Mutfak sanatları ve yemek kültürünün gelişmesi, iyi yemeğin korunması ve sofra zevklerinin yaşatılması amacıyla 1950 yılında Paris’te kurularak dünyaya yayılan uluslararası gastronomi kulübü ChaineDesRotisseurs’unAntalya üyeleri MiracleResortHotel’de düzenlenen 2024’ün ilk Gala yemeğinde buluştu.

Gastronomi sanatı ve sunumunun gelişmesini amaçlayan derneğin Antalya yöneticileri, üyeleri ve misafirlerinin katıldığı Gala yemeği öncesi verilen kokteylin ardından tadım ustası gurmeler, otelin deneyimli şeflerinin önderliğinde hazırlanan özel menüde yer alan lezzetli yemek ve bu yemeklerle eşleştirilen şarapların tadına baktı.

MiracleResort Hotel ExecutiveChef Bekir Atalay, SousChef’ler Ahmet Yılmaz, Azizhan Bayık, Serkan Ayantarafından tasarlanıp hazırlananŞefin Tadımlıkları, Tarator Soslu Karides, İlikli Yanak Suyu Çorbası, Mezopotamya Kiteli, Çilek Sorbe, Dana Pöç ve Güzel Tatlar Kombinasyonu adlı menüde yer alan lezzetli yemekler tadım ustalarından tam not aldı.

ChainedesRotisseurs Antalya Başkanı M. Nihat Tümkaya, MiracleResortHotels Genel Direktörü Ahmet İllez’e ev sahipliği ve gastronomi sanatına katkıları nedeniyle teşekkür etti.

MUTFAKTAKİ OCAK YANGINI BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ MUTFAKTAKİ OCAK YANGINI BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ

M. Nihat Tümkaya, geceye katkılarından dolayı MiracleResort Hotel MICE Satış Müdür Yardımcısı Rezzan Yağmur,Yiyecek ve İçecek Satış Müdürü İsmail Sağlam, Restaurant Müdürü Özgür Çelik, servis ve mutfak ekibine ChainedesRotisseurs Antalya Yönetim Kurulu adına teşekkür ederek derneğin plaketlerini sundu.

Editör: ADEM AYDIN