Antalya sahilinde konuşlanan Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait 'TCG Çanakkale S-358' adlı denizaltı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında halkın ziyaretine açıldı.

DEMRE'Lİ TÜRKİYE BİRİNCİSİNE KAYMAKAMDAN ÖDÜL DEMRE'Lİ TÜRKİYE BİRİNCİSİNE KAYMAKAMDAN ÖDÜL

Antalya Limanı bitişiğindeki Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı Yerleşkesi'nde ziyarete açılan ve 2004 yılında Türk donanmasına katılmış olan 62 metre boyundaki denizaltıda 9 subay, 31 astsubay, 2 uzman erbaş, 3 erbaş/er görev yapıyor.

Ziyaret edilen denizaltı, ismini Türk donanmasında 1950-1972 yılları arasında görev yapmış olan 'TCG Çanakkale S-333' ile 1973-1978 yılları arasında görev yapmış olan 'TCG Çanakkale S-341' adlı denizaltılara istinaden almış.

DENİZALTI GEMİSİNE ZİYARETÇİ AKINI

'Kahramandır soyumuz, bize kefen biçilmez, düşmana öğüttür Çanakkale geçilmez' sloganlı 'TCG Çanakkale S-358' adlı denizaltı, Antalyalıları heyecanlandırdı. Anne-babalar çocuklarının elinden tutup denizaltı ziyaretine geldi. Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı Yerleşkesi yüzlerce ziyaretçinin akınına uğradı.

ÇOCUK VE GENÇLER HEYECANLANDI

Daha çok çocuk ve gençler büyük heyecanla denizaltının üzerine çıktı, içerisini gezebilmek için sıra bekledi. Dar bir alandaki dik merdivenden kontrollü şekilde denizaltının içerisine indirilen ziyaretçiler, dar ve uzun koridordan geçerek sistemleri inceleme fırsatı buldu. İçerisinde fotoğraf çekimine izin verilmeyen Türkiye'nin en donanımlı denizaltısı hakkında komutanlar bilgilendirme yaptı.

PERİSKOP İLE İNCELEME FIRSATI

1285 ton ağırlığında ve test derinliği 500 metre olan 'TCG Çanakkale S-358' adlı denizaltıda 8 adet füze kovanı da bulunuyor. Deniz altındayken hedefe görünmeden periskop ile su yüzeyindeki cisimlerin izlendiği, seslerin dinlendiği elektronik sistemlerle donatılmış komuta merkezi de heyecan yarattı. Ziyaretçiler, periskop ile deniz yüzeyindeki cisimleri izleyerek meraklarını giderme fırsatı da buldu.

Editör: ADEM AYDIN