banner24
KAŞ'TA SETE SÓIS SETE LUAS ( 7 GÜNEŞ 7 AY ) FESTİVALİ   Antalya’nın Kaş İlçesinde Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından ilki düzenlenen Sete Sóis Sete Luas ( 7 Güneş 7 Ay Festivali ) Festivali Muhteşem görüntülere sahne oldu.

PORTEKİZ’İN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ PAULA LEAL DA SİLVA KAŞ KAYMAKAMI ULAŞ AKHAN’I ZİYARET ETTİ

Festivalin Resmi Açılış Töreni öncesinde Festival İçin Kaş’a Gelen Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi Paula Leal Da Silva Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan’ı ziyaret etti. Büyükelçi Paula Leal Da Selva’ya ziyaretinde Eşi Jose da Silva, Büyükelçilik Müsteşarı Vasco Seruya, Festivalin Kurucu Direktörü Marco Abbondanza, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr.Munise Ozan, CHP Belediye Meclis Üyesi Meral Çiyan Şenerdi eşlik ettiler.

Kaymakam Ulaş Akhan kabulde yaptığı konuşmada; “ Festival dolayısı ile başlayan sıcak dostluk ortamının Akdeniz Ülkeleri arasındaki işbirliği ve yardımlaşmanın gelişmesine olumlu katkıları olacaktır. Sayın Büyükelçimizin bundan sonra yapılacak çalışmalarda, Akdeniz bölgesinin korunmasında ve turizm aktivitelerinde katkılarını bekliyoruz. Ülkeler arasındaki gelir farklılıkları, yaşam standartları arasındaki olumsuzluklar gelecekte çok büyük sorunlar oluşturmuştur.

Günümüzde bu sıkıntılar dolayısı ile toplumlar yer değiştirmeye başladı. Türkiye bu konuda büyük deneyim kazandı ve diğer ülkeler ile bunu paylaşabilecek durumda. Önümüzdeki on yıl göçmen politikalarına yoğunlaşılacak dönem olacaktır. Yer değiştiren toplumlar büyük sorun olacaktır. Bizler Akdeniz insanları olarak dünyadaki barışa ve hoşgörüye en büyük katkıyı sunacak ülkeler olacağı. Kaş’ta düzenlen Festivalimiz buna vesile olacaktır “ dedi

Büyükelçisi Paula Leal Da Silva ise ; “ Ben Türkiye aşığıyım.Ben Portekizin büyükelçisiyim ancak aynı zamanda Türkiye’ninde dünyadaki büyükelçisiyim.Kaş’a ilk defa geliyorum, güzellikler karşısında gözlerime inanamadım.Mümkün olsa bütün işlerimi bırakır Kaş’ta yaşardım. Sizler içinde yaşadığınız için belki farkında değilsiniz bu muhteşem kentin.Ancak ben dışarıdan bakan birisi olarak Türkiye’nin tüm güzellikleri gibi, Kaş’ta çok özel bir yer.
Türkiye göçmen hareketinde, bu kadar göçmeni kabul ederek, tüm zorlukların üstesinden gelerek dünyaya çok önemli ve insani bir mesaj vermiştir. Bunu diplomatik söylem olarak değil, yüreğimden gelerek içtenlikle söylüyorum. Festival Kaş için güzel bir başlangıç olacak ve her sene tekrar edilerek ülkelerimiz arasındaki dostluğun gelişmesine katkı sunacaktır ” dedi.

Ziyarette Kaymakam Ulaş Akhan Büyükelçisi Paula Leal Da Silva’ya ziyareti anısına Yörük motifleri ile yapılan bir heybe hediye etti.

FESTİVALİN RESMİ AÇILIŞ TÖRENİ CUMHURİYET MEYDANINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kaş Sete Sóis Sete Luas ( 7 Güneş 7 Ay Festivali ) Festivali’nin Resmi açılış töreni Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Törene Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Büyükelçi Paula Leal Da Selva’nın Eşi Jose da Silva, Büyükelçilik Müsteşarı Vasco Seruya, Festivalin Kurucu Direktörü Marco Abbondanza, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, CHP Belediye Meclis Üyesi Meral Çiyan Şenerdi ve vatandaşlar katıldılar.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan törende birer konuşma yaptılar.

Törenin açılış konuşmasını Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan yaptı. Ozan Kaş’ta ilk kez böylesine kapsamlı uluslararası bir festivalin organizasyonunu üstlendiklerini ifade ederek, bu festivalin Türkiye ve Kaş için iyi bir tanıtım olacağına inandıklarını belirtti. Brezilya, Cape Verde, Hırvatistan, Fransa, İtalya, Fas, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya ve Tunus'tan 30 kentin desteklediği 7 Güneş 7 Ay Festivalinin ilk kez 1993 yılında yapıldığını belirten Başkan Munise Ozan,Bu yıl 27'incisi düzenlenen uluslararası festival, Türkiye'de ilk kez Kaş'ta sanatseverlerle buluşturduklarını söyledi. Munise Ozan desteklerinden dolayı Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, Antalya Büyükşehir Belediyesine, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’a teşekkür etti.

Portekiz Büyükelçisi Paula Da Silva da törende bir konuşma yaptı. Da Silva konuşmasında “ Geldiğim andan itibaren Kaş’a hayran oldum. Burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Güneş, Kaş'ın güzelliklerini benden önce keşfetmiş. Kaş'ın değerlerini, varlığını ve güzelliklerini fark edin. Kaş'ın önemli değerlerinden biri de insan kültürü, misafirperverliği. Kendimi bu güzelliklerin, bu değerlerin bir parçası olarak hissettim. Herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan ise konuşmasında “ Festivalin Kaş'ta düzenlenmesinden ve açılışından mutluyum, gururluyum. Popüler, kültür ve geleneksel müzik ile plastik sanatlar alanında yapılan bu festivalin kültürler arası diyalog, hoşgörü, dostluk ve barışa hizmet edeceğine inanıyorum.Kaşımızın, ülkemizin tanıtımına katkı sağlamasının yanında sanat ve kültürün yaygınlaşmasına, insanları ve ülkeleri birbirlerine yaklaştırmasına, dostluk ve barışa hizmet etmeye devam eder. Umarım festival Kaş'ta her yıl yapılır.” dedi.

Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş ta törende bir konuşma yaparak “ Uluslararası bir festivalin bir ayağının da Kaş'ta olması memnuniyet verici. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası etkinlikler yaptık.İnşallah bundan sonra da 7 Güneş 7 Ay Festivali devam edecektir. Bu festivallerin ülkelerin birbiriyle etkileşime geçmesine, sosyal ve kültürel anlamda işbirliğinin gelişerek devam etmesine, farklı toplumların, farklı dillerin ve kesimlerin daha da kaynaşmasına, dünya barışına hizmet etmesine vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk İlkokulu halkoyunları ekibinin gösterileri gerçekleştirildi.Sanatçı Görkem Şen Müzik dinletisi sundu.

FESTİVAL ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ÇOCUK ATÖLYELERİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Festival etkinlikleri kapsamda, Cumhuriyet Meydanı'nda Kasaba, Ağullu, Sütleğen İlköğretim okullarında çeşitli sınıflardan öğrenciler öğretmenleri Zeynep Yağız, Özlem Flora Kalak, Gül Demirel'in gözetiminde çocuk atölyeleri etkinliği gerçekleştirildi. Öğrenciler yaptıkları eserleri sergilediler. Öğrencilerin standlarını gezen Büyükelçi Paula Leal Da Silva, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş çalışmalarından dolayı kutlayarak kitap hediye ettiler ve öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

BÜYÜKELÇİ PAULA LEAL DA SİLVA VE BERABERİNDEKİ HEYET DÜŞLER AKADEMİSİNİ GEZDİLER

Portekizin Türkiye Büyükelçisi Paula Leal Da Selva’nın Eşi Jose da Silva, Büyükelçilik Müsteşarı Vasco Seruya, Festivalin Kurucu Direktörü Marco Abbondanza, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, CHP Belediye Meclis Üyesi Meral Çiyan Şenerdi AYDER (Alternatif Yaşam Derneği) tarafından kurulan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Vodafone Vakfı tarafından desteklenen Kaş’taki Düşler Akademisi kampüsünü ziyaret ettiler.

Yetkililer Büyükelçi Paula Leal Da Selva’ya ve beraberindeki heyete Kaş’ın Çukurbağ ilkokul binasının tarihsel ve doğal doku korunarak bölgenin coğrafyasına uygun olarak restore edilmiş kampüsü, tarihçesi ile verilen hizmetler hakkında bilgi sundular.

KAŞ KÜLTÜREVİ'NDE ‘AKDENİZ MAVİSİ VE LİKYA GÜNEŞİ' ADIYLA KARMA SERGİ AÇILDI.

Festival etkinlikleri kapsamda, Kaş Kültürevi'nde ‘ Akdeniz Mavisi Ve Likya Güneşi' adıyla karma sergi açıldı. Serginin açılışını Büyükelçi Paula Leal Da Silva, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaşgerçekleştirdiler.

Sergide Sanatçılar Ayşe Domeniconi, Aysin Kavalcı, Ayşe Boz, Alev Demirkesen, Aysel Arısoy, Bernhard Leue, Canan Çakmak, Carel Kellenbach, Cees de Wilde, Demet Orbay, Değer Eserkuş, Doris Bierett, Ezgi Kınalı, Ezgi Saraç, Flora Özlem Kalak, Füsun Erman, Gonca Koparer Dülger, Figen Akyıldız, İsabella Cordes, Hülya Göre, Nur Akyüz, Gary Jorge, Marta Koster,Nejdet Demirtaş,Leyla Cansız, Lale Tulun,Olça Tansuk, Türkan Kafadar,Kazım Balıkçıoğlu,Serap Ruhi , Serap Kızgut, Wendy Grant,Selen Acanal, Tuğrul Eroğlu, Ton Boogeres, Tunç Uvendire, Zeynep Melikoğlu, Valentine Van Harpen ,Yıldız Kalkan’ın eseleri yer aldı.

VİYOLONSEL SANATÇISI ZÜMRÜT KAÇAR VE PİYANİST CENNET ERDOĞAN UNUTULMAZ KONSER VERDİLER

Festival Etkinlikleri Kapsamda, Kaş Kültürevi'nde Viyolonsel Sanatçısı Zümrüt Kaçar ve Piyanist Cennet Erdoğan Unutulmaz Konser verdiler.Misafirler sanatçıları uzun süre ayakta alkışladılar. Büyükelçi Paula Leal Da Silva ve , Festivalin Kurucu Direktörü Marco Abbondanza konser sonunda sanatçılara çiçek takdim ederek kutladı.

KAŞ ANTİK TİYATRO'DAKİ ‘FADO' KONSERİYLE MUHTEŞEM FİNAL YAPILDI


Kaş Antik Tiyatro'daki muhteşem ‘Fado' konseriyle festival etkinliklerinin muhteşem finali yapıldı. Portekiz halk müziği "Fado" konserinde unutulmaz eserler seslendirildi ve izleyenler unutulmaz bir gece yaşadılar.
 
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

KAŞ’TA SOSYAL MESAFELİ CUMA NAMAZI

Haberi Oku