Siyaset:
banner24
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ TOPLANDI
 

    Antalya Büyükşehir Belediyesi aylık olağan meclis toplantısında 3 Ak Parti, 1 CHP ve 1 MHP'den olmak üzere denetim komisyonu üyeleri seçildi. İYİ Parti'den üye seçilmemesi, CHP'li ve AK Partililer arasında gerginliğe neden oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. Denetim komisyonu üyelerinin seçildiği mecliste, Muratpaşa Meclisi’nden gelen Konserve Koyu ile ilgili imar planı değişikliği reddedildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. 124 maddesini görüşmek üzere toplanan mecliste Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi. AK Parti’den Mesut Kocagöz, Mustafa Eroğlu, Halit Çilingir, CHP’den Mustafa Reşat Oktay, MHP’den Ali Baki Sarıca Denetim Komisyonu üyeleri seçildi.  Denetim Komisyonu üyeleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 mali yılı gelir giderleriyle, bunlara ilişkin hesap kayıt işlemlerinin denetim görevini yapacak.

Kırcami teşekkürü

AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, gündem dışı konuşmalar kısmında Kırcami sorunun tarih olmasında büyük gayreti ve emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Bayraktar, başarılı hizmetleriyle Kent ve Başkan Dergisi tarafından Yılın Belediye Başkanı seçilen Başkan Türel’i kutladı.

Türel’i destekleyeceğiz

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de, yerel seçimlerde Antalya’da Yenikapı ruhu ile vücut bulan Cumhur İttifakı’nın adayı Menderes Türel’i destekleyeceklerini belirterek, “Bugüne kadar görevini layığı ile yerine getirdiğine şahidiz” dedi.  Senirli, Antalya’nın yıllardır süre gelen iki önemli sorunu; Kırcami  ve Çalkaya imar sorunlarının çözülmesindeki emekleri için Başkan Türel’i, merkezi hükümeti ve meclis üyelerini tebrik etti. 

CHP’nin demokrasi ayıbına Türel müdahale etti

Başkan Türel Meclis’te CHP’nin demokrasi ayıbına karşı çıktı. CHP Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktay’ın “1 Nisan’da sizi oturduğunuz koltuktan kaldıracağız, Muhittin Böcek’i o koltuğa oturtacağız” sözlerine Başkan Türel, müdahale etti. Türel, “Ben bizi bu koltuklara millet oturtuyor diye biliyordum. Bir yaşımıza daha girdik! Bizi bu koltuklara Allah’ın izniyle millet oturtuyor. Milleti dikkate almadığınızı da hatırlatayım” diyerek, demokrasi dersi verdi.

Konyaaltı tartışması

Mecliste denetim komisyonu tartışması da yaşandı. AK Parti Meclis Üyesi Ruhi Beşiktaş, CHP’li Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, Konyaaltı Belediye Meclisi’nde temayülen AK Parti’den olması gereken denetim komisyonu üyeliğine, AK Parti’nin aday göstermesine izin vermeyip, daha az üyesi olan MHP’den üye göstermesine tepki gösterdi. Konuyu yargıya taşıdıklarını anlatan Beşiktaş, “AK Parti’nin üyesi denetim komisyonuna girerse neyi açığa çıkaracağından korktunuz? Kanunlardan yasadan demokrasiden bahsediyorsunuz. Bunu kendi belediyenizde uygulamadıktan sonra size nasıl güveneceğiz” dedi.

CHP’nin Konserve Koyu çelişkisi

Meclis’te Muratpaşa Belediye Meclisi’nin Konserve Koyu’na yönelik imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporunda belirlenen sınırların plana işlenmesi ve plan notu eklenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili gündem maddesi de görüşüldü. CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nde kabul edilerek Büyükşehir Meclisi’ne gelen maddede CHP’li Büyükşehir Meclis üyelerinin oylamada çekimser kalması üzerine, AK Parti grubu da çekimser oy kullanma kararı aldı. 34. Maddede komisyon raporu, 1 evet, 4 hayır ve 39 çekimser oy ile kabul edilmedi.  CHP’li meclis üyesi Reşat Oktay, konuya son derece duyarlı davranan meclise teşekkür etti.

Siyasi nezaket gereği

Konserve Koyu ile ilgili maddenin geçen meclis toplantısında da görüşüldüğünü ve CHP’li Meclis üyelerinin evet dememesi üzerine ilgili daire başkanlığına geri gönderildiğini hatırlatan Başkan Türel, şöyle konuştu: “Bize sürpriz bir yaklaşımdı. Çünkü bununla ilgili Muratpaşa Belediyesi kendi meclisinden bunu olumlu olarak geçirmiş ve bize göndermiş.  Aslında komisyonumuzun da teknik olarak incelemesi neticesinde bu konu bir karara bağlanmıştı. Ancak CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin talebi olan bu konuya Büyükşehir’deki CHP grubunun evet dememesi bizi bir sürprizle karşı karşıya bırakmıştı. Bunun üzerine İmar Şehircilik Daire Başkanlığına konuyu göndermiştik. CHP Grubunun Muratpaşa Belediyesi’nin müspet olarak yani olumlu olarak karara bağladığı bir konuda çekimser kalması üzerine biz de siyasi nezaket gereği, CHP arkadaşlarımızın kararına uygun bir adım atmayı uygun gördük. Sizin çekimser oy vereceğini öğrenmemizle birlikte biz de AK Parti grubu olarak böyle bir karar oluşturduk.”
Mecliste Finike’nin Yalnız mahallesinde mermer ocağı planlamasıyla ilgili madde AK Parti Grubu’nun hayır demesiyle oy çokluğuyla reddedildi.

MECLİSTE DENETİM KOMİSYONU ÜYESİ TARTIŞMASI

Antalya Büyükşehir Belediyesi aylık olağan meclis toplantısında 3 Ak Parti, 1 CHP ve 1 MHP'den olmak üzere denetim komisyonu üyeleri seçildi. İYİ Parti'den üye seçilmemesi, CHP'li ve AK Partililer arasında gerginliğe neden oldu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı ilk meclis toplantısı, belediye toplantı salonunda Menderes Türel başkanlığında yapıldı. 43 gündem maddesiyle başlayan meclis toplantısında 2019 yılı denetim komisyonu üyeleri seçildi. Komisyona İYİ Parti'den üye seçilmemesi, CHP'li ve Ak Partili meclis üyeleri arasında tartışma yarattı.

'BU MECLİSTEN YASAL OLMAYAN O KADAR ÇOK ŞEY GEÇTİ Kİ'

Bütün partilerin denetim komisyonu üyeliğinde bulunması gerektiğini savunan CHP'li Reşat Oktay, "İYİ Parti de denetimde olmak istiyor. Siz diyorsunuz ki yasal mevzuata uygun değil. Bizim meclis iç yönetmeliğimizde siyasi partilerin grup oluşturması için kaç meclis üyesi olması gerekiyor belli mi? Bir yerde başka türlü diğer yerde başka türlü. Siz burada demokratik bir tavır gösterdiniz, İYİ Parti'ye grup olarak mecliste yer verdiniz ama Korkuteli'nde vermediniz. Burada konuştuğumuz konu demokratik tavırdır. Sizin 3 kişilik komisyondaki bu komisyon raporu, bu belediyenin nisan ayındaki toplantısına bilgilendirme amacıyla getirildi. Oylaması yok bir şeyi yok. Sadece bilgilendirme amacıyla getirilmiş. Bir arkadaşımız da orada olsa bir zararı mı dokunur. İşinize gelince yasal oluyor işinize gelmeyince olmuyor. Bu meclisten yasal olmayan o kadar çok şey geçti ki" diye konuştu.

'BU MECLİSTE KANUN DIŞI BİR KARAR ALINDIĞINI KABUL ETMİYORUM'

Mecliste yasal olmayan hiçbir şeyin geçmediğini vurgulayan Başkan Menderes Türel, bu tür ithamları kabul etmediğini, meclis yönetmeliğinin açık olduğunu ve siyasi partilerden, üye sayısına göre denetim komisyon üyesinin belirlendiğini söyledi. Türel, “Denetim komisyonunda yer alıp almamanın hiçbir önemi yok. Çünkü büyükşehir belediye meclisi üyesinin her birisinin aldığı karar denetime açıktır. Kanunları mı çiğneyeyim? Siz CHP'li zihniyet olarak mecliste kanunları çiğneyen bir anlayışa sahipsiniz o zaman. Bu mecliste kanun dışı bir karar alındığını kabul etmiyorum. Eğer öyleyse savcılıklar orada duruyor. Bugüne kadar neden gitmediniz? İdari yargıya da savcılığa da açık tüm yaptıklarımız" diye konuştu. 

'MİLLET OTURTUR'

Geçen toplantılarda, Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Menderes Türel'in adının açıklanmasının ardından, CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek'in Türel'i tebrik ettiğini hatırlatan CHP'li Reşat Oktay, Türel'in de Muhittin Böcek'i başkan adaylığı için tebrik etmesini beklediklerini söyledi. Bunun üzerine Menderes Türel, “Birtakım şeyler duyuyoruz, doğru mu?" diye sordu. Reşat Oktay ise “Başkanımız kesin adaydır. Sizin oturduğunuz koltuğa da seçimlerden sonra kendisini oturtacağız" dedi. Menderes Türel “Bu koltuğa siz değil ancak millet oturtur" cevabını verdi.

Ardından, meclisteki toplantıda gündem maddeleri değerlendirilerek, Denetim Komisyon üyeliğine Mesut Kocagöz, Mustafa Eroğlu, Halit Çilingir, Mustafa Reşat Oktay, Ali Baki Sarıca seçildi.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner121

banner138

banner152

banner149

CHP İL BAŞKANI KUMBUL:HAK YERİNİ BULDU VE...
CHP İL BAŞKANI KUMBUL:HAK YERİNİ BULDU VE ARTIK HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK!

Haberi Oku