Özel Haber:
banner24
VALİ KARALOĞLU MERKEZE TURİSTİN NEDEN İNMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

 
    Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 'turist şehre inmiyor' söyleminde bulunan esnafa “Hala etiketi, farklı fiyatlar konuşuyorsak, hala taksiye binen turist gideceği yerin kilometre fiyatını bilemiyorsa turist şehre inmez, kendimizi kandırmayalım. Önce biz düzeleceğiz. Esnaf yanlış yaptığında yanındaki esnaf 'bunu yapma' demeli. Bir seferlik düşünmeyin. Bir yanlışınız kartopu olarak geri döner" dedi.
 
 
Antalya Valiliği himayesinde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), Turizm Haftası kapsamında 'Kapalı Yol' olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi'nde açık havada esnafa yönelik kahvaltı düzenledi. Kahvaltıya Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, ATSO Başkanı Davut Çetin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.
 
VALİDEN ELEŞTİRİ
 
Esnaf buluşmasında esnafa seslenen Vali Karaloğlu, Antalya'da turizm sektörünün baş sektör olduğunu, turizmin iyi gitmesi durumunda birçok sektörün pozitif etkilendiğini söyledi. Esnafın turizmde pay almasını istediklerini dile getiren Karaloğlu, esnafın turistin şehir merkezine inmediğine yönelik söylemi olduğunu aktardı. Karaloğlu, “Sadece söylenerek turisti şehre indiremeyiz. Etrafımıza bakalım, Turizm Haftası'na girdiğimizi bize anımsatacak bir şey var mı? Vali olarak ben ne yaptım, belediyelerimiz, esnafımız, geçen haftaya göre bu hafta neyi değiştirdi? Hangi heyecanı duyduk? Yeni bir sezona giriyoruz, 16 milyon turist hedefi var. Bu hedeften istifade edelim diye ne yaptık?" diye konuştu.
 
FARKLI FİYATLAR VARSA TURİST GELMEZ
 
Antalya'nın dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olduğunu belirten Karaloğlu, bunun altında çok büyük emek olduğunu söyledi. Görevinin bu şehri güvenli tutmak olduğunu kaydeden Karaloğlu, şöyle dedi:
 
“Belediyelerimiz caddelerimizi cıvıl cıvıl, tertemiz, geceyi gündüz gibi aydınlık hale getirebiliyor mu? Geçen hafta Rusya'daydım, gece sokaktan otele girmek istemiyorsunuz. Aynı şeyleri bizim yapmamız lazım. Esnaf otokontrolünü yapıyor mu? Biz hala Antalya'da bunları konuşuyorsak turist şehre inmez. Hala etiketi, farklı fiyatları konuşuyorsak, hala taksiye binen turist gideceği yerin kilometre fiyatını bilemiyorsa turist şehre inmez, kendimizi kandırmayalım. Önce biz düzeleceğiz. Esnaf yanlış yaptığında yanındaki esnaf 'bunu yapma' demeli. Bir seferlik düşünmeyin. Bir yanlışınız kartopu olarak geri döner. Kötülük çok çabuk yayılır. Üzdüğünüz bir misafir geri döndüğünde en az 10 kişiyi negatif etkiler. Buna hakkımız var mı, zinhar yok. Sadece turist neden gelmiyor diye birbirimizi suçlarsak turist bu şehre gelmez. Sorumluluklarımızı yerine getirirsek turist bu şehre gelecek. Turistler tur otobüsüyle gelse aracı koyacak parklara ihtiyaç var."
 CUMHURİYET MEYDANI'NDA GECE ETKİNLİKLERİ
 Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de bütün kuruluşlarla Antalya'yı yönetmeye çalıştıklarını söyledi. 20 yıldır Antalya için yurt dışında fuarlara katıldığını dile getiren Böcek, “Yeni bir dönem başladı. Siyaset yapmadan, önceki yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır anlayışıyla çalışmalarımıza başladık. Turizm adına ne yapılması gerekiyorsa yapmaya gayret edeceğiz. Gelen turistin esnafa katkı koyması anlamında bir araya geldik. Merkezde ticaretin bütünleşmesi amacıyla projelerimiz var. Kaleiçi'nde gece etkinliklerimizi başlatacağız. Cumhuriyet Meydanı'nda etkinliklerimiz olacak" dedi.
 UYSAL: GÜVENLİK ALGISI VE AKREDİTASYON ALGISI ÇOK ZAYIF
 Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da Antalya'da 400 antik kent olduğunu söyledi. Meraktan gelmesi gereken, iyi para harcayan turisti kente getiremediklerini belirten Uysal, bunun basit bir nedeni olduğunu vurguladı. Uysal, “Benim gözlemime göre güvenlik algısı ve akreditasyon algısı çok zayıf. Yurt dışındaki fuarlarda bizim standımızı ziyaret eden insanlar, 'Biz havaalanına indiğimiz zaman bir güvenlik sorunu yaşar mıyız' diye soruyor. İkincisi de 'kültür çelişkisi yaşar mıyız' sıkıntısı. Basit bir kamuoyu araştırması yapalım. Antalya'ya gelmek için can atanlara yönelik neden gelmediklerini soralım. Bunun bariyerlerini açmamız lazım. Sorunu doğru tespit ettiğimizde önünü açarız. Yeni dönemde biz direkt gezginlerle muhatap olacağız. Uzmanlar ve yetkililerimiz uygun görürse kentimizin bir caddesini canlı yayınlamak ve şehri kameralarla izleyerek akıllı güvenlik sisteminin olduğunu ortaya koyup bunu anlatmak gibi fikirlerimiz var" diye görüşlerini ifade etti.
 KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİNİ ESNAF SAHİPLENMEDİ
 ATSO Başkanı Davut Çetin, yeni dönemde turizmde rekor beklediklerini söyledi. Turisti Antalya'dan mutlu ve huzurlu göndermeleri gerektiğini belirten Çetin, Antalya'nın yerli ve yabancı 20 milyon turist ağırladığını aktardı. Çetin, “22 milyon turist ağırlamak için hazırlık yapıyoruz. Şehir merkezine turist gelmiyor diye şikayet ediyoruz ama etrafımıza bakarsak neden girecek diye düşünmek gerek. Şehrin estetiğine yönelik belediyeler ile ortak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Yan tarafımızda Antalya Kültür Sanat merkezimiz var, ama hiçbir esnaf burayı sahiplenmedi. Bu merkez şehre turistin girmesi için yapıldı. Gereken ilgiyi göremedik. Kaleiçi'ne ATSO evi yaptık. Japon tur şirketi kafesini işletiyor, ciddi anlamda da turist sokuyor. Sabahları dükkanlar geç açılıyor ama saat 07.00'de meydanda Güney Koreli ve Japon turist var" diye konuştu.
 MERKEZDE SES VE HAREKETE İHTİYAÇ VAR
 
Özellikle yaz aylarında şehrin merkezinde ses ve harekete ihtiyaç olduğunu belirten Çetin, şehrin geceleri çok sessiz olduğu için esnafın iş yerlerini erken kapattığını vurguladı. Çetin, “Şehirde ses, hareket ve gürültü yapmamız lazım. Biz de ATSO olarak etkinlikler koyacağız. 2 yıl alışveriş festivali yaptık, istediğimizi elde edemedik. Lütfen bu tür etkinlikleri sahiplenelim" dedi.
 
AESOB Başkanı Adlıhan Dere de esnaf olarak eksikliklerini bildiklerini söyledi. Sezon öncesi esnafa üniversiteyle işbirliğinde eğitim vereceklerini belirten Dere, “Her şeyi devletten beklemeyeceğiz. Turist çarşıya indiğinde kaçtan satın alacağını etikette görmek istiyor. Bizim de kendimize çekidüzen vermemiz lazım" dedi.
 
 
Konuşmaların ardından çizgi film ve animasyon karakterleri ile müzik grubu gösteri yaptı. VALİ KARALOĞLU'DAN İNŞAAT UYARISI
Vali Münir Karaloğlu, Antalya'da yaz dönemindeki inşaat yasağını hatırlatarak, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ilkbahar ve sonbahar dönemlerini bu açıdan iyi değerlendirmeleri gerektiği uyarısında bulundu.
 
2019 yılı ikinci Koordinasyon Kurulu, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında, ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve yetkili isimlerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapıldı. Toplantıda Vali Karaloğlu, yatırımcı kamu kurumları ve mahalli idareler tarafından 481 yatırım projesi hazırlandığını, bu projelerin toplam bedelinin 17 milyar 506 milyon TL olduğunu açıkladı.
 
2019 BÜTÇESİ 2 MİLYAR 849 MİLYON TL
 
Vali Karaloğlu, önceki yıllarda bu bedelin 4 milyar 499 milyon TL'sinin harcandığını, 2019 için ayrılan 2 milyar 849 milyon TL'nin şu ana kadar 1 milyar 266 milyon TL'sinin harcandığını dile getirdi. Karaloğlu, projelerin gerçekleşme oranında parasal gerçekleşmenin yüzde 44.5 olduğunu, 67 projenin bittiğini, 305'inin devam ettiğini, 36'sının ihale aşamasında, 73'ünün de henüz başladığını kaydetti. 1.36 milyar TL ile ulaşım sektörünün ilk sırada olduğunu belirten Karaloğlu, diğerlerini 203 milyon TL eğitim, 92 milyon TL sağlık, 85 milyon TL turizm, 69 milyon TL tarım, 27 milyon TL enerji ve 1 milyar TL diğer kamu hizmetleri olarak sıraladı.
 VALİDEN İNŞAAT UYARISI
 Turizm sezonundaki inşaat yasağına dikkat çeken Vali Karaloğlu, kamu kurumlarının, ihalelerini hızlıca tamamlamaları uyarısında bulundu. Karaloğlu, “Antalya bir turizm şehri ve turizmin yoğun olduğu yaz aylarında turizm bölgelerinde inşaat yasağı koyuyoruz. Onun için ilkbahar ve sonbahar, Antalya için yatırımlar ve inşaatlardaki önemli sezonlar. Kamu kurumlarının bunu dikkate alarak ihalelerine bir an önce başlayıp, işlerini yürütmeleri gerekiyor" dedi.
 
LİKYA YOLU'NA ÇAĞRI
 
Turizm Haftası ve sezonun açılış döneminin önemine değinen Vali Karaloğlu, Ulupınar- Çıralı- Olympos güzergahındaki 13 kilometrelik Likya Yolu etabında gerçekleşecek yürüyüşe tüm Antalyalıları davet etti, toplantıdaki kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine, personel eşleri ve çocuklarıyla işlerini aksatmayacak şekilde katılım çağrısı yaptı. Karaloğlu, “Likya Yolu önemli bir alternatif turizm alanı, 500 kilometreden daha uzun, Kemer-Fethiye arasında. Artık turizmi deniz-kum-güneşin dışına çıkarıp alternatif turizm noktalarına yoğunlaşmak istiyoruz. Tarihimizi, kültürümüzü, doğamızı, gastronomimize farkındalığı artırmak istiyoruz. Bu yürüyüş de bunların bir parçası" diye konuştu.
 
12 AY TURİZM İÇİN ANTERNATİF ALANLAR
 
Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar'ın sunum yaptığı toplantıda, Vali Karaloğlu, Antalya'nın 2018 yılında bütün zamanların rekorunu kırdığını hatırlatarak, bu yılki beklentinin yeni rekorlar olduğunu söyledi. Acar'ın sunumunda Antalya turizminin mayıs-eylül arasındaki turist sayısının en üst noktaya çıkması, ekim-nisan arasında da dibe inmesine dikkat çeken Karaloğlu, “Bu grafik çok önemli ve Antalya'nın hem başarısı hem de başarısızlığı var. Mayısta başlayıp eylülde biten bir turizm sezonumuz var. Asıl hedefimiz bu eğrinin iki ucunu da yukarıya kaldırmak olmalı. Yani sezona yaymalıyız, 12 aya yaymak için bu çan eğrisinin düzelmesi lazım. Hem rakamı hem de sezona yaymamız lazım. 13-16 milyon turist gelmiş, evet başarılıyız ama bunu sezona yaymalıyız. Sezona yaymak için de spor, kongre, sağlık, macera, doğa, eğitim gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmamız lazım. Yoksa deniz- kum- güneş 4 aya sıkıştırır, çan eğrisi gibi yükselir ve düşer. Bunu iki yana kaldırmanın yolu da bu şehirde yaşayan herkesin hedefinde olmalı" dedi.
 2019 HEDEFİ 16 MİLYON TURİST
 Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar ise yeni sezona yönelik hazırlıklar, turizm ve kültürel alanlardaki yatırımlar ve çalışmalar hakkında genel değerlendirmede bulundu. Acar, "Bakanlık belgeli 500 bin, toplamda ise 600 binin üzerinde yatak var. Konaklama tesislerinde yok, yok. Her bütçeye cevap verebilecek tesisimiz mevcut" dedi. Antalya'nın 2019 yılı hedefinin 16 milyon turist olduğunu da açıklayan İbrahim Acar, 2023 yılı hedeflerinin Antalya'da 25 milyon turist, 25 milyar dolar, Türkiye'de ise 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olduğunu açıkladı.

 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner149

KAŞ’TA GÖREV YERİ DEĞİŞEN HAKİM VE SAVCILARA...
KAŞ’TA GÖREV YERİ DEĞİŞEN HAKİM VE SAVCILARA VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ

Haberi Oku