Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez tarafından 15 Mayıs Çarşamba günü Kaş Adliyesinde meydana gelen personel tuvalet tartışmasıyla ilgili olarak Kaş İlçe Hükümet konağı önünde Kaş Baro temsilcisi avukatlarınında katıldığı basın açıklaması yapıldı.

ANTALYA KAŞ ADLİYESİ'NDE BAŞSAVCI İLE AVUKAT ARASINDA TUVALETİ KULLANMA TARTIŞMASI

    Kaş Adliyesi'nde dün mesai bitimine doğru Avukat Hakan Tüzen ile Başsavcı Gökhan Feyzoğlu arasında personel tuvaletinin kullanımına yönelik tartışma yaşandı. Tuvaletten başsavcının koruma polisi tarafından zorla çıkarıldığına ileri süren ve hazırlattığı tutanakta yer veren Avukat Hakan Tüzen, "Bu olay şahsıma yöneltildiği kadar mensubu olduğum meslek grubu açısından da son derece üzücü ve kabul edilemezdir" dedi. Hazırladığı tutanak ve olayı görüntüleyen koridordaki kameraya ait video görüntülerini Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) gönderen Başsavcı Fevzioğlu ise iddiaları reddetti.

Antalya'nın Kaş Adliyesi'nde dün saat 16.50 sıralarında adliye personeline ait tuvaleti kullandığı gerekçesiyle Avukat Hakan Tüzen ile o sırada tuvalete giren Başsavcı Gökhan Feyzoğlu arasında tartışma çıktığı ve avukatın zorla dışarı çıkarıldığına dair iddiaları içeren tutanak hazırlandı. Tutanak, tuvaletten zorla çıkartıldığını öne süren Avukat Hakan Tüzen ve görgü tanığı avukatların imzasını taşıdı. Adliyedeki işleri bittikten sonra Baro odasında bulunan erkekler tuvaletinin anahtarını alarak adliye personelinin ve avukatların sürekli kullandığı tuvalete gittiğini belirten Hakan Tüzen, tutanakta yaşananları şöyle anlattı: "O sırada Kaş Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Feyzoğlu da tuvalete giriyordu ve kapı açıktı. Ben de elimde anahtarla içeri girdim. Savcı bana dönerek, 'Beyefendi burası personel tuvaleti aşağıda tuvalet var' dedi ve çıkmamı istedi. Ben de kendisine cevaben, 'Ben de avukatım, Kaş avukatıyım' dedim. Adı geçen Başsavcı bana tekraren, 'Burası personel tuvaleti, kullanamazsın' dedi ve tekrar tuvaletten dışarı çıkmamı söyledi. Ben de bu defa kendisine, 'Yıllardır bu tuvaleti bizler kullanırız. Tüm avukatlar kullanır, bizler de bu adliyedeyiz' dedim. Kendisi daha ileri giderek, 'Ben Başsavcıyım ve bu tuvaleti kullanmana izin vermiyorum' dedi. Ben de 'Avukatım ve bu tuvaleti kullanma hakkım var' dedim. Sonrasında ismimi sordu. Ben de 'Avukat Hakan Tüzen' dedim. Bana cevaben ve yüksek ses tonu ile 'Ben Başsavcı olarak seninle uğraşacağım, göreceksin, çık dışarıya, burayı kullanamazsın' dedi. Ben de 'Ne yapmak istiyorsan yap' dedim. Tuvaletin kapısı da açıktı bu arada. Adliyede görevli polis memuru Gökhan Çakır ile kendi özel koruması olan polis memuru Samet'i koridorda bağırarak çağırdı. Bu olaya o sırada koridorda bulunan görevli personel ve diğer avukat meslektaşlar da tanık oldu. Görevli iki polis memurundan beni tuvaletten zorla çıkarmalarını istedi. Ben de kendisine çıkmayacağımı söyledim. Polis memuru Gökhan Ç., tuvaletin kapısında beklerken, koruma polisi Samet arkama dolaştı ve sol kolumdan ve sırtımdan tutarak, zorla beni tuvaletten dışarıya koridora doğru ittirdi ve zorla dışarıya çıkardı. Olay sonrasında diğer meslektaşlarımız eşliğinde Baro odasına geçtim. Baro odasına geçtiğimde benim sicilimi almak üzere adliye personeli (İdari İşler Sorumlusu) Hasibe Arıkan'ı gönderdi. Bu olay şahsıma yöneltildiği kadar mensubu olduğum meslek grubu açısından da son derece üzücü ve kabul edilemezdir."

BARO YÖNETİMİ KAŞ'A GİDİYOR

Avukat Hakan Tüzen'in yanı sıra tutanakta Avukat Ferhat İlçi, Huriye Gür Gökçe ve Baro Kaş İlçe Temsilcisi Avukat Erdem Topak'ın imzalarına yer verildi. Olaya, Antalya'da çok sayıda avukat tepki gösterdi. Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez, baro yönetimiyle birlikte Kaş ilçesine yola çıktı. Baro Başkanı Geçilmez, saat 12.00'de Kaş Adliyesi önünde basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

BAŞSAVCI TUTANAK VE GÖRÜNTÜLERİ HSK'YA GÖNDERDİ

Kaş Başsavcısı Gökhan Feyzoğlu ise hazırladığı tutanak ve olayı görüntüleyen koridordaki kameraya ait video görüntülerini Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) gönderdi. Başsavcı Gökhan Feyzoğlu, HSK'ya gönderdiği tutanakta, yaşanan olayların avukat Hakan Tüzen'in tutanakta iddia ettiği gibi olmadığını, hem kendisini hem de Kaş Başsavcılığı'nı karalamaya dönük birtakım hareketler olduğunu anlattı.

Tutanaktaki ifadelerine göre video görüntülerinde her şeyin açık olduğu, herhangi bir zorlama veya benzeri bir şey yaşanmadığını dile getiren Başsavcı Feyzoğlu, iddiaları reddetti. Tutanakta Başsavcı Feyzoğlu, adliyedeki bu tuvaletin personel, hakim ve savcılara ait olduğu, başka kimsenin kullanımında olmadığı, kapısında 'personel harici giremez' yazısının bulunduğuna dikkati çekerek, şahsı tanımadığını, bir anda arkasında görünce tamamen güvenlik kaygısıyla sorduğunu ve kendisine 'sen kimsin'ler ve benzeri ifadeler kullanıldığını dile getirdi.

'TALİHSİZ VE ÜZÜCÜ BİR OLAY'

Kaş Adliyesi'nde Başsavcı Gökhan Feyzoğlu ile avukat Hakan Tüzen arasındaki tartışmaya ilişkin Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetim kurulu üyesi Gökhan Bozkurt, Antalya Barosu yöneticileri, çok sayıda avukatın katılımıyla Kaş Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Yaşananları talihsiz ve üzücü olarak nitelendiren Hüseyin Geçilmez, avukatları yargının üç sac ayağından biri olarak görmeyen, adliyelerde avukatlara hak ettiği muamelenin tersini gösteren anlayışa karşı seslerini yükseltmek için geldiklerini söyledi. Yakın zamanda avukatlara yönelik özellikle adliyelerde kabul edilemez davranışlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Geçilmez, “Meslektaşımız Hakan Tüzen Kaş Adliyesinin Başsavcısı tarafından 'Bu tuvaleti kullanamazsın, ben başsavcıyım kimin kullanacağına ben karar veririm' şeklinde sözlü şiddete uğramış, yine başsavcının talimatı ile özel korumasınca zor kullanılmak suretiyle avukatların yıllardır kullandığı tuvaletten çıkartılmıştır. Yaşanan bu çirkin olayın izah edilebilir bir tarafı bulunmamaktadır. Ülkemiz ve yargı dünyası için asıl üzücü olan bir Cumhuriyet Başsavcısının yasada açık olarak belirtilen asli görevleri ile ilgilenmek yerine avukatların tuvalet ihtiyacını kendine dert edinmesidir" dedi.

KAŞ'TA ADLİYEDE TUVALET KRİZİ ÇÖZÜLDÜ, AVUKATLAR YENİDEN KULLANABİLECEK KAŞ'TA ADLİYEDE TUVALET KRİZİ ÇÖZÜLDÜ, AVUKATLAR YENİDEN KULLANABİLECEK

HSK'YA ÇAĞRI

Kaş ilçesinin bu olayla ülke gündemine taşındığını kaydeden Geçilmez, “Her ne kadar komik ve aciz duruma düşen bizzat başsavcı olsa da başında 'Cumhuriyet' ibaresi olan savcılık makamının itibarını zedelemeye kimsenin hakkı yoktur. HSK tarafından başsavcı olarak görevlendirilen Gökhan Feyzoğlu'nun başsavcılık görevinin ağırlığını taşıyamadığı, işini layığıyla yerine getirmediği, liyakata sahip olmadığı ve oturduğu koltuğu kibir ve zulüm aracına dönüştürdüğü sabittir. Bu aşamadan sonra artık yargı teşkilatımız, meslektaşlarımız ve Kaş ilçemiz için yapılması gerekenleri konuşmalıyız. Antalya Barosu avukatları olarak Gökhan Feyzoğlu'nun görevden el çektirilmesi için her türlü girişimde bulunacağız. Gerekli işlemlerin yapılması için HSK'yı göreve davet ediyoruz" diye konuştu.

'YURTTAŞIN BEKLEDİĞİ TEK ŞEY VAR, ADALET'

TBB yönetim kurulu üyesi avukat haklarından sorumlu Gökhan Bozkurt ise “Meslektaşımız en temel insani ihtiyacını evi ve çalışma alanı olan adliye binasında gidermek istediğinde, bir başsavcının küçük egosuyla karşılaştı ve biz bugün burada toplanmak zorunda kaldık. Kimsenin duyduğunda aklının almadığı, sosyal medyada bile ne yazık ki alaylı ifadelerle bahsedilen adliyenin önündeyiz. Bu adliyeden ya da 81 il, vilayetin her ilçesinde adliyelerdeki yurttaşın beklediği tek bir şey var, adalet. Bu adliyelerin içerisinde hala küçük bir umutla avukatlara sarılarak haklarının güvencesi olan o umudu büyütmek istedikleri şey sadece adalet, skandal değil. Hele bu tuvalet kullanma üzerinden yaşanan kavga gibi bizim söylerken utandığımız haberleri duymak değil" dedi.

'GÖREVDEN UZAKLAŞTIRIN'

Adaletin tecili ve adil yargılanma hakkı için bazen saatlerce bir duruşmayı beklemek zorunda olan avukatların tuvaleti kullanamadığını duymaktan bu milletin ar ettiğini kaydeden Bozkurt, şöyle devam etti; “Biz meslektaşları olarak ve Türkiye'de 81 baro başkanı ve mensupları da burada bu olaya imza atan başsavcının belki hissetmediği utancı 81 il, vilayette hissettiler. Burada yapılanın karşılıksız kalacağını kimse düşünmesin. Antalya Baromuz gerekeni yapacak. TBB de Antalya Barosu ile beraber tüm yasal girişimlerde bulunacaktır. HSK'ya yazılı dilekçe vermeden önce de buradan sesleniyorum. 2802 sayılı kanunun 77'nci maddesinin gereğini lütfen derhal yapın. Bu soruşturmanın doğru yürütülebilmesi için bu başsavcının burada kalmaması açık ve kanunda çok açıktır bu nokta. Gereğini yapın, 77'nci maddeyi işletin ve derhal görevden uzaklaştırın."

ANTALYA BARO BAŞKANINDAN KAŞ ADLİYESİNDEKİ PERSONEL TUVALET TARTIŞMASINA BASIN AÇIKLAMASI

15 Mayıs Çarşamba günü Kaş Hükümet Konağı Adliye katında bulunan tuvaletin avukatlar tarafından kullanma tartışması basında büyük ses getirdi. Kaş Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Feyzoğlu ile tuvaletin kullanılması hususunda tartışma yaşayan Antalya Barosu Kaş temsilciliğinde bulunan Kaşlı Avukatlardan Av. Hakan Tüzen Cumhuriyet Başsavcının talimatı üzerine Sivil Güvenlik Koruması tarafından Tuvaletten zorla dışarı çıkartıldı. Bunun üzerine durumu Antalya Barosu ile paylaşan Kaş Barosu Avukatı Hakan Tüzen yanında bulunan diğer Avukatlarla birlikte tutanak düzenlenerek Antalya Barosuna ve Türkiye Barolar Birliğine haber ve bilgi verildi. Kamera kayıtlarına da yansıyan görüntüler ve olay ulusal basında da yer aldı. Son günlerde Avukatlara yönelik şiddet ve hakaret ve şiddete yönelik hakaretlerden dolayı Avukatlık mesleğini aşalayıcı davranışların yoğun yaşandığı ülkemizde bu üzücü olayların yaşanmaması ve Avukatlık mesleğinin itibarının korunması için derhal olaya yönelik müdahalenin yapılmasının elzem olması nedeniyle başta Türkiye Barolar Birliği ve Antalya Barosu olmak üzere ülke genelinde diğer Baro Başkanlıklarından yoğun tepki geldi.

   Kaş Hükümet Konağı Binası önünde yapılan Basın açıklamasına Türkiye Barolar Birliği adına Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukat Haklar Komisyon Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Antalya Barosu Başkanı Av. Hüseyin Geçilmez, Yönetim Kurulu Üyesi, Av. Seray Yörük, Av Çevik Töken, Antalya Barosu Kaş Temsilcisi Av. Erdem Topak, Baroya bağlı olan Av. Hakan Tüzen, Av. İsmail Gökçe, Av. Muhammet Avcı, Av. Özlem Akören Kara, AV. Asena Şalvarlı, Av. Pınar Saka, Av. Ramazan Çaylak, Av. Muhsin Taylı, Av.Tolga Er, Av. Merve Özer Er, Av. Emine Sandıkçı, Av. Arif Göktaş, Av. Levent Dumanlı, Av.Benian Topal, Av. Bahaettin Belen, Av. Melda Güler, Av. İlknur Şahin, Av. Nur Evşan Öztürk, Av. Şeyma Bildirici, Av. Deniz Büşra Köse, Av. Yağmur Kocabaş, Av. Selami Dalyan, Av. Haldun Karadayı, Av. Ferhat İlçi, Av. Musa Bilgiç, Av. Özlem Yılmaz, Av. Furkan Akaya ve Av. Büşra Yazıcıbaba katıldı. Ayrıca CHP Kaş İlçe Bakanı Mehmet Vural Arıkan ile birlikte CHP Kaş Belediye Meclis Üyesi Hacer Bilgiç ile diğer Sivil toplum örgüt temsilcileri, Kaşlı vatandaşlar katılarak basın açıklamasına destek verdiler.

Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, konu ile ilgili olarak basına ve kamuoyuna yönelik olarak bir açıklama yaptı. Antalya Barosu Başkanı Av. Hüseyin Geçilmez yaptığı Basın açıklamasında; ‘’Şu an önünde bulunduğumuz Kaş Adliyesinde ifade ederken bile utandığımız çirkin bir olay yaşandı. Meslektaşımız Avukat Hakan Tüzen Kaş Adliyesinin Başsavcısı tarafından "Bu tuvaleti kullanamazsın, Ben Başsavcıyım kimin kullanacağını ben karar veririm." şeklinde sözlü şiddetle uğramış, yine Başsavcının talimatıyla özel korumasınca zor kullanılmak suretiyle avukatların yıllardır kullandığı tuvaletten çıkartılmıştır. Yaşanan bu çiftin olayın izah edilebilir bir tarafı bulunmamaktadır. Ülkemiz ve yargı Dünyası için asıl üzücü olan bir Cumhuriyet Başsavcısının yasada açık olarak belirtilen asli görevleri ile ilgilenmek yerine avukatların tuvalet ihtiyacını kendine dert edilmesidir. Ne yazık Kaş İlçemizin adı Bu çirkin olayı ile ülke gündemine taşınmıştır. Her ne kadar komik ve aciz durma düşen bizzat Başsavcı olsa da başında "Cumhuriyet" ibaresi olan savcılık makamının itibarını zedelemeye kimsenin hakkı yoktur. Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Başsavcı olarak görevlendirilen Gökhan Feyzoğlu'nun Başsavcılık görevinin ağırlığını taşıyamadığı, işini layığıyla yerine getirmediği, liyakata sahip olmadığı ve oturduğu koltuğu kibir ve zulüm aracına dönüştürdüğü sabittir. Bu aşamadan sonra artık yargı teşkilatımız, meslektaşlarımız ve Kaş ilçemiz için yapılması gerekenleri konuşmalıyız. Antalya Barosu avukatları olarak Gökhan Feyzoğlu'nun görevden el çektirilmesi için her türlü girişimde bulunacağız. Gerekli işlemlerin yapılması için Hakimler ve Savcılar Kurulu'nu göreve davet ediyoruz. Son olarak belirtmek isteriz ki Mahkemeyi kendine mülk, adliye koridorlarını tapulu malı sanarak, Avukatı kovma cüretini kendinde görenlere boyun eğmeyeceğiz. Unutulmamalıdır ki; mahkeme kadıya mülk değildir. Bu cehalete, bu rezalete karşı savunma makamının itibarını korumak için sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”Dedi.

   Konu ile ilgili olarak söz alan TBB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda da Avukat Hakları Merkezi Üyesi olan Av. Gökhan Bozkurt ise yapmış olduğu açıklamada, ‘’ Son günlerde ülkemizde Avukatlık yapan meslektaşlarımıza yapılan şiddet, aşağılayıcı söz ve davranışlar had safhaya ulaşmıştır. Avukatlık Mesleği savunmanın tek temsilcisi olup aynı zamanda da kutsal bir meslektir. Avukatlık insan haklarının temsilcisi ve aynı zamanda da yargının bir diğer ayağıdır. Bu nedenle adaletin temsilcisi ve yargının olmaz ise olmazıdır. Avukatlık yapan meslektaşlarımıza ve özelliklede Kaş Adliyesinde yaşanan Tuvalet olayı kabul edilecek bir olay değildir. Bizlerce kabul edilemez bir durumdur. Olay öyle üzeri kapatılabilecek basit bir olay değildir. Bu olayın peşini bırakmayacağımızı ve durumu Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Kuruluna intikal ettireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Zira Meslektaşımız Avukat Hakan Tüzen’e yapılan olay ağır bir olaydır. Bizler üzerinde de ağır bir travma yaşatmıştır.’’Dedi

Yapılan Basın açıklamasından sonra Avukatlar ve orada bulunan sivil toplum kuruluşu mensuplarınca destek ve temennilerle basın toplantısı olaysız bir şekilde sona erdi.

Editör: ADEM AYDIN