK
   Kaş ilçesinde Kaş Kahramanı Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve arkadaşları 9 Ocak Perşembe günü saat 11:00’de anılacak
   Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarından, Dünyada ilk uçak gemisi batıran kahraman olarak tarihe geçen Topçu Yüzbaşı Gazi Mustafa Ertuğrul Aker ve Silah arkadaşları Antalya’nın Kaş İlçesi’nde 9-12 Ocak tarihlerinde etkinliklerle anılacak. 9 Ocak 1917 tarihinde İngiltere’ye ait Ben My Chree isimli Uçak Gemisi Kaş’ta Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, silah arkadaşları Burdurlu Gazi Halil İbrahim Çavuş (Günaydın), Ankara Nallıhanlı Gazi Durmuş Çavuş (Savaşçı) tarafından batırılmıştı. Uçak Gemisi’nin batırılışının 103’inci yılı dolayısı ile Kaş Kaymakamlığı ile Kaş Belediyesinin desteğiyle Akdeniz Gençlik Sanat ve Eğitim Vakfı ( AKSAN)  tarafından düzenlenecek olan geleneksel anma etkinlikleri programı 9 Ocak Perşembe günü ve 12 Ocak Pazar günü Kaş’ta yapılacak. Anma proğramı 13 Ocak Pazartesi günü Antalyaya’da devam edecek.  

Anma töreni 9 Ocak Perşembe günü SAAT 11:00’DE başlayacak
 Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları Halil İbrahim (Günaydın), Çavuş ve Durmuş (Savaşçı) Çavuş Hatıra Ormanı'nın bulunduğu Kaş- Antalya D-400 karayolu 8 kilometre uzağındaki Kaş’ın Bayındır Mahallesi yol ayrımı kavşağındaki alana Dostluk ve Hatıra Ormanı ve Dostluk ve Barış Parkı’nda saat 11:00’de anma töreni yapılacak. Saat 14:00’de başlayacak olan Program çerçevesinde Kaş marinada, protokol ve davetliler ile şehitler ve kahramanlar adına ‘Denize Saygı Çelengi’ bırakılacak. Kaş Belediyesi Kültürevi’nde ise saat 15:00’de Eğitimci- Yazar Mehmet Özbek tarafından günün önemini anlatan konferans verilecek.
12 Ocak Pazar günü etkinlik kapsamında, ‘Topçu Yolu Yürüyüşü’ yapılacak. Kaş Bayındır Burnu’nda kahramanlar anısına Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, VI. Bölge Müdürlüğü ve Antalya İl Şube Müdürlüğü katılımcıları tarafından 120 keklik doğayla buluşturulacak.
13 Ocak pazartesi günü ise Antalya AKM Perge Salonu’nda ‘Atatürk ve Türk Kadını Fotoğraf Sergisi’ ve ‘Kahramanlık Türküleri Konseri’ gerçekleştirilecek.
Dünya askeri tarihinde ilk kez UÇAK GEMİSİ KAŞ’TA BATIRILDI
Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlerin 114 metre uzunluğundaki uçak gemisi Ben My Chree, Fransız garnizonuna erzak ikmali yapmak için Kaş'ın karşısındaki Yunan Meis Adası Limanı'na demirledi. 9 Ocak 1917 tarihinde gemi, Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul'un karadan topçu atışlarıyla batırıldı
Dünya askeri tarihinde ilk kez bir uçak gemisi batıran Türk subayı Mustafa Ertuğrul, Kurtuluş Savaşı'nda da önemli yararlıklar gösterdi. Aydın cephesine gidip, Demirci Efe’yle birlikte eşkıya güçlerinin milli güçlere kazandırılmasını örgütledi. Anıları, İngiliz ve Fransız askeri kayıtlarında da yer alan Mustafa Ertuğrul, savaşta yaralandıktan sonra Antalya’ya döndü. Çok sevdiği komutanı Şefik Aker’in kızıyla evlenerek, onun soyadını aldı. Mustafa Ertuğrul Aker, savaştan sonra yerleştiği Antalya’da 1961 yılında vefat etti. Öldüğünde askeri tören düzenlendi. Mezarı, Antalya Andızlı Mezarlığındadır.  2007 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Parkı’nda anısına bir heykel dikildi
Uçak gemisinin batırılış hikayesi
 Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve Silah arkadaşları Burdurlu Çavuş Halil İbrahim Günaydın, Nallıhanlı Durmuş Savaşçı, Birinci Dünya Savaşı sürerken  30 asker ve 4 topla Kaş’a geldi. 9 Ocak 1917 günü ateşledikleri topları ile dünyanın ilk uçak savaş gemisi olan Ben My Chee ve 200’e yakın irili ufaklı tekneyi Yunanistan’ın Meis Adası önlerinde batırdı. Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve silah arkadaşları, dünyada ilk uçak savaş gemisi batıran kahramanlar olarak tarihe geçti. Ardından Antalya’nın bugünkü Kemer İlçesi’ne geçen Aker ve silah arkadaşları burada da  Fransız savaş gemileri Paris 2 ve Alexsandra’yı batırarak adlarını Türk tarihine altın harflerle kazımışlardı.
 Kaş’lı Emekli Tarih Öğretmeni Mehmet Gür yaptığı açıklamada;  “Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları, Türkiye, Antalya ve Kaş tarihi için çok önemli. Ancak yeteri kadar tanımıyoruz. Bu kahramanları Kaş’tan tüm ülkemize, bugünkü ve gelecek kuşaklara tanıtarak, adlarını ölümsüzleştirmek istiyoruz” dedi.
 Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) Dernek Başkanı, Mehmet Rıza Ünlü ise etkinliklerle ilgili olarak yaptığı açıklamada ” Mustafa Ertuğrul Aker, Birinci Dünya Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklar ve askeri dehası ile Kaş’tan Antalya’ya kadar Akdeniz sahillerinin kaderini değiştirmiştir. 4 top ve 30 askerle Kaş’a gelerek 27 Aralık 1916 tarihinde Yunanistan’ın Meis Adası önündeki dünyanın ilk uçak gemisi olan Been My Chree gemisini batırmıştır. Tarihe ilk uçak savaş gemisi batıran komutan olarak geçmiştir. Bu olay Kaş’ta gerçekleşmiştir. Ardından topları ile beraber, Kemer İlçesi’nde önce Paris 2, ardından Alexsandra adlı iki Fransız savaş gemisini batırarak, adını Türk tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Bu nedenle, onu Kaş’ta ölümsüzleştirmek istiyoruz. 8 Mart 1918 tarihinde Kemer İlçesi’nde, Fransız savaş gemisi Alexsandra’yı büyük bir askeri deha ile batırışının 101. yılında onu bir kez daha Kaş’ta anacağız. Mustafa Ertuğrul adını tanıtıp, gelecek kuşaklara taşıyacağız” diye konuştu.
 Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş ise yaptığı konuşmada” Düzenleyeceğimiz etkinliklerle Kaş tarihinde önemli bir yeri olan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i, gelecek kuşaklara anlatmak, tanıtmak ve ölümsüzleştirmek istiyoruz. Been My Chree’yi batırışının 103. yılında bir kez daha anacağız dedi.
Etkinliğe her yıl olduğu gibi bu yılda Kaş’lı vatandaşların yoğun ilgi göstermeleri bekleniyor.
 
 
   
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner124

banner125

banner152

banner149

KAŞ PATARA PLAJI'NDA 5 BİNDEN FAZLA YAVRU...

Haberi Oku