ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  İLÇELERDE KREŞ SAYISINI ARTTIRIYOR ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  İLÇELERDE KREŞ SAYISINI ARTTIRIYOR

    Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından 'Burdur'a Değer Katan Şahsiyetler Sempozyumu' düzenlenecek.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar 23- 26 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenecek 'Burdur'a Değer Katan Şahsiyetler Sempozyumu'na ilişkin MAKÜ İstiklâl Yerleşkesi Avşar Han'da tanıtım toplantısı yaptı. Rektör Prof. Dr. Dalgar, "Burdur'a katkı koyan şahsiyetlerin, değerlerin paylaşıldığı bir sempozyumda ele alınması ve sonrasında da kitaplaştırılıp ölümsüzleştirmesini şehrimiz adına önemli bir toplumsal katkı olarak görüyoruz" dedi.

Bir üniversitenin böyle bir sempozyum düzenlemesinin amacının, üniversitenin şehre olan vefa borcunu yerine getirmek olduğunu aktaran Rektör Prof. Dr. Dalgar, şunları söyledi:

"Burdur, zengin tarihi ve kültürel mirası ile dikkati çeken, değerli şahsiyetler yetiştirmiş bir şehirdir. Türk- İslâm kültürünün önemli unsurları olan medreseler, camiler ve imaretlerle süslenmiş olan bu şehir, yüzyıllar boyunca kültürel bir merkez olma özelliğini korumuştur. 18 ve 19'uncu yüzyıllarda Burdur'da birçok medrese, kütüphane ve el yazması kitapların varlığı, Türk kültürünün gelişimine katkıda bulunmuştur. Bilim insanlarının, tarihçilerin, edebiyatçıların ve sosyologların incelemelerine göre Burdur, tarih sayfalarında gizli kalmış kültürel bir hazine; her taşı, yüzyılların bilgi ve sanat birikimini fısıldayan renkli bir şarkı. Burdur'un sokakları, medreseleri ve kütüphaneleri, geçmişten günümüze uzanan bir ilim ve irfan yolculuğunun sessiz tanıklarıdır. Bu şehir, sadece topraklarıyla değil, yetiştirdiği değerlerle de Anadolu'nun kültürel mozaiğinde önemli bir değer."

Şehrin tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkarmayı ve şehrin yetiştirdiği önemli şahsiyetleri tanıtmayı hedefleyen bir sempozyum düzenlediklerini aktaran Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, "Bu sempozyum, 23- 26 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup, Türkiye'den ve üniversitemizden bilim insanları 'Burdur'a Değer Katan Şahsiyetler' teması altında, şehrin yetiştirdiği ilim ve sanat insanları, siyasetçiler ve diğer önemli kişiliklerin katkılarını ele alacak. Sempozyumun şehrimize sağlayacağı toplumsal ve tarihsel katkının farkındayız. Sempozyum, şehrin geçmişten günümüze kadar olan sosyal ve kültürel gelişimine ışık tutacak ve Burdur'un tarihsel önemini vurgulayacak bir platform sunacaktır. Bu etkinlik, aynı zamanda yerel ve ulusal basında Burdur'un kültürel mirasının tanıtımına katkı sağlayarak şehrin tanınırlığını artıracak. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak, bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz ve sempozyumun şehrimize sağlayacağı toplumsal ve tarihsel katkının farkındayız" dedi.

Editör: ADEM AYDIN