Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri Federasyonu İbrahim Türkiş Kumluca'da düzenlenen 25. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşlerinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Yağlı güreşte bir dönemin sonu. Cefa bitiyor, sefa başlıyor… Federasyon Başkanından müjdeli açıklamalar....

Kumluca Yağlı Güreşlerinde konuşan Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, yağlı güreşin hızla ivme kazandığını söyledi. Birkaç yıl içerisinde inanılmaz yol aldıklarını belirten Başkan Türkiş, “İki yıla kadar güreşin tüm masrafları yayın gelirinden çıkacak. Başkanlarımız bunca yıl cefa çekti, şimdi sefa sürecekler. Güreşçilerimizin kazançları da artacak” dedi

Türkiye’de büyük ilgi uyandıran geleneksel yağlı güreşler, gittikçe ivme kazanıyor. Daha önce birkaç güreş organizasyonu büyük ilgi çekerken, diğerleri yöresel şenliğe dönüşüyordu. Ancak geçtiğimiz yıl kurulan CW Enerji Ligi ile birlikte tüm güreşler ilgi ile takip edilir hale geldi.

28 Nisan 2024 Pazar günü Kumluca’da gerçekleşen güreşler de büyük ilgi çekti. Bu güreşler sırasında Türkiye Geleneksel Güreş Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş çarpıcı açıklamalarda bulundu.

YAYIN GELİRİ İLE MASRAFLAR ÇIKACAK

Güreşin CW Enerji Ligi ile birlikte reytinginin arttığına dikkat çeken Türkiş, “Bu organizasyonlar keşke daha kolaylıkla ulaşılabilen kanallarda yayınları yapılsa. Bu reyting olayının, ben iddia ediyorum ki en geç iki sene sonra masrafları yayın gelirlerinden çıkaracağız. CW Enerji Ligi’nin yayın haklarını bedeli ile satacağız. Hem de ciddi bir bedelle satacağız. Ondan sonra Türkiye Yağlı Güreş Ligi'nin etaplarının maliyetini o yayın zaten karşılayacak. Belediyelerimize diyeceğiz ki sadece siz bize temsil ağırlama yapın. Lojistik destek sunun. Bunun kaç yıldır siz cefasını çektiniz. Sefasını da sürün diyeceğiz diye konuştu.

GELİRLER SPORCULARA DAĞITILACAK

Ödül çok yüksek. Bakın, o yıldız dediğimiz sporcularımız eğer bir de birinci olursa yaklaşık 500 bin lira bir tek organizasyondan bir gelir elde edecekler. Bu sürekli olursa da astronomik bir yere doğru gider. Sürekli olursa da bir yere gidecek. O az bir rakam değil. Onların hak ettiği daha fazladır. Bakın yanlış anlaşılmasın. 1 milyonu, 2 milyonu hak ediyorlar ama şu anda bunu kaldırıyor. Ama o zaman sizin söylediğiniz o hayale ulaştığımızda astronomik rakamlarda yayın bedelleri ödendiğinde onların rakamları da yükselecek. O zaman diyeceğiz ki biz zaten bu rakamı benim içimden geçen yüzde 80'li sporcularıma dağıtacağım. Üç sene sonra göreceğiz bunu Allah'ın izniyle. Üç yıl sonra. Ben size söyleyeyim, buna ulaşacağız” dedi.

GÜREŞÇİLER ÇOK BÜYÜK PARALAR KAZANACAK

ANTALYA’NIN YÖRÜKLERİ KEPEZ’DE BULUŞTU ANTALYA’NIN YÖRÜKLERİ KEPEZ’DE BULUŞTU

Güreşçilerin de müjdeli haberler veren Başkan Türkiş, yakından güreşçilerin de büyük paralar kazanacaklarını söyledi. Birkaç yıl içerisinde güreşçilerin de büyük gelirler elde edeceklerini belirten Geleneksel Güreş Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, “Şu anda bazı sporcularımıza çok büyük yolluklar ödeniyor. Ancak biz şu anda o nitelikli o yıldız sporcularımıza ödenen yüksek meblağlar ekipleri tarafından da paylaşılıyor. Tek başlarına aldıkları yolluk kadar bu sene aşağı yukarı bizde ödeyeceğiz.

Editör: ADEM AYDIN