AKTİF YAŞAM SERGİSİ AKTİF YAŞAM SERGİSİ

İNGİLİZ KRALİYET HANEDANININ TEKNESİ BLUEBOTTLE BODRUM'DA!
   Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından, dünya yelkenciliğinde marka olan Bodrum'da bu yıl ilk defa ARAR PETROL A.Ş. ana sponsorluğunda düzenlenecek olan 2023 Dragon Dünya Şampiyonası'nda katılımcılar, 1948 yılında Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip'e düğün hediyesi olarak verilen ve yarışları onurlandırmak üzere Bodrum'a getirilen Dragon sınıfının efsanevi teknesi Bluebottle'ı da görme fırsatı bulacak.


   1953 yapımı bir tekne olan Bluebottle, 1956 senesinde Melbourne Olimpiyatı'nda üçüncüsü olmuştu. Tekne uzun bir süre Cornwall'daki National Maritime Museum tarafından muhafaza edildi. Onu yeniden yarışlara geri getiren, The Royal Yacht Britannia Trust'ın ileri görüşlü CEO'su Bob Downie oldu. Royal Yacht Britannia teknenin tüm bakımlarını yapıyor ve çeşitli yarışlara gönderiyor. Şu anda teknenin yelkencisi dünyaca ünlü Graham Bailey. Teknenin Bodrum'a getirilmesi esnasında lojistik çalışmaları şampiyonanın ana sponsoru ARAR PETROL A.Ş tarafından tamamlandı.
   29 Mayıs, 2 Haziran tarihlerinde Türkiye, İsviçre, Portekiz, İngiltere, Macaristan, Avustralya, Belçika'dan 30'a yakın ekip 100'e yakın yelkencinin katılımı ile gerçekleşecek yarışmalarda dünyanın dört bir yanından gelen yelkenciler heyecan verici ve prestijli tekne yarışlarında mücadele edecek.

dragon_world_champ_trkey_2023_logo

Editör: ADEM AYDIN