Sağlık:
banner24
KORONAVİRÜSTEN KORUNMA ÖNERİLERİ
Uzmanlar, koronavirüsten korunmak için gerekli önlemleri almanın yaşamsal önem taşıdığını söyledi.
Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, koronavirüs hakkında uyarılarda bulundu. Koronavirüsün, influenza virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyonlara benzer şekilde hapşırık ve öksürük sonucu, havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşabildiğini aktaran Prof. Dr. Şafak, "Ayrıca enfekte yüzeylerden temasla, ağız ve gözler bulaş yolu olabilir. Virüsün geçişini takiben 5-11 gün içinde öksürük ve ateş gibi genel grip şikayetleri ortaya çıkar. Hastalığın tanısı, solunum yolu salgılarından alınan örneklerle konulmaktadır. Üst solumum yollarındaki bu tabloya, alt solunum yolları tutulumu da eklendiğinde hastanın durumu ağırlaşabilir. Koronavirüs, SARS'ta yüzde 11 -12 ve MERS'te yüzde 35-50 olan yaşam kaybı oranları ile karşılaştırıldığında, yüzde 1-2 gibi oldukça düşük bir orana sahip olsa da hızla bulaşabilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle tehlike oluşturmaktadır" diye konuştu.
KORUYUCU MASKE KULLANIMI VE HİJYEN ÖNEMLİ
Virüsün boyutunun 3 mikron civarında olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şafak, "Bu nedenle normal ağız ve burun maskeleri hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltmaktadır. Virüsten koruyucu özellikteki maskelerin çok daha özel filtreleri bulunmaktadır ve bunlar, koruma gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Hijyen kurallarına uyulması, el temizliğine dikkat edilmesi, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınılması çok önemlidir" dedi.
Prof. Dr. Şafak, hstalık belirtilerinin ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal, bulantı - kusma olduğunu belirtti. Hastalık belirtileri görülen kişilerden mutlaka örnek alınması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Şafak, "Hastalığa yakalanan kişilerin tedavisinde özellikli bir yöntem henüz keşfedilmiş değildir. Virüsü taşıyan ve hastalık şüphesi taşıyan kişilerden virüs tanısı için örnek alınmalıdır. K-tanı konulan kişiler karantinaya alınmalı ve genel destek tedavileriyle takip edilmelidir. Hastalıktan korunabilmek için henüz bir aşı bulunmamaktadır" diye konuştu.
KORUNMA ÖNERİLERİ
Prof. Dr. Şafak, koronavirüsten korunmak için şu önerilerde bulundu:
1. Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.
2. Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın.
3. Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
4. Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.
5. Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
6. Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.
7. Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
8. Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.
9. Hasta hayvanlarla temastan kaçının.
10. Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner149

KORONAVİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ...

Haberi Oku