Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; son günlerde Antalya Basınında gündeme gelen Sıçan Adası ile Topçam arasındaki Türkiye’nin en büyük balıkçı barınağı ilgili yaşanan gelişmeleri ve iddiaları Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya vermiş olduğu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; “Önergesinde Antalya basınında yer alan önemli bir iddiaya göre Antalya Balıkçı barınağının balıkçılarımızın elinden alınmaya çalışılmaktadır. 2014 yılında Antalya Sıçan Adası ile Topçam mevkii arasına yapılan balıkçı barınağının işletmesi balıkçılara kiralama, sonra da ecrimisil yoluyla verilmiştir. Olması gerekende zaten budur.” dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI BURAYI BALIKÇILARIN ÜYE OLDUĞU YENİ LİMAN SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİF İLE YEŞİL ANTALYA SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ’NE 10 YILLIĞINA KİRALADI.

Av. Cavit ARI; buraya kadar olan işleyişin olması gerektiğini belirttikten sonra devamla: “2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burayı balıkçıların üye olduğu Yeni Liman Su Ürünleri Kooperatif ile Yeşil Antalya Su Ürünleri Kooperatifi’ne 10 yıllığına kiralayarak, her iki kooperatifin 150 balıkçı üyesi 2029 yılına kadar barınağın kendilerinde olduğunu bilerek çalışmaktalar ve Antalya halkına, pazar tezgahlarına, restoranlara balıklarını buradan satmaktadırlar”

BALIKÇILAR TAHLİYE EDİLMEK İSTENMEKTEDİR.

Önergesinde Av. Cavit ARI; “2020 yılında ise barınak, Çevre Bakanlığı’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı’na geçiyor. Tarım Bakanlığına geçmesinden bugüne kadarki süreçte garip bazı uygulamalar ve denetimlerle barınak gerçek balıkçının elinden alınmak için bahanelerin üretildiği bir durum yaşatılır. Basında geçen bu iddialar arasında özellikle Tarım İl Müdürünün tutum ve davranışları bu şüpheleri arttırır vaziyette olduğu ifade edilmektedir.

Tarım Bakanlığının devrede olmasıyla yaşanan gelişmelerle gerçek balıkçının yeri olan barınaktan şimdi balıkçılar tahliye edilmektedir. Bakanlık tarafından gönderilen yazı ile Kooperatif yönetimine ise sözleşmenin feshedildiği bildirerek ve 15 gün içinde balıkçı barınağını boşaltmaları talebinde bulunmuşlardır.” dedi

BALIKÇI BARINAĞI, YAT LİMANI MI OLACAKTIR? KİM PUSUDA BEKLEMEKTEDİR?

Av.Cavit ARI; “Balıkçı Barınağından gerçek balıkçı çıkarılacaksa bu yer kime verilecektir. Kim pusuda burayı beklemektedir. Burası Antalya da bilinen ve bugüne kadar da iktidar tarafından desteklenen kişilerimi verilecektir. Balıkçı Barınağı yat limanı mı olacaktır. Bu iddialar doğru ise bir yandan Antalya ili balıkçıların ekmeği ile oynanacak bir yandan da iktidara yakın kişilere önemli değerlerimiz devredilmiş olacaktır. Antalya halkı buna müsaade etmeyecektir” dedi.

HUKUKİ VE İDARİ, İNCELEME VE ÇALIŞMA BAŞLATACAK MISINIZ?

Av. Cavit ARI; Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya 150 balıkçının kullandığı barınak alınırsa; bu balıkçıların durumu ne olacaktır, mağdur olan balıkçılarımızın hakkını gözeterek ne gibi önlemler almaktasınız?

Geçersiz ve asılsız olduğu iddia edilen gerekçelerle 2029 yılına kadar sürecek olan Sözleşme feshedilir mi?

TGF "BİK YEREL BASINI BİTİRME HEDEFİNE ULAŞIYOR" TGF "BİK YEREL BASINI BİTİRME HEDEFİNE ULAŞIYOR"

Bu kriz döneminde Vatandaşa uygun şartlarda ve fiyatlarda hizmet edilen ürünlerin hem üretici hem de tüketici açısından zararı hesaplanmış mıdır?

Bazı büyük şirketlerin ve iş adamlarının marina ve liman türü yerler yapmak için bu şekilde işleyiş yaptığı iddiaları doğru mudur?

Konunun tüm detayları ile incelenmesi, hiçbir şekilde mağduriyete sebep olunmaması için bürokratik kişiler dahil gerekli hukuki ve idari inceleme ve çalışma başlatacak mısınız?” diyerek önergesini tamamladı.