Antalya Kuş Gözlem Topluluğu'ndan kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, Boğaçayı'nda kurduğu düzenekle saka kuşlarını yakalayan bir adamı görünce polise bildirdi ve yakaladığı 10'dan fazla saka kuşunu da serbest bıraktırdı. 

Konyaaltı sahilinde denize dökülen Boğaçayı'nın üst tarafında geçen pazar günü fotoğraf makinesi ile kuş gözlemine çıkan Antalya Kuş Gözlem Topluluğu üyesi veteriner hekim Gökçe Coşkun, bir kişiyi, kurduğu düzenekle saka kuşlarını yakalarken görüntüledi. Avlanması, yakalanması, evde beslenmesi yasak olan saka kuşunu, kaçak olarak Boğaçayı'nda kurduğu düzenekle yakalayan kişiyi görüntüleyen Coşkun, olayı polise de bildirdi. 

Yaşadığı olayı anlatan Coşkun, “Boğaçay'da saka yakalayan bu adamla karşılaştım. Yakaladığı tüm sakaları saldırdım. Şehrin ortasında korkusuzca kurduğu düzeneğe bakın. Ben oradan geçmeseydim 10'dan fazla sakayı götürecekti. Ağların arasındaki şu masum sakaya bakın. Sabah kuş gözlemine başladığımda ne çok saka var bugün, ne güzel demiştim. Neyse bu ve diğerleri bugün kurtuldu. Sakaları ağ içinde yakalamak için kafeste başka saka getirip kullanıyorlar. Bu yaptıklarının cezası çok büyük, 20 binden 1 milyon TL ye kadar ceza kesiliyor. Kuşları doğasından ayırıp esarete hapsediyorlar" dedi.

Kaçak olarak saka kuşlarını yakalayan ve Coşkun'un görüntülemesi sonrası olay yerinden ayrılan şahısla ilgili, araç plakası üzerinden polis işlem başlattı. Kurduğu düzenekle yakaladığı 10'dan fazla saka kuşu ise doğaya geri salınarak kurtuldu.

FETHİYELİ AVRUPA VE DÜNYA BOKS ŞAMPİYONU ÜNVAN MAÇI FETHİYEDE FETHİYELİ AVRUPA VE DÜNYA BOKS ŞAMPİYONU ÜNVAN MAÇI FETHİYEDE

Editör: ADEM AYDIN