Antalya'nın Alanya ilçesinde elektrikli scooter ve motosiklet kullanıcılarına trafik kuralları anlatıldı.

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından yürütülen 'Trafik Kuralları Hayat Kurtarır' projesi kapsamında, özellikle motosiklet, elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet sürücülerine trafik kurallarının önemi anlatıldı.

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

E-SCOOTER KULLANICILARINI BİLGİLENDİRDİLER

Bu kapsamda, e-scooter kullanıcılarına yapılan bilgilendirmede, "Sürücünün 16 yaşından büyük olması gereklidir. Kişisel eşya dışında yük ve yolcu taşınmamalıdır. Bisiklet yolu veya şeridi varsa, taşıt yolu yerine kullanılmamalıdır. Azami hız sınırı 50 km altında olan yollarda kullanılmalıdır. Manevra veya işaret verme halleri dışında tek elle kullanılmamalıdır" ifadeleri yer aldı.

MOTOSİKLET KULLANICILARINI BİLGİLENDİRDİLER

Motosiklet kullanıcılarına yapılan bilgilendirmede ise "Yasal kapasite üzerinde yolcu taşınmamalıdır. Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmamalıdır. Kask ve diğer gerekli kıyafet ve ekipmanlar kullanılmalıdır. Hız kurallarına uyulmalıdır" denildi.

BROŞÜRLER ARACILIYLA DA BİLGİLENDİRİLDİLER

Ayrıca broşürler aracılığıyla, motosiklet kullanıcılarına girilmesi yasak olan cadde ve sokaklar, kaldırımlar ve yaya geçitlerinde motosiklet kullanılmaması gerektiği ve trafikte motosiklet için ayrılan şeritten seyir edilmesi gerektiği konularında da bilgilendirme yapıldı. 

Editör: ADEM AYDIN