Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde akşam saatlerinde etkisini artıran yağmur, sele döndü. Park halindeki otomobiller sel sularıyla birlikte sürüklendi. Su altında kalan evlerde oturanlara yardımcı olmak için AFAD ekiplerinden destek istendi. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, akşam saatlerinde başlayan yoğun yağışın sele döndüğünü ve köprüleri yıktığını belirterek, iş makinelerinin de çalışamadığını söyledi. İlçede vatandaşlara 'evden çığkmayın' uyarısı yapıldı.
Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde akşam saatlerinde etkisini artıran yağmur, gece sel felaketine dönüştü. Taşan derelerden akan sel suları ile park halindeki otomobiller sürüklenirken, her iki ilçede çok sayıda ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, örtü altı üretim merkezi olan ilçede seralarda da çok büyük zarar meydana geldiğini belirtirken, "50 yıldır böyle bir şey görmedik. Sular bir anda yukarıya çıkarak arabaları sürükledi. Teyakkuz halindeyiz" dedi.
Antalya'nın Kumluca ilçesinde akşam saatlerinden itibaren devam eden sağanak ve fırtına, gece yarısından sonra etkisini artırdı. Salur, Sarıcasu ve Ortaköy mahallelerinde etkili olan sağanak sonrası ilçe merkezinden geçen Gavur çayı taştı. Sokak ve caddeler göle döndü, park halindeki otomobiller, sel sularına kapılarak sürüklendi. Örtü altı üretim merkezi olan Kumluca'da yüzlerce sera sular altında kaldı. Çok sayıda binanın birinci katı ve müstakil evler sular altında kaldı. Cep telefonlarından ‘evlerinizden çıkmayın’ dışarı çıkmayın uyarıları yapıldı. Evlerde mahsur kalan vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla bölgeye AFAD'dan destek istenirken, belediye personelinin de yine mahsur kalanlara ulaşmaya çalıştığı bildirildi. 
BAŞKAN KÖLEOĞLU: 50 YILDIR BÖYLE BİR FELAKET YAŞANMADI
Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, akşam saatlerinde başlayan yoğun yağış nedeniyle teyakkuz halinde olduklarını söyledi. Başkan Köleoğlu, ilçede 50 yıldır böyle bir felaket yaşanmadığını belirtirken, sel sularının köprüleri yıktığını, bu nedenle iş makinelerinin de çalışamadığını söyledi. Başkan Köleoğlu, "Yağmur suları taşkınlara sebep olmuştur, zemin katlar ve arabalara zarar vermektedir. Uyarıların ardından ilk andan itibaren teyakkuz halinde bekliyorduk. Sular bir anda yukarıya çıkarak, arabaları sürükledi, seralar sular altında kaldı. Çaba sarfetmemize rağmen yetişemedik. İlçemiz adıma çok üzgünüm. Can kaybı olmaması için vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz, tüm Kumluca’mıza geçmiş olsun." dedi.
Ekipler, mahsur kalanlara yardımcı olmak için büyük çaba sarfederken, şu ana kadan herhangi bir can kaybı ya da yaralanma ihbarının gelmediği öğrenildi.
EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ
Antalya bölgesinde gün boyu devam eden ve Kumluca'da Gavur Çayının taşmasıyla oluşan sel felaketi yaşamı olumsuz etkilerken, ilçede ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi.  Kumluca girişinde eski Tahıl Pazarında su seviyesinin yükselerek otobüsleri de sürüklediği bilgisine ulaşıldı. Toptancı Hal yakınındaki dağın yamacından kapan toplarca toprak yığını ise seraların üzerine devrildi. İlçede bazı mahallelerde de elektriklerin kesildiği öğrenildi. Ekipler sel suları altında kalan evlerde mahsur kalan vatandaşlar için tahliye çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
FİNİKE'DE DE EĞİTİME ARA VERİLDİ
Antalya'da sel felaketinin yaşandığı Finike'nin Yeşilyurt Mahallesi'nde sel büyük zarara yol açtı. Seralar ve narenciye bahçeleri sular altında kalırken, araçlar sel sularıyla birlikte sürüklendi. Sağanak yağış bölgede etkisini sürdürürken, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, "Kıymetli hemşehrilerim, Finike Belediyesi olarak tüm ekiplerimizle birlikte aşırı yağış nedeniyle meydana gelen zararları telafi etmek amacıyla çalışıyoruz. 12 Aralık Pazartesi günü ilçe genelindeki tüm okulların tatil olduğunu belirtiyor, acil durumlar dışında dışarıya çıkmamanızı rica ediyorum" dedi.
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
​Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde büyük hasara yol açan sel nedeniyle Antalya Valiliği'nce kriz masası oluşturuldu. Vali Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de sel bölgesine hareket etti. Bölgeye ulaşan AFAD ve DSİ ekipleri ise çalışmalara başladı. Kumluca ilçesinde 3 derenin taşması sonucu pek çok aracın denize doğru sürüklendiği belirtildi. Kumluca içerisinden geçen Antalya- Kaş kara yolu trafiğe kapatıldı, araçlar köy yollarına yönlendirildi. Şehir dışından gelen araçların ise ilçe merkezine girişine izin verilmiyor.
ARAÇLAR BİRBİRİNİN ÜZERİNE ÇIKTI
Şiddetli yağış sonrası Eski Cami Mahallesi'ndeki Halil Şıvgın Bulvarı'nda ciddi zarar oluştu. 1 metre kadar yükselen sular nedeniyle çok sayıda iş yeri ile evi su bastı. Binaların zemin ve giriş katları sel suları ile doldu. Bulvar ile bağlantı yollarında park halinde bulunan çok sayıda araç da sel sularıyla sürüklendi. Bazı ağaçlar kökünden sökülürken, iş yerlerindeki eşyalar sel suları ile birlikte yola çıktı. Park halindeki araçların ise birbirinin üzerine çıktığı görüldü. Trafiğe kapatılan Halil Şıvgın Bulvarı'ndaki araçların kaldırılması için ise çalışma başlatıldı. Evlerde mahsur kalanların yardımına çevredekiler koşarken, iş yeri sahipleri sel sularını tahliye etmeye çalışıyor.
'BELİM BOYUNDA SU VARDI'
İş yeri sahibi Mehmet Akdinç, "Saat 01.00 sıralarında yağmur başladı. Saat 03.00 civarlarında ise dükkanımıza doğru geldi. Dükkanımız su içinde. Su bayağı yükseldi ve mallarımız su içinde bulunuyor" dedi. Gürcan Gökkaya ise "Belim boyunda su vardı. Motosiklet, araba ne varsa gitti" diye konuştu. Melih Salu da "Araba ileride kahvenin önündeydi, oradan sürüklenerek, 300 metre ileriye geldi. Su akışı, insan boyu kadar vardı" dedi. Ayşe Sıkı da şunları söyledi: "Komşularım haber verdi. Bizim haberimiz yoktu. Geldik, bir baktık her şey mahvolmuş, gitmiş. Akşamdan bu yana temizlikle uğraşıyorum, boyum kadar su çıktı. Dükkan da depo da gitti. Her şeyim bitti, her şey kiraydı. Gittik, bittik biz. Bizi kim kurtaracak" diyerek gözyaşı döktü.
DEMRE'DE DE HASAR OLUŞTU
Antalya'da gece etkisini artıran şiddetli yağış, Demre ilçesinde de hasara neden oldu. Köşkerler Mahallesi'ndeki bazı evlerin duvarları yıkıldı, yollar yıkıldı. Demre Belediyesi ekipleri, bölgeye giderek çalışma başlattı. Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, "Yüksek kesimlerin çok yoğun yağış alması; Köşkerler Mahallemiz ve İskele mevkisimizde büyük hasarlara sebep oldu. Duvarları yıkan, yukarı mahallelerimizin yollarını kapatan sel felaketi ile mücadele ediyoruz" dedi.
BAZI YOLLAR ULAŞIMA KAPANDI
Kumluca ilçesinde de sel nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapandı. Antalya- Altınyaka- Kumluca il yolunun 80- 83'üncü kilometreleri arası, Finike- Kumluca devlet yolunun 10- 15,7'nci kilometreleri arası, Kumluca- Kemer- Antalya devlet yolunun 0- 1,7'nci kilometreleri arası güzergahların ulaşıma kapandığı belirtildi.
'KURUMLARIMIZ MÜDAHALE İÇİN ÇABA SARF EDİYORLAR'
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu da sel felaketiyle ilgili açıklama yaptı. Kaymakamlarla irtibat halinde olduğunu aktaran Uslu, "Özellikle Kumluca'da iş yeri, ev, araç ve tarım arazilerinde ciddi zararlar var. Can kaybının olmaması; en büyük tesellimiz. Kaymakamlarımız, DSİ Bölge Müdürümüz, Karayolları Bölge Müdürümüz, AFAD İl Müdürümüz, Tarım Müdürümüz, Akdeniz Elektrik Müdürümüz ilk andan itibaren harekete geçtiler ve sahadalar. Valimiz bölgeye intikal etti, ulaşmak üzere. İlk andan itibaren İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile irtibat halindeyiz. Bölgeden gelen bilgileri kendileriyle paylaşıyoruz. Bakanlarımız ve hükümetimiz anında talimatlandırarak tüm kurumlarımızı teyakkuza geçirdiler, ilgili kurumlarımız müdahale için çaba sarf ediyorlar. Can güvenliği için vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz. Yoğun ve ani yağan yağıştan dolayı afet yaşayan Kumluca ilçemizde kriz masası oluşturuldu. Valiliğimiz, Kaymakamlığımız, Belediyelerimiz, DSİ, AFAD, Karayolları, Akdeniz Elektrik, Tarım vd. ilgili kuruluşlarımız teyakkuz halinde. Gerekli müdahale ve yardım çalışmalarına oluşturulan Kriz Masası koordinasyonuyla devam ediliyor. Ben de Ankara'dan bölgeye hareket ettim. Devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik, yaraların tamamını saracağız inşallah. Kumluca ve Finike ilçemize geçmiş olsun."
DEMRE'DE DE HASAR OLUŞTU
Antalya'da gece etkisini artıran şiddetli yağış, Demre ilçesinde de hasara neden oldu. Köşkerler Mahallesi'ndeki bazı evlerin duvarları yıkıldı, yollar yıkıldı. Demre Belediyesi ekipleri, bölgeye giderek çalışma başlattı. Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, "Yüksek kesimlerin çok yoğun yağış alması; Köşkerler Mahallemiz ve İskele mevkisimizde büyük hasarlara sebep oldu. Duvarları yıkan, yukarı mahallelerimizin yollarını kapatan sel felaketi ile mücadele ediyoruz" dedi.
BAZI YOLLAR ULAŞIMA KAPANDI
Kumluca ilçesinde de sel nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapandı. Antalya- Altınyaka- Kumluca il yolunun 80- 83'üncü kilometreleri arası, Finike- Kumluca devlet yolunun 10- 15,7'nci kilometreleri arası, Kumluca- Kemer- Antalya devlet yolunun 0- 1,7'nci kilometreleri arası güzergahların ulaşıma kapandığı belirtildi.
'KURUMLARIMIZ MÜDAHALE İÇİN ÇABA SARF EDİYORLAR'
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu da sel felaketiyle ilgili açıklama yaptı. Kaymakamlarla irtibat halinde olduğunu aktaran Uslu, "Özellikle Kumluca'da iş yeri, ev, araç ve tarım arazilerinde ciddi zararlar var. Can kaybının olmaması; en büyük tesellimiz. Kaymakamlarımız, DSİ Bölge Müdürümüz, Karayolları Bölge Müdürümüz, AFAD İl Müdürümüz, Tarım Müdürümüz, Akdeniz Elektrik Müdürümüz ilk andan itibaren harekete geçtiler ve sahadalar. Valimiz bölgeye intikal etti, ulaşmak üzere. İlk andan itibaren İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile irtibat halindeyiz. Bölgeden gelen bilgileri kendileriyle paylaşıyoruz. Bakanlarımız ve hükümetimiz anında talimatlandırarak tüm kurumlarımızı teyakkuza geçirdiler, ilgili kurumlarımız müdahale için çaba sarf ediyorlar. Can güvenliği için vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz. Yoğun ve ani yağan yağıştan dolayı afet yaşayan Kumluca ilçemizde kriz masası oluşturuldu. Valiliğimiz, Kaymakamlığımız, Belediyelerimiz, DSİ, AFAD, Karayolları, Akdeniz Elektrik, Tarım vd. ilgili kuruluşlarımız teyakkuz halinde. Gerekli müdahale ve yardım çalışmalarına oluşturulan Kriz Masası koordinasyonuyla devam ediliyor. Ben de Ankara'dan bölgeye hareket ettim. Devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik, yaraların tamamını saracağız inşallah. Kumluca ve Finike ilçemize geçmiş olsun."
2 İLÇEYE YILIN EN YÜKSEK YAĞIŞI MİKTARI DÜŞTÜ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 'çok kuvvetli yağış' uyarısında bulunduğu Batı Akdeniz'de geceden beri etkili olan şiddetli yağış, Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde hasara yol açtı. Finike ve Kumluca ilçelerinde, 2022 yılının en yüksek yağış miktarına ulaşıldı. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre; son 24 saatte Finike'ye 253.8, Kumluca'ya 207.8, Serik'e 128.1, Manavgat'a 100.5, Antalya kent merkezine 77.4, Aksu'ya 66.6 ve Kaş'a 57.16 kilogram yağış düştü. Yağışların kısmi olarak bugün akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.
FİNİKE'DE SURİYELİ 4 ÇOCUK YARALANDI
Antalya'nın Finike ilçesinde aşırı yağış sonrası oluşan sel nedeniyle araçlar metrelerce sürüklendi. Kale Mahallesi'nde Suriyeli 4 çocuğun kaldığı ev yıkıldı. Komşuların yardımıyla kurtarılan çocuklar, hastaneye götürüldü. Çocukların hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi. Yıkılan ev kullanmaz hale gelirken, eşyalar sel sularıyla sürüklendi. Sel nedeniyle aynı mahallede yolun ortasında çukur oluştu. İlçede kanalizasyon çalışmaları sırasında dökülen mıcırlar da sel sularıyla birlikte ilçe merkezine kadar ulaştı.
SEL FELAKETİNE GİDERKEN KAZA YAPTILAR
Finike'den Kumluca ilçesindeki sel için bölgeye giden araçların sürücüleri kaza yaptı. Finike- Kumluca kara yolunda Devlet Su İşleri'ne ait kamyon, önündeki kepçeye çarptı. Kepçenin kontrolünü kaybeden operatör, portakal satılan minibüse çarptı. Kazada minibüs kullanılmaz hale geldi, kamyon ve kepçede ise hasar oluştu. Portakal tezgahında kimsenin olmadığı öğrenildi. Kamyon şoförü ile kepçe operatörünün kazayı sıyrıklarla atlattığı belirtildi.
'DAĞLARDAN KORKUNÇ BİR SEL GELDİ'
Demre ilçesinde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Köşkerler, Beymelek ve Belören mahallelerinde zararın olduğu öğrenildi. Demre'yi Belören ve Çağman mahallelerine bağlayan kara yolunun yanı sıra bölgedeki ara yollar ulaşıma kapandı. Demre Belediyesi'ne bağlı ekipler, gece boyunca çalışma yaptı. Bölgede istinat duvarları yıkılırken, çok sayıda sera da sular altında kaldı. Belediye Başkanı Okan Kocakaya da çalışmalara eşlik etti. Kocakaya, "Dağlardan korkunç bir sel geldi. Önüne gelen yol, duvar, sera her şeye zarar verdi. Zararın boyutunu gündüz gözüyle tespit edebileceğiz. Ekiplerimiz aralıksız çalışıyor" dedi.
Kumluca ilçesinde sel sularının çekilmesi sonrası balçık ve moloz yığınları ortaya çıktı. İş yerleri, evler ve araçlara dolan balçığın temizlenmesi için vatandaşlar kendi imkanlarıyla çalışma yaparken, iş makineleri de yol üzerindeki balçığı temizlemeye çalıştı. Kumluca'daki sel hasarının özellikle Gavur Deresi'nin ayırdığı Narenciye Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı ve Eski Cami Mahallesi Halil Çıvgın Bulvarı ile bu bölgenin arka sokaklarında yoğun olduğu belirlendi.
'BİR TEK TORNAVİDA BİLE KALMADI'
Narenciye Mahallesi'nden Arzu Özensi, "Burası doktorun yeri. 'Ayaklarım kirli' diye kapıyı ben açtım. Yağmurun başladığını kocam haber verdi, arabaların sürüklenişini hep gördüm" dedi.
Süleyman Uğural, "Allah'a şükürler olsun, can kaybımız yok. Gece 03.00'e kadar sorun yoktu. Ne olduysa sonrasında oldu. Gelen sularla önce ağaç, otomobile sonra da dükkana giriyor. Verdiği zarar ortada, Kumluca'da en fazla bizim zararımız var. Bir tek tornavida bile kalmadı. Ne yapacağımızı bilmiyorum. 150 bin TL'den fazla zararımız var" diye konuştu.
Ramazan Aydoğmuş "Gece uyuduktan sonra uyanınca her yerin sularla dolduğunu gördüm. Sonra hemen eşimi kaldırdım ve 'evi su bastı' diyerek canımızı kurtardık. Kapıyı açınca sular hep içeriye girdi. Sular azalınca eve girebildik" dedi. (DHA)
MUĞLA'DA BAŞLADI ANTALYA'YI VURDU
Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, Kumluca ve Finike ilçelerinde sel felaketine yol açan yağışların ardından açıklama yaptı. Cuma gününden bu yana uyarılar yaptıklarını söyleyen Gültekin, "Orta Akdeniz üzerinden inen yağışlı bir sistemin özellikle batıda, Muğla'dan başlamak üzere bölgemizi etkilemesini bekliyorduk. Dün Muğla'da metrekareye 135 kilograma varan etkili yağışlar oluştu. Akabinde de akşam saatlerinden itibaren Antalya'nın batı ilçelerinde yağış etkili oldu. Yağış özellikle dün gece Kumluca, Finike hattında etkili oldu, yer yer aşırı yağışa yol açtı. Bunun sonucunda da dere taşmaları meydana geldi" dedi.
SON 24 SAATTE 253 KİLOGRAM YAĞDI
Sabah saatlerinden itibaren yağışın Antalya merkezde etkili olduğunu ve metrekarede 45 kilogramı bulduğu ve doğu ilçelerine doğru yağışlı sistemin kaydığını anlatan Gültekin, "Finike'nin yüksek kesimlerinde Saklısu mevkiinde 253,8 kilogram yağış kaydedildi. Özellikle selin meydana geldiği Kumluca merkezde 207,8 kilogram yağış aldı. Finike merkezde 200,1 kilogram yağış görüldü. Bunlar çok ciddi yağışlar ve aşırı yağış kategorisinde. Dolayısıyla bu yağışlar bazı noktalarda dere taşmalarına yol açtığı içinde seller meydana geldi" diye konuştu.
YARIN AKŞAM İÇİN UYARI
Gültekin, bugün için batıda ciddi bir yağış beklentisi olmadığını, Antalya'nın doğu ilçelerinde ise devam edeceği uyarısında bulundu. Gültekin, bugün akşam saatlerinde bölgeyi terk edecek olan yağış sisteminin ardından yarın akşam Antalya genelinde yeni bir yağış sisteminin etkili olacağını ifade ederek şöyle konuştu: "Doğu ilçelerde de yine 100 kilogram üzeri yağışlar bekleniyor. Yağışlı sistem, bugün akşam saatlerinden itibaren Antalya'yı terk ediyor. Yalnız hemen akabinde yarın akşam saatlerinden itibaren de yeni bir yağışlı sistemin gelişini görebiliyoruz. Akşam saatlerinde yarın Kaş, Finike, Kumluca tarafları kuvvetli yağış almaya başlayacak, gece yarısından sonra Antalya merkez ve doğu ilçelerinin kuvvetli yağış sisteminin içerisine girmesini bekliyoruz. Yarınki yağışlarda ise 50 kilogram ve üzeri çok kuvvetli yağışlar bekliyoruz."
ARAZİLER SU ALTINDA KALDI
Sabah saatlerinde Antalya merkezden Aksu ve Serik ilçelerine doğru ilerleyen yağışlı sistemle oluşan kuvvetli yağmur nedeniyle Aksu ilçesinde de çok sayıda narenciye bahçesi ve arazi su altında kaldı. Yağışlar Antalya Havalimanı'ndaki uçuşları da kısmen etkiledi. Bazı uçuşların saatlerinde değişiklikler yaşandı.