Siyaset:
banner24
CHP'Lİ MİLLETVEKİLİ BUDAK : ELEKTRİKTE KAYIP KAÇAK DÜZENLEMESİNİ ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIYACAĞIZ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, elektrikte kayıp-kaçak tahsilatının sürdürülmesi, bedellerle ilgili tüketici mahkemelerine yapılacak başvuruların engellenmesini düzenleyen kanunun iptali için CHP olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını bildirdi. Budak, “Düzenleme birçok yönden Anayasa’ya aykırılıklar içeriyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Aksöz, Hüseyin Önder, Kadir Özkan, EMO Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Metin ve EMO Hukuk Müşaviri Hayati Küçük ile TBMM’de bir görüşme yaptı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, 6719 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Anayasa’ya aykırılıklarına ilişkin hazırladıkları raporu paylaştı. Yeşil, ayrıca yabancı mühendislerin Türkiye’de çalışmalarının kolaylaştırılması ve bu konuda mühendis odalarının devre dışı bırakılmasını öngören tasarıya da karşı olduklarını bildirdi.

KAYIP KAÇAK ANAYASA’YA AYKIRI

Budak, söz konusu 6719 sayılı Kanun’un, kayıp-kaçak ile birlikte  bir çok hükmünün Anayasa’ya aykırılıklar içerdiğini, CHP olarak kanunu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyledi. Budak, “Bu kanun gerek içeriği, gerek yasalaşma biçimiyle ciddi hukuksuzluklar taşıyor. Önce Hükümet’ten bir tasarı geldi, sonra benzer hükümler taşıyan bir teklif yangından mal kaçırır gibi TBMM’ye getirildi. Hükümetin tasarısı yerine, AKP’li vekillerin teklifi esas alındı ve CHP Grubu’nun haklı itirazlarına rağmen yasalaştırıldı” dedi.

Kayıp-kaçak konusunda yargının kesinleşmiş çok sayıda kararı bulunduğunu, düzenleme ile tüm kararların geçersiz kılındığına dikkat çeken Budak, “Kayıp kaçak bedelinin hukuksuzluğu, bu ülkenin en üst yargı kurumlarınca tescil edilmiştir. Ama AKP Hükümeti, TBMM’deki çoğunluğuna dayanarak, yargıyı yok sayıyor, baypas ediyor. Şirketlerin kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekirken, yurttaşlar cezalandırılıyor. CHP Grup Yönetimimiz ve hukukçularımız çalışıyor. Elektrik Mühendisleri Odası’nın da saptamalarından yararlanarak, kanunu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız. Hukuk devleti ilkesine, mahkemelerin bağımsızlığı ilkesine açıkça aykırı olan bu kanunun iptal edileceğini düşünüyorum” dedi.

ODALAR HÜKÜMETİN HEDEFİNDE

Budak, Hükümet’in yabancı mühendislere çalışma izni verilmesinde Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) tamamen devre dışı bırakılmasını da öngören “Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı”nın da takipçisi olacaklarını vurgularken, “AKP Hükümeti muhalefet istemiyor. Sivil toplum örgütleri, sendikalar susturuldu. Mühendis meslek odalarıyla, birkaç odanın ve sendikanın sesi çıkıyor. Bu nedenle de Hükümet tarafından hedef tahtası yapılıyor. Daha etkin bir mücadele zorunlu. Türkiye nefes alınamaz bir noktaya sürükleniyor” dedi.
 
banner71
Anahtar Kelimeler
ChpBudakMilletvekili

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner92

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner123

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner121

banner125

banner152

banner153

BAYAR, KILIÇDAROĞLU İLE BULUŞTU

Haberi Oku