Araştırmacı- Yazar, Siyaset Bilimci ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Gör. Soli Özel, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2024 yılı faaliyet dönemi 6. Olağan Toplantısı'nın konuğu oldu.

Soli Özel, 'Ukrayna, Gazze ve Yeni Bir Uluslararası Düzenin Doğum Sancıları ve Türkiye'nin Yeni Düzendeki Yeri' konu başlığıyla Akra Otel'de gerçekleştirilen toplantıda konuştu. Başkanlığını ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı & TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu'nun yaptığı toplantıda üyelerle bir araya gelen Özel, Rusya- Ukrayna savaşını değerlendirdi, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının başarısız olduğunu söyledi. Özel, "Rusların küçümsemiş olduğu Zelensky, Batılıların tekliflerine rağmen Ukrayna'dan ayrılmadı. Savaş devam ediyor. Batı ise bu süreçte Avrupa kıtasındaki devletler arasında savaşın kabul edilemezliği üzerinden Rusya'ya karşı kendi kaynaklarını harekete geçirdi. Batıyı bu savaş başta birleştirdi ve NATO'yu yeniden Batı'nın en merkezi örgütü hale getirdi. Ancak geçtiğimiz yıl içerisinde ilkbahardaki Ukrayna saldırısının başarısız olarak nitelendirilmesi sonucunda ve Amerika'daki iç politika gerekçeleri ile Ukrayna'ya yapılan yardım azalmış vaziyette ve herkes ya Ukrayna düşerse sorusunu sormaya başladı" dedi.

İsrail ve Filistin arasında yaşananları da değerlendiren Özel, şunları söyledi: "İsrail'ın Filistin'e 6 ay boyunca canlı yayında katliamını izlemek hoş bir şey değildi. Yalnız 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik yapmış olduğu saldırı da hiç mi hiç hoş bir şey değildi. Filistin meselesi çözülmeden Ortadoğu'da istikrar imkansız değilse de zordur. Rejimler umursamasa bile toplumlarının dikine gidemezler. İki tarihsel hasmın bu işi kendi başlarına yapabilmeleri, yaraların cılklığına bakınca, mümkün değildir. Araya bölgesel ve küresel güçlerin girmesi gerekir. Gazze'nin kökten bir rehabilitasyon ihtiyacı var. İran dışında Ortadoğu ve dünya sistemi Hamas'tan kurtulmak isteyecektir. Batı Şeria'daki yönetimin güçlendirilmesi gerekir."

YÜZ FELCİ, KÖK HÜCRE İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR YÜZ FELCİ, KÖK HÜCRE İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Konuşma sonunda ANSİAD Başkanı Ercan Özbek, konuk Soli Özel'e günün anısına plaket verdi.

Editör: ADEM AYDIN