banner24
KAŞ'TA HAVAALANI KAVGASI KIZIŞIYOR

       Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca Antalya’nın Kaş İlçesi yakınlarında yapımı planlanan havaalanı projesi kavgası kızışıyor. Demre Yatırımcıları A.Ş (DETUYAP) hazırlayıp kamuoyuna sundukları havaalanı projesine karşı, Kaş’taki sivil toplum kuruluşları adına yeni bir bildiri ile kamuoyuna, havaalanına niçin karşı olduklarını açıkladılar.

   Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Kaş-Kalkan-Patara Otelciler Birliği, Kaş Sualtı Derneği, Çekül Vakfı Kaş Temsilciliği, Kaş Çevre Platformu ve Kaş Koruma Platformu adına yayınlanan bildiride, havaalanın bölgenin yapısını bozacağı belirtildi.

   Bildiride, Batı Antalya Havaalanı Projesi ile ilgili inceleme çalışmaları başladığında, Kaş’taki sivil toplum kuruluşları olarak projenin Kaş’a vereceğiz zararları ve olumsuz etkilerini geniş bir raporla kamuoyu ile paylaştık. Yüz yüze görüşmelerle siyasi parti temsilcileri ve kamu kurum ve kuruluşlarına anlattık. Başlattığımız imza kampanyasında 21 bin imzanın üstünde bir destek aldık. Bu çalışmaların ardından DETUYAP Proje açıklandı.

   24.04.2012 tarihinde dönemin Antalya Milletvekili Gürkut Acar, TBMM’sine verdiği soru önergesinde “ Antalya’nın Batı Bölgesi’nin Ankara-İstanbul ulaşımını kara ve hava yolundan  kolaylaştıracak bir çalışma söz konusu mudur ?” diye sorulmaktaydı.

   Bakanlığın 27.06. 2012 tarihinde verdiği yanıtta; “ Yapılan çalışmalar neticesinde Demre (Grüses, Çevreli), Kaş (Gedife, Kızılgöl, Kınık, Kumdibi), Kumluca (Hasyurt , Anlıkaya Tepesi, Mavikent) bölhgelerinde doğal mainalar, hakim rüzgarlar, teknik alt yapı, teknik alt yapı ve sonradan oluşan yapılaşmalar nedeniyle ICAO standartlarında, uluslar arası  boyutlarda bir havaalanı yapımının mümkün olmayacağı belirlenmiştir” şeklinde olmuştur. Kumluca’dan Kınık’a kadar tüm bölge taranıp, havaalanı için uygun yer olmadığı belirlenmesine rağmen, tekrar havaalanı projesinin gündeme getirilmesinin mantığını anlamak olanaksızdır. Kamuoyunu yanıltmaktan başka bir şey değildir. Ayrıca havaalanı ile ilgili projenin bu işin sorumlusu Ulaştırma Bakanlığı tarafından değil de, DETUYAP tarafından açıklanması düşündürücüdür.

  Şirketin açıkladığı rapor çelişkilerle doludur. Bilimsellikten uzaktır. Şirketin raporunda, “havaalanı yapılacak alanın hiçbir şekilde konut ve yerleşim alanı, ormanlık, doğal ve arkeolojik sit alanı değildir” ifadesinin ardından “pist yerleşim olmayan makilik ve kayalık bir plato üzerinde, büyük çoğunluğu 163/1 nolu parsel üzerinde 6387 metrekare orman vasfı üzerindeki arazi üzerine yapılacaktır deniliyor. Arazi ormanlık değildir deniliyor, ardından ormanlık arazide yapılacaktır deniliyor. Ayrıca söz konusu parsel, 6.387 metrekare değil, 6 bin 387 dönümdür. (dekardır).

   Raporda, havaalanı üzerinde sit alanı olarak sadece bir antik sarnıç ve müştemilatı mevcut deniliyor. Pist ve havaalanı tesislerinin bu sarnıça zarar vermeyeceği belirtiliyor. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yaptığımız başvuru sonunda aldığımız  24.03.2016 tarih ve 79545921/ 07. 07. 643 sayılı yazıda sözü dilen 115 nolu ada içinde kalan 2-3-17-33 parsellerde yer alan birinci derecede arkeolojik sit alanı olduğu belirtiliyor. Sadece bir antik sarnıç ve müştemilatı denilen arazi 70 dönümdür. Birinci derecede arkeolojik sit alanına havaalanı yapmaktan bahsediyorlar. Sit alanlarının piste teşhir edilmesi düşüncesi de dünyada bir ilk olacaktır.

   Alanın ormanlık ve sit alanı değildir sözü, kamuoyunu yanıltmaktan başka bir şey değildir. Ayrıca, Kaş’ın Dalaman Havaalanı’na 2 saat olduğu hiç belirtilmemekte, Kaş’ın Antalya Havaalanı’na 4 saat 20 dakika, Demre’nin 3 saat 30 dakika olduğu belirtiliyor. Raporun bir bölümünde havaalanı için pist ve apron için 2 bin 500 dekar alan kullanılacağı, başka bir bölümde 12 bin dekar alan kullanılanacağı çelişkisi yer alıyor.

   Şirketin raporunda Kaş Bölgesi’nde turizmin gelişmediğinden bahsediliyor. Çekül Vakfı ile Kaş Belediyesi’nin birlikte yaptığı ankette, Kaş’a turizm amaçlı gelenlerin profili şöyledir.
  1. Kaş’a gelenlerin % 76’sının üniversite ve üzeri eğitimi var.
  2. % 72’si iki veya daha fazla Kaş’a gelmiş.
  3. Gelenlerin %62’si 25- 40 yaş arası.
  4. Kaş’a gelenlerin %98’si tekrar gelirim diyor.
     Bölgeye gelen turistleri sadece Rus, Ukrayna ve diğer bağımsız devletler topluluğundan olduğu belirtiliyor raporda. Raporu hazırlayanlar sadece Demre ile ilgileniyorlar. Kaş’ın turizm profilinde Rus ve diğer bağımsız devletler topluluğundan gelen turistler, yüzde bir bile yok. Bu da gösteriyor ki, bu raporu hazırlayanların Kaş turizminden haberi yok.

   Havaalanı Kaş’ın kuzeyinde yer alan arazilerde yayla ve gol turizmini geliştirecektir ifadesi son derece tutarsızdır. Kaş’ın kuzeyinde yer alan Felen Dağı’nın yapısı düşünüldüğünde, bir golf sahası için günde gerekli olan 2 bin 500 metreküp suyu bile bulmak olanaksız.

   Raporda yer alan 700 yat kapasiteli Kaş Marina ve Finike Marina’nın ulaşım yetersizliği nedeniyle, çok düşük kapasitede çalıştıkları tam bir tutarsuzlıktır. Kaş Marina 700 yat kapasiteli değil, 472 yat kapasitelidir. Kaş ve Finike marinalar yüzde 80-85 doluluk oranları ile çalışmaktadır.
   Bunların dışında bölgenin koruma altındaki bitki örtüsü, Meis Adası’nın yakınlığı gibi birçok neden nedeniyle, belirlenen noktaya havaalanı yapılamayacağı aşikardır. Boş tartışmalarla kamuoyu meşgul edilmektedir.

  Sivil toplum kuruluşlarının açıklamasını son bölümünde; DETUYAP’ın raporu bilimsellikten uzak, bir sürü çelişkilerle doludur. Özensizce ve gerekli inceleme yapılmadan hazırlanmıştır. Özetlemeye çalıştığımız birçok nokta şığında, Batı Antalya Havaalanı’nı sadece inşaatı yapmak isteyenlere getiri sağlayacağı, bölgenin turizm potansiyelini yok edeceği açıktır. Dünya ve Türkiye ölçeğinde “Cittaslow-Sakin Şehir” olma yolunda önemli adımlar atan, sürdürülebilir turizm hedeflerinden uzaklaşmadan her yıl bir yıl öncesinden daha iyiyi yakalamaya çalışan bizler, dikkat edin Kaş’ta havaalanı istemiyoruz. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kaş halkına ve Kaş’taki sivil toplum kuruluşlarına proje hakkında açıklama yapmalıdır.
 
banner71

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner95

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

KAŞ’TA SİNEMANIN VE SANATIN ACI KAYBI

Haberi Oku