1950 Yılında Kuzey Kore ve Kızıl Çin kuvvetlerinin Güney Kore’yi ele geçirmek için saldırdığı zaman Birleşmiş Milletler Bayrağı altında bu saldırganlığı durdurmak için oluşturulan uluslararası barış gücüne katılan 5400 kişilik Türk Tugayı’nın Kunuri denilen bölgede yaptığı kahramanlık dünya savaş tarihine altın harfler ile yazılmıştır.
 
Savaşta Birleşmiş Milletler bayrağı altında çarpışan Amerikan ve İngiliz kuvvetlerinin arka kanadını koruma görevi verilen General Tahsin Yazıcı ve Albay Celal Dora komutasındaki Türk Tugayı geri çekilen ABD ve İngiliz askerlerinin imha edilmesini önledi.
 
Süngü takarak saldıran düşmanı durdurmayı başardı ve ABD ile İngiliz askerlerinin çember içine alınmasına engel olarak onların güvenlikli bölgeye çekilmelerine yardım etti. 27–30 Kasım günleri süren şiddetli savaşlarda 721 şehit, 168 kayıp ve 2111 de yaralı verdik.
 
Onların bu kahramanlıkları Türkleri Amerikan kamuoyuna ve tüm dünyaya tanıttı. Tugayımızın yaptığı kahramanlığı, Amerikan Tarih Arşivlerinden derlenen aşağıdaki kayıtları hatırlatmak istiyorum ve diliyorum ki, bu kahramanlık ve onu yaratan, şehitlerimiz ve gazilerimiz de unutulmasın ve her yıl 30 Kasım günü onları hatırlayalım. 
 
İşte Kahraman Mehmetçik için yapılan minnet dolu yorumlar;

"Ateş hattının ortasındaki 4500 askerin bir mucize yarattığını biliyoruz. Türklerin fedakârlıkları ebediyen aklımızdan çıkmayacaktır.” 
—Washington Tribüne


"Türk Tugayının cesaretli savaşı, tüm Birleşmiş Milletler Kuvvetlerinde çok olumlu bir izlenim yarattı”.
— Time


"Kore Savaşlarının sürprizi Çinliler değil, Türklerdi. Türklerin kahramanlıklarını tanımlayacak kelime bulmak mümkün değil”.
- Abent Post

"Türklerin Kunuri’e gösterdiği kahramanlık, şanlı tarihlerine layıktı. Türklerin bu savaşlarda gösterdikleri kahramanlık tüm dünyanın hayranlığını kazandı”.
- Figaro

"Türkler tarih boyunca kahramanlık ve dürüstlükleriyle bilinirler. Bu özelliklerini koruduklarını Birleşmiş Milletlerin Kore’deki savaşlarında da gösterdiler”.
- Burner - ABD Kongresi Üyesi

"Değerli müttefiklerimiz ve kahraman savaşçılar Türkleri tanımayan kimse kalmadı. Cephede büyük başarılar gösterdiler”." - Claude Pepper, ABD Senatörü

"Türklere yardım için verdiğim olumlu oy hayatımda verdiğim en önemli oy oldu. Cesaret, kahramanlık ve yiğitlik eninde sonunda kazanır. Bu aşamada Türklerden üstün bir ulus tanımıyorum”.
- Rose - ABD Senatörü

"Türkler uzun bir süredir düşmana karşı savaşarak ölürken, Amerikan ve İngiliz birlikleri geri çekiliyorlardı. Türklerin cephaneleri tükenmişti, süngülerini taktılar ve düşmana saldırarak dişe diş müthiş bire bir mücadele verdiler, sırtlarında yaralılarını taşıyarak ve savaşarak güvenli yerlere çekildiler. Pyongyand’da başları dimdik geçit töreni yaptılar”. 
- G.G.Martin –İngiliz Generali

"Türk Kuvvetleri Korede’ki savaşlarda beklenenin çok üstünde büyük bir başarı gösterdiler”.
- General Collings – Amerikan Ordu Komutanı

"Binlerce Birleşmiş Milletler askerinin düşman çember içinden kurtulmasını Türk askerlerinin kahramanlığına borçluyuz. Türk Askerleri, Türk Ulusunun bilinen kahramanlığına yeni ve unutulmaz bir sayfa eklediler."
- Emanuel Shinwell – İngiltere Savunma Bakanı.

"Kahraman bir ulusun kahraman askerleri. Siz Amerikan Sekizinci ve Dokuzuncu Ordularını çember içine alınmaktan, 2inci Tümeni de yok olmaktan kurtardınız. Buraya size Birleşmiş Milletler Gücü adına teşekkür etmeye geldim”.
- General Walton H. Walker, Amerikan Sekizinci Ordu Komutanı

"Türkler kahramanların da kahramanıdırlar. Türk Tugayının yerine getiremiyeceği hiç bir görev yoktur."
- General Douglas MacArthur – Birles Milletler Kuvvetleri Baş Komutanı

"Kore deki askeri durum Amerikan halkı tarafından endişe ile izleniyor. Bu endişeli günlerde Türklerin gösterdiği kahramanlık Amerikan ulusuna ümit verdi. Onlara cesaret aşıladı. Türk Tugayı’nın verdiği hizmete Amerikan halkı büyük bir kıymet bilirlik gösteriyor. Çünkü onlar olmasaydı Amerikan Sekizinci Ordusu dağıtılmadan geri çekilemezdi. Türklerin kahramanlığı sayesinde Kore deki Birleşmiş Milletler Gücü çember içine alınmaktan ve komünistlerin eline düşmekten kurtuldu” .

-Amerikan Ordu Radyosu Yorumcusu


Tarihe düşülen Mehmetçiğe karşı duyulan şükran ve minnet duyguları ile dolu mesajlar böyle. Günümüze gelirsek Aynı Amerikan Ordusu  bugün Suriye’de teröristleri kullanarak dünya savaş tarihine sayısız destanlar yazan Mehmetçiğe karşı tuzak kurma hesapları yapmakta..!  
 
Bu vesile ile Tarih Boyunca milleti için hayatını feda eden Kahraman şehitlerimizi ve hayatta kalan gazilerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Onları unutmayalım.
 
Kaynak: Amerikan tarih arşivleri
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner125

banner152

banner149