Sağlık:
banner24
DOĞUMSAL KALP HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN COVİD-19 UYARISI

Dünyada baskın varyant olan Delta varyantı ve alt varyantlarının yol açtığı yeni dalgada çocuk ve genç erişkinlerin daha çok etkilenmeye başladığını işaret eden Op. Dr. Çağrı Kayıpmaz, “Bu yaş grubundaki vaka artışı her ne kadar hastane yatışlarına ileri yaştaki erişkinlerde olduğu kadar yansımasa da, hastanede yatırarak takip etmek zorunda olduğumuz çok küçük yaştaki vakalarımız da var. Bu durum doğumsal kalp hastalığı olan miniklerimiz için de fazladan bir risk anlamı taşımaktadır" dedi.
Ülkemizde ve dünyada canlı doğan her 1000 çocuktan 6-10'unun (ortalama her 100 canlı doğumdan biri) doğumsal kalp hastalığı ile doğduğuna dikkat çeken Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Çağrı Kayıpmaz, doğumsal kalp hastalığı bulunan çocukları olan ailelere Covid-19'la ilgili uyarılarda bulundu.
Covid-19 pandemisinin yaklaşık iki yıldır dünyada yüz milyonlarca insanın hastalanmasına, yaklaşık 5 milyon insanın da yaşamını kaybetmesine sebep olduğunu hatırlatan Op. Dr. Kayıpmaz, sosyal yaşantımızın yanı sıra, diğer insanlarla temasımız, yeme-içme alışkanlıklarımız ve bütün günlük rutinlerimizin değiştiğini vurguladı.
ONLAR DİĞER ÇOCUKLAR KADAR ŞANSLI DEĞİL
Doğumsal kalp hastalığı ile mücadele eden miniklerin ilk üç dalgada ne yazık ki diğer çocuklar kadar şanslı olmadığını belirten Op. Dr. Çağrı Kayıpmaz, şunları söyledi: “Onlar hep yüksek risk grubundaydı. Çünkü ağır bir kronik kalp hastalığıyla dünyaya gelmişlerdi ve koronavirüs onların dirençlerini ve organlarını normalden daha fazla etkilemeye müsaitti. Ayrıca erişkin yaş grubunda geçerli olan tüm risk faktörleri, doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerimizde de vardı. Çok küçük yaştaki çocuklarda Covid-19 aşılarının etkililiği ve güvenliğine dair yayımlanmış bilimsel çalışmalar henüz olmadığından, minik bebekleri aşı ile koruma şansımız da şu an için bulunmamaktadır."
Dünyada baskın varyant olan Delta varyantı ve alt varyantlarının yol açtığı yeni dalgada, çocuk ve genç erişkinlerin daha çok etkilenmeye başladığını ifade eden Op. Dr. Çağrı Kayıpmaz, “Bu yaş grubundaki vaka artışı her ne kadar hastane yatışlarına ileri yaştaki erişkinlerde olduğu kadar yansımasa da, hastanede yatırarak takip etmek zorunda olduğumuz çok küçük yaştaki vakalarımız da var. Bu durum doğumsal kalp hastalığı olan miniklerimiz için de fazladan bir risk anlamı taşımaktadır" dedi.
MİNİKLERİ KORUYACAK ÖNERİLER
Op. Dr. Kayıpmaz, hastalığa yakalandığı takdirde hastalığı ağır geçirme riski olan minikleri korumak için önerilerini şöyle sıraladı:“Çocukların aileleri ve çocuklarla temas kuracak, onların bakımından sorumlu olabilecek tüm erişkinler, tam doz aşılarını yaptırmış olmalıdır. Maskesiz hastaya yaklaşılmamalıdır. Bu dönemde ev halkı haricinde kimse çocuklarla fiziksel temas kurmamalıdır. Doğumsal kalp hastalıklı çocuklara ev halkı harici kimse çocuklara maskesiz olarak yaklaşmamalıdır. Çocukların odasına mümkün olduğunca ziyaretçi alınmamalı ve odalar düzenli olarak gün içerisinde havalandırılmalıdır. Çocukların bakımı öncesinde ve sonrasında eller mutlaka sabun ve suyla en az 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Evlere güneş ışığının girmesine olanak sağlamak için perdeler gün içerisinde açılmalıdır. 2 yaşının üzerindeki doğumsal kalp hastalığı olan çocukları ev dışına çıkarırken mutlaka onlara da cerrahi maske takılmalıdır. Çocuklar ebeveynlerin yanındayken kalabalık ortamlara girilmemelidir (alışveriş merkezi, kafeterya, kantin, vb.)
2 yaş altı doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarımızı dışarı çıkardığımızda onlara yaklaşabilecek herkese maske ve en az 1,5 metre fiziki mesafe kuralı hatırlatılmalıdır. Soğuk algınlığı, grip ve benzeri belirtiler gözlenen çocuklara mutlaka Covid-19 PCR testi yapılmalıdır ve gerekirse erken tedaviye başlanmalıdır. Covid-19'a yakalanan doğumsal kalp hastalığı olan bebekler hastanede yatırılarak tedavi edilmelidir."
 

banner71

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

GIDA ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?...

Haberi Oku