Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nin düzenlediği II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması'nda, altın madalyanın sahibi oldu.   

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen, Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında gerçekleşen 'Lisansüstü Öğrencileri Gastronomi Sempozyumu' büyük heyecana sahne oldu. Sempozyumun önemli bir parçası olan II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması'na katılan Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı öğrencilerinden Cihan Doğan ve Cihan Öncel, muhteşem bir performans sergileyerek birincilik ödülüne layık görüldü.

KEPEZ’DE GENÇLERE İŞ DÜNYASININ KAPILARINI ARALAYACAK PROTOKOL  KEPEZ’DE GENÇLERE İŞ DÜNYASININ KAPILARINI ARALAYACAK PROTOKOL 

ANTALYA TEMALI 'OĞLAK' TABAĞA ALTIN MADALYA

Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erman Baş koordinatörlüğünde yarışmaya hazırlanan öğrenci ekibi, ana yemek kategorisinde Antalya temalı 'oğlak' tabağı hazırladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmada öğrenciler, yaratıcı lezzetleri ve dikkat çekici sunumlarıyla jüriyi etkileyerek altın madalyanın sahibi oldu. Öğrencileri başarılarından dolayı kutlayan Erman Baş, “Bu tabağı hazırlarken modern mutfak tekniklerini uzun süren çalışmalar sonucunda belirlediler. Sous-Vide yöntemiyle hazırlanmış Oğlak Tandır, İza Bulgurlu Filisli Lapa, Keçi Boynuzu Sos, Elma graten, Izgara Taze Soğan, Altın Susam Kıtırı ve Reyhan Yağını yapmış oldukları tabak ile sunan öğrencilerimiz yarışmayı birinci olarak tamamladı" ifadelerini kullandı. 

1,5 AY YARIŞMAYA HAZIRLANDILAR

Yarışmada birinciliğe layık görülen Cihan Doğan ve Cihan Öncel, 1,5 aydır yarışmaya hazırlandıklarını söyledi. Cihan Doğan ve Cihan Öncel, yarışma sonucu ile ilgili yaptığı ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı: “II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri ve Yemek Yarışmasına katılmış olmaktan ve yaklaşık 45 günlük hazırlık aşamasından sonra birincilik ödülünü almış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Antalya temalı sunduğumuz tabağımızı farklı bir yorum ve bakış açısı ile ele alarak modern pişirme teknikleriyle yorumlamaya çalıştık. Ortak fikirler ile oluşumunu tamamladığımız ve yarışmaya katılmamızı sağlayan Alanya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Mankan ve Öğr. Gör. Erman Baş hocalarımıza teşekkür ederiz. Son olarak bünyesinde Ar/Ge Chef olarak görev aldığımız Akra Hotels yönetimine ve şefimiz Baykaner Gönen'e sundukları imkanlar ve eğitimimize vermiş oldukları desteklerden ötürü ayrıca teşekkür ederiz."

REKTÖRDEN ÖĞRENCİLERE TEBRİK

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mesut Güner, yarışmada altın madalyaya layık görülen gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerini kutladı. Kazanılan başarıyı üniversitenin eğitim kalitesi ile özdeşleştiren Prof. Dr. Güner, “Gastronomi ve mutfak sanatları yarışmaları, şeflerin ve aşçıların becerilerini sergileyip geliştirmelerine çok önemli katkılar sağlıyor. Yaratıcılığı teşvik eden bu yarışmalar; öğrencilerin bu alandaki becerilerinin gelişmesine, gastronomi standartlarının yükselmesine faydalar sağlıyor. Kazandığımız bu anlamlı başarı ve ödül, üniversitemizin eğitim kalitesini ve öğrencilerimizin yeteneklerini bir kez daha ortaya koydu. Öğrencilerimizi elde ettikleri başarıdan dolayı kutluyorum" diye konuştu.