Sağlık:
banner24
BAŞ BOYUN KANSERLERİ BELİRTİLERİ
Uzmanlar, baş-boyun kanserlerinin, tüm vücut kanserlerinin yüzde 9’unu, kanserden yaşam kaybının da yüzde 4’ünü oluşturduğunu söyledi.
Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Levent Renda, baş- boyun bölgesi kanserleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Renda, sıklıkla tiroit, gırtlak, dil ve dudak bölgelerinde görülen kanser türlerinin, dünyada da her yıl 55 bin yeni vaka ile en önemli sağlık sorunlarından biri olarak gösterildiğini söyledi. Doç. Dr. Renda, araştırmalara göre yine her yıl 10 binin üzerinde gırtlak ve ağız kanseri vakası bildirildiğini aktardı.
SİGARA YİNE BAŞROLDE
Baş-boyun bölgesinin, yüz cildi, burun içi, dudaklar, ağız içi, dil, yutak, geniz bölgesi, tükürük bezleri, tiroit bezi ve gırtlak bölümlerini içerdiğini belirten Doç. Dr. Renda, "Baş-boyun bölgesi kanserlerini artıran riskler arasında sigara ve tütün ürünlerine maruz kalma, alkol ve HPV virüsü ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca bazı viral ajanlar, radyoterapi ve diyet ile ilgili faktörlerin de hastalığın görülmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Dudak ve cilt kanserlerine neden olan etkenler arasında güneş ışığına maruz kalmak önemli yer tutar. Özellikle Akdeniz bölgesindeki çiftçilerde, açık arazide çalışan kişilerde dudak kanseri riski daha yüksektir" diye konuştu.
ERKEKLER 5 KAT DAHA RİSK ALTINDA
Türkiye’de en sık tiroit, gırtlak, dudak ve dil kanserlerinin görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Renda, şöyle konuştu:"Tiroit kanserlerinde genetik bozukluklar önemli rol oynarken, diğer baş- boyun kanserlerinde sigara, alkol ve güneş ışığına yoğun olarak maruz kalma daha ön plandadır. Baş- boyun kanserleriyle, erkeklerde, kadınlardan 4-5 kat fazla ve 50 yaş üstünde daha sık karşılaşılmaktadır. Boyun bölgesinde 2 haftadan uzun sürede geçmeyen şişliklerin en kısa zamanda bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ses kısıklığı ve sesin karakterinde değişimler gribal bir hastalık sonrasında olacağı gibi; sigara ve alkol kullanan risk grubundaki kişilerin de uzun süren şikayetlerinde gırtlak kanseri açısından ses tellerinin endoskopik olarak değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Ağız kanserleri, katı gıdaların bazen de sıvı gıdaların yutulmasını zorlaştırır. Bu durumlarda da mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir."
Baş-boyun bölgesindeki bazı değişimlerin kansere işaret edebileceğini aktaran Doç. Dr. Renda, bunları şöyle sıraladı: "Baş ve boyunda şişlik, dudakta, dilde, ağız iç bölgesinde iyileşmeyen yaralar, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı, kulak ağrısı, işitme kaybı, yüz felci."
Hastanın baş-boyun bölgesinde yer kaplayan bir kitle varsa dikkatlice muayene edilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Renda, "Ağız içi bölgesi direkt ışık ile geniz, yutak, gırtlak bölgesi endoskop ile detaylı olarak incelenir. Radyolojik incelemeler için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans yani MR’dan yararlanılır. Şüpheli bölgelerden patolojik inceleme için biyopsi alınır" dedi.
Baş-boyun kanserlerinin tedavisinin multidisipliner yaklaşım gerektirdiğini aktaran Doç. Dr. Renda, şöyle dedi: "Kanser tanısı almış hastalar, tümör konseyinde baş-boyun cerrahı (KBB uzmanı), radyasyon onkolojisi uzmanı, medikal onkoloji uzmanı, radyoloji uzmanı ve nükleer tıp uzmanı tarafından değerlendirilir. İlk seçenek cerrahidir. Ancak radyoterapi de etkili bir seçenektir. Tümörün yerleşim yerine, kanserin evresine, hastanın yaşına ve sosyoekonomik durumuna bağlı olarak tedavi şekli ve planlaması yapılmalıdır. Erken evredeki hastalar için tek bir tedavi seçeneği yeterli olabilirken, bazı hastalara bileşik tedaviler gerekebilir."
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner111

banner95

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

İŞYERİNDE KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI...

Haberi Oku