Kıymetli Kardeşlerim,
  Evveli rahmet ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş imkan ve müjdesi olarak müminlere bağışlanan Ramazan ayının sonuna yaklaştık. Tuttuğumuz oruçlarımız Kur’an tilavetlerimiz iftar ve sahurlarımızla sadaka ve zekatlarımızla mübarek Ramazan ayını ihya etmeye çalıştık. Rabbim kabul eylesin. Ramazan ayı biz müminlere Rabbimizin merhametini ve mağfiretini müjdeleyen onun rızasını kazanabileceğimiz makbul ibadetlerin (oruç,teravih,iftar,sahur,kura hatmi, ftır sadakası, zekat, sabır, irade eğitimi..) içinde toplandığı en müstesna  ve en mükemmel bir fırsattır. 
  Ramazan ayını özel kılan asıl şey alemlere hidayet ve kurtuluş müjdesi olarak gönderilen hakla batılı ayıran hidayetin (kurtuluş, dünya ve ahret saadeti) ayrıntılı olarak beyan edildiği Kur’an-ı Hakimin bu ayda indirilmiş olmasıdır( bakara 185.ayet). İnsanlık tarihinin dahi en müstesna ve önemli hadisesi Kur’anın indirilişidir. İnsanlık bu dünyada başıboş ve gayesiz yaratılmamıştır. Kainatın muhkem bir dengesi ve bilinci olduğu gibi biz insanlar ne boşuna yaratıldık ne de başıboş bırakılacak değiliz. Halife olarak yeryüzünde iskan eylediği insanı Allah Teala yardımsız ve çaresiz bırakmamış indirdiği kitaplar ve gönderdiği peygamberler vasıtasıyla hakikatin bilgisini lütfetmiştir. Bu hakikat yeryüzünde ve göklerde tek bir ilahın olduğu(tevhid) ve ahret hayatının(ölümden sonra diriliş ve hesap günü) şüphesiz bir gerçek olduğudur. İşte Kur’an bu hakikati en ince tefrruatına kadar şüpheye yer bırakmaksızın haber veren hakla batılı ayıran hakikatin bilgisi olarak Allahın bize ulaştırdığı kurtuluş müjdesi ve reçetesidir.
  Allah Teala çok merhametlidir. Kuarn-ı Kerim’de merhameti kendisine en gerekli şey kıldığını (Enam süresi 54. Ayet) haber vermektedir. İndirdiği kitaplar ve gönderdiği peygamberler insanlığı muhtaç olduğu kurtuluşa kavuşturmak içindir. Elbette ki Allah Teala müminler için daha çok merhametlidir. Bu merhamet, sevgi ve şefkatinin bir tezahürü olarak Ramazan ayını bizlere lütfetmiştir. Merhemetinin en engin tezahürlerinden biriside bu ayın içinde Kuran’ın indirildiği gece ola Kadir gecesidir. Kuran’ı Kerimde Kadir süresi bu müstesna olayı anlatır. Bismillahirrahmanirrahim, Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. ﴾1﴿ Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! ﴾2﴿ Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ﴾3﴿ Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. ﴾4﴿ O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (5)
Değerli Kaşlı Hemşehrilerim,
Allah Tealanın sonsuz lütf-i kereminden bizlere bağışladığı bu müstesna geceyi ihmal etmek bir mümin için düşünülemeyecek bir gaflettir. Yaklaşık 83 yıllık bir ömre tekabül edecek bir zamanda elde edilebilecek sevap ve hayırlardan daha hayırlı sevaplar kazanma hatta Rabbimizin rızasını kazanma fırsatını kaçırmayalım. Ramazanın son on gününde kadir gecesini aramamızı yani gecelerini ihya etmeye çalışmamızı Efendimiz Muhammed Mustafa(sav) tavsiye etmektedir. Ayrıca ramazanın 27.gecesi Kadir gecesi olma ihtimali çok yüksektir. Bu imkan ve fırsaıt bir daha yakalayacağımız meçhüldür. Teravihlerimize devam edip mukabele okumaya-dinlemeye devam etmeliyiz. Her gece tövbe etmelİ dua etmeli Allah Tealaya hamdetmeliyiz.
Kıymetli Kardeşlerim,
Allahın biz mümin kullarına ikramı olan Ramazan bayramını 2 mayıs pazartesi hep birlikte idrak edeceğiz inşallah. Siz değerli kardeşlerimizi hem kadir gecesinde hemde bayram namazında camilerimize bekliyoruz. Bayram sevincini hep birlikte tatmayı ve yaşamayı ümid ediyoruz.
Kadir gecenizi ve Ramazan Bayramnızı canı gönülden tebrik eder Allahın inayetinin selametinin Kaş’ımıza, Antalya’mıza, Türkiye’mize, Aziz Milletimize ve tüm insanlığa olmasını diliyorum. Erzurumlu Hak aşığı ve büyük insan Alvarlı Mehmet Efe’nin dizeleriyle sizleri Allah’a emanet ediyorum.
Can bula cananı bayramı bayram olur
Kul bula sultanını bayramı bayram olur.
Hüznü keder def’ ola dilde hicap ref’ ola
Cümle günah af ola bayramu bayram olur
 
                                                                                                                            
                                                                                                             

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner121

banner125

banner152

banner153