Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Antalya'yı yönetenlere seslendi. Akıncı, "Antalya'da kültür sanat etkinliklerini yapmak çok zor değil. Sadece ortaya bir vizyon koyacaksınız ve nereyi yönettiğinizin farkına varacaksınız. Antalya gibi bir şehri yönettiğinizin farkına varacaksınız" dedi.

TÜSİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran - Symes, ANSİAD'ın 14. Olağan Toplantısı'nın konuğu oldu. Akra Hotel'de ANSİAD'a yeni üye olanlar için düzenlenen 'Üye Alım Töreni' ile başlayan toplantıda iş insanları Berdan Ber, Emrah Polat ile Umut Fırat Cesur'a toplantının konuğu Cansen Başaran-Symes ve ANSİAD Başkanı Akıncı tarafından rozetleri takılarak üyelik belgeleri takdim edildi. 

'Değişim Tüneli' konu başlığı ile düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Akın Akıncı, “ANSİAD olarak toplumun kalkınmasının sadece ekonomik kalkınma ile değil felsefeyle, kültürle, sanatla ve sporla bir bütün olarak çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılabileceğinin kanaatindeyiz. Dünyada bunun çok fazla örnekleri var. 4 - 12 Kasım tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Kültür Yolu Festivali'nde Antalya'daki sanatseverlerin ve Antalya halkının buna ne kadar hazır olduğunu hep birlikte gördük. Şehrin çeşitli noktalarında özellikle Kaleiçi'nde birçok entelektüel insanın gruplar oluşturduğunu ve sanat galerilerine girmek için sıra beklediği anlara şahit olduk. Bunlar Antalya'ya yakışan ve Antalya'da özlediğimiz noktalardı" dedi. Konuşmasında Antalya'yı yönetenlere seslenen Akıncı, “Antalya'da kültür sanat etkinliklerini yapmak çok zor değil. Sadece ortaya bir vizyon koyacaksınız ve nereyi yönettiğinizin farkına varacaksınız. En önemlisi Antalya gibi bir şehri yönettiğinizin farkına varacaksınız ve ufak dokunuşlarla bu insanlara nasıl hizmet ettiğinizin keyfini yaşayacaksınız" diye konuştu. 

HAVALİMANINDA TURİZM KARİKATÜRLERİ SERGİSİNE YOĞUN İLGİ HAVALİMANINDA TURİZM KARİKATÜRLERİ SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

TÜSİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cansel Başaran Symes, ANSİAD'ın Cumhuriyetin 100. yılında düzenlediği 'Türkiye'de Felsefe Kongresi' etkinliğine yönelik “Ben 42 yıllık yaşamımda itiraf etmeliyim ki başka bir sivil toplumun böyle bir organizasyon yaptığını duymadım. Bundan dolayı ANSİAD'ı tebrik ediyorum" dedi. İş dünyası liderleri için en önemli sorunun iş gücü piyasalarının büyük yapısal değişimine hazır olup olmadığı olduğunu belirten Symes, konuşmasında geleceğin mesleği raporundan önemli başlıklara değindi. Symes, “Önümüzdeki dönem için 10 meslek sıralaması var. Etrafımda arkadaşlarımın yeni nesil çocuklarının hangi alanlarda tahsil yaptığına baktığım zaman bu meslekleri oldukça sık duymaya başladım. Tüm araştırmalar, yapay zeka ve makine öğrenmesi uzmanlarını bir numaralı meslek olarak koyuyor. Farklı araştırma datalarına baktım, hepsinde bir numaralı meslek. İkincisi, sürdürülebilirlik uzmanları. Dolayısıyla şirketlerimizin sürdürülebilir uzmanı dediğimiz zaman kaynakları nasıl tükettiğiyle ilgili hakikaten yönetim kurullarına ciddi kafa yormamız gerekiyor. İş zekası analizleri. Mühendis ve matematikçilerin zeka okumak üzerine geriye dönük önemli bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Bilgi teknolojileri analistleri ile tarımsal ekipman operatörleri de meslek listesinde yer alıyor; Çünkü artık tarımın klasik olarak yapılmayacağı ve dolayısıyla yeni mesleklerde mutlaka tarımsal ekipman operatörlerinin yetiştirilmesi önemli" diye konuştu.

Toplantı, Akıncı'nın toplantı başkanı Gülden Alp ile birlikte Symes'e Antalyalı seramik sanatçısı Tufan Dağıstanlı'nın seramik kuşlarından birini hediye etmesinin ardından sona erdi.

Editör: ADEM AYDIN