Sağlık:
banner24
KAŞ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ'NİN KORUYUCU AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI
    Kaş Toplum Sağlığı Merkezince İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize edilerek  tüm ilçede 1.sınıflar , anasınıfı (60 ay üstü)  ve özel eğitim öğrencilerine yönelik öğrencilerin ağız ve diş muayeneleri yapılarak taramaları yapıldı.


           Kaş Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Bircan Yarıcı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi; " Diş ve diş eti hastalıkları dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı doğrudan tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve diş eti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada genel kabul görmektedir.Ülkemizin  önemli sağlık sorunlarından biri olan  diş çürükleri ve diş eti hastalıkları ile mücadelede büyük önem arz etmektedir. Koruyucu ağız diş sağlığına yönelik çalışmaların küçük yaşlardan itibaren başlatılması ve yaygın olarak uygulanması gerekmektedir " 
                                                                                                                                    
             Kaş Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Bircan Yarıcı açıklamasının devamında , "   Ülkemizin önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olan diş çürüklerinin önlenmesi konusunda Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından ülke çapında 2015-2016 eğitim öğretim döneminde başlatılan resmi ve özel ilkokul 1.ve 4.sınıflar, kreşlerde eğitim gören 60 ay üzeri ana sınıfı öğrencileri ve özel eğitim sınıfı öğrencilerine  ağız diş sağlığı taraması çalışmaları ilçemizde de yapılarak başarı ile tamamlanmıştır " dedi.

    Kaş Devlet Hastanesi Diş hekimi Mustafa Özdemir ise yaptıkları çalışmalar ile ilgili olarak verdiği bilgide şunları söyledi ; " Dönemsel olarak yapılan ağız diş sağlığı muayeneleri ve flor preparatları uygulamaları günümüzde diş çürüklerinin önlenmesi konusunda kabul gören iki önemli yaklaşımdır. Özellikle 5 yaş üzeri çocuklarda süt dişleri ile birlikte daimi dişlerin çıkmaya başladığı karışık dişlenme dönemde uygulanacak periyodik muayeneler ve flor preparatları uygulaması gelecekte çocuklarımızın sağlıklı dişlere sahip olmasında rol oynayacaktır " 

   Kaş Toplum Sağlığı Merkezince Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize edilerek  tüm ilçede 1.sınıflar , anasınıfı (60 ay üstü)  ve özel eğitim öğrencilerine yönelik öğrencilerin ağız ve diş sağlığı muayeneleri yapılarak taramaları yapıldı.

      Kaş Kaymakamlığı, Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaş Devlet Hastanesi ve  Toplum Sağlığı Merkezimizce organize edilerek; Toplumu ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek , doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda  farkındalık yaratmak amacıyla ;  Diş Hekimleri Oğuz Yıldırım, Mustafa Özdemir , Ahmet Alper Güzelcan , Ayşe Ufuk Koca  ve hemşireler Hayriye Yüksel ve Özlem Pelin Namal   tarafından 1. ve 4.sınıf öğrencilerine  görsel ve işitsel  materyaller kullanılarak seminer verildi. Tüm bölge okullarında “Ağız Diş Sağlığı Semineri” verildi.  Seminerde “ağız diş sağlığının önemi, diş fırçalama tekniği, ağız ve diş sağlığının  vücut sağlığına etkisi” gibi konular üzerinde durularak, seminer sonunda katılımcıların soruları cevaplandı. Öğrencilere diş fırçası seti, afiş ve broşür dağıtıldı.
 
  Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar , Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan tarafından  Çocuklarda doğru ve düzenli diş fırçalama alışkanlığını yerleştirmek amacıyla ağız diş muayenesi yapılan tüm öğrencilere Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlatılan diş macunu diş fırçası seti dağıtıldı. 
 
          2015-2016 eğitim-öğretim yılında  konu hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla, Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla Öğretmen bilgilendirme broşürü, Aile bilgilendirme broşürü, öğrenci broşürü, Afişler ve veli onam formları dağıtılarak, çalışmalar kapsamında ilkokul 1. sınıf ve anasınıfı(60 ay üstü)  ve özel eğitim öğrencilerine ağız ve diş taraması, uygulaması yapılıp,  öğrenciye Diş macun ve fırça seti dağıtıldı. Ağız diş sağlığı taraması yapılan öğrencilere diş macun ve fırça seti dağıtılan tüm öğrencilere diş fırçalama ve koruyucu ağız diş sağlığı eğitimi verildi.

     Toplumun  geleceği olan çocukları ve gençleri Ağız Diş Sağlığı konusunda bilgilendirmek amacıyla ; 2015-2016 yılında yıl boyunca İlçemiz İlkokul 1. ve 4. Sınıf öğrencileri ile anasınıfı öğrencilerine  Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı hizmetleri kapsamında Kaş Toplum Sağlığı Merkezi  personeli hemşire Hayriye Yüksel  tarafından “Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi” semineri verildi.

 Seminerde ; öğrencilere muayene ve flor uygulamasından sonra verilen eğitimlerde ağız ve diş sağlığının önemi,  diş çürümelerini arttıran gıda maddeleri ve bunların aşırı tüketilmesinin zararları, sağlıklı gıdalar ile beslenmenin genel sağlık ve ağız diş sağlığına olan olumlu etkileri,  doğru ve düzenli diş fırçalamanın önemi ile  doğru diş fırçalama yöntemleri, çeneler ve dişlerde düzensizliklere ve anomalilere sebep olan parmak emme tırnak yeme gibi zararlı alışkanlıklar ile  bunların önlenmesi  konusunda bilgiler verildi.
 
     Kaş Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 2016-2017 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin ağız diş muayeneleri uygulamalarına tekrar başlanacak.
 
    
  
 
 
banner71

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner95

banner117

banner121

banner125

banner152

banner153

RAMAZAN'DA BESLENME ÖNERİLERİ

Haberi Oku