Sapadereli kadınlar kozalarından çıkıyor

    Antalya Büyükşehir Belediyesi,Alanya ilçesi Sapadere Mahallesi’ni ipekböcekçiliği üretimmerkeziyapma hedefiyle eksi köy okulunu restore ederek, ‘İpek Evi’ üretim merkezine dönüştürdü. Merkezde, yeniden dokuma tezgâhlarına oturacak Sapadereli kadınlar hem üretim yapacak hem de aile bütçelerine katkı koyacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, atıl köy okullarınıtadilattan geçirerek, yörenin üretim modeline göre,üretim ve tarımsal eğitim merkezlerine dönüştürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Alanya Sapadere Mahallesi’nde ipek böcekçiliğikültürünü yeniden canlandırmak, bölgede istihdamı artırarak köylere geri dönüşe katkı sağlamak için önemli bir projeyi hayata geçiriliyor.

ATIL KÖY OKULU ÜRETİM MERKEZİNE DÖNDÜ

Sapadere Mahallesi sakinlerine ilk olarak iki yıl üst üste dut fidanı desteği veren Antalya Büyükşehir Belediyesi daha sonra da mahallenin kullanılmayan atıl durumdaki okul binasını baştan sona yenilenerek, İpek Evi üretim merkezine dönüştürüldü. İpek Evi’nde eğitim salonu, el işi ve dokuma atölyeleri, müze, ipek böceği besleme odası, paketleme odası ve idari birimler yer alıyor. Saparede İpek Evi’nde, ipek böceği yetiştiriciliği, kozanın işlenmesi ve ipek kumaş yapımı eğitimleri verilecek. Sapadere Mahallesi’nde geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dayanan ipek böceği yetiştiriciliği ve dokumacılığı kültürü Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin projesiyle yeniden hayat bulacak.

BİRİNCİ SINIF KOZA YETİŞEN VERİMLİ BÖLGE 

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü’nde görevli Ayşenur Özdoğan Gülmez, Sapadere’nin dünyada 1. sınıf ipek kozası yetiştirilebilen verimli bölgelerden biri olduğunu kaydederek, “Geçmişte bölgede ipekböceği yetiştiriciliği ve dokumacılığı çok yaygınmış. Bu bölgede çokça bilinen, halkımızın belli kesiminin geçimini sağladığı ve bu sayede çok sayıda kadın çalışarak emekli olmayı başarmış.Yıllar içinde bölge göç verdiği için de bu güzel kültür azalmış. 50 yıllık eski köy okulu tadilatla yenilendi. İpek Evibölge halkına bir istihdam sağlayacak ve bu kültür yeniden canlanacak” diye konuştu.

KORKUTELİ'DE ÇALILIK YANGINI KORKUTELİ'DE ÇALILIK YANGINI

İPEK KÜLTÜRÜ CANLANACAK İSTİHDAM KAPISI OLACAK

Sapadere Mahalle Muhtarı Hamit Baç, eskiden bölgede çok yaygın olan ipek böceği yetiştiriciliği ve dokumacılığının yeniden yaşatılacağı için mutlu olduklarını söyleyerek,

“Köyümüzün okulu atıl durumdaydı. Büyükşehir Belediyesihem okulu yenileyerek burayı bir üretim ve sergi merkezine dönüştürdü, hem de halkımıza bir istihdam kapısı açtı. Bu meslek yeniden canlanacak, yeni nesiller öğrenecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e verdiği destekten dolayı mahallem adına çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Editör: ADEM AYDIN