Muğla'nın Marmaris ilçesinde, sokakları süsleyen ağaçlardan belediye ekipleri tarafından toplanan yaklaşık 400 kilogram turunç, Halk Pazarı'nda vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Turunçgiller familyasından gelen ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu her yerde yetişebilen turunç ağaçları Marmaris sokaklarını süslüyor. Kaldırımlarda ve yol kenarlarında dikili olan turunç ağaçların budama, sulama ve diğer bakımları yıl boyunca Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılıyor. Ocak ayı itibariyle meyve veren onlarca ağaçtaki turunçlar, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından tek tek toplandı. Toplanan 400 kilogram turunç poşetlendikten sonra Perşembe pazarında turunç reçelinin tarifiyle birlikte vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Portakala benzeyen ancak, portakal ve greyfurta oranla daha acı olduğu için meyve olarak tüketilmeyen, kabukları reçel yapımı ve salatalarda kullanan turunçlar, bugün Perşembe Pazarı'nda Marmarislilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Portakala göre daha kalın olan kabuğu kaynatılıp, içildiğinde iştah açı, susuzluğu giderirken, vücuduna kuvvet ve enerji veren, geleneksel tıpta kalp ritmini düzenlemesi, kanı temizlemesi, siniri azaltması ve rahatlatıcı etkiye sahip olmasıyla da bilinen turunçlara, Marmarisliler büyük ilgi gösterdi.

Marmaris'in kaldırımlarında sadece palmiye ağaçlarının veya süs bitkilerinin değil meyve ağaçlarının da bulunduğuna dikkati çeken Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, "İklimimizin ve güzelliğimizin bir parçası olan meyve ağaçlarımızın da sürekli bakımını yapıyoruz. Bir bölgemize adını veren turunç ağaçlarının meyvelerinin çürümesine gönlümüz el vermedi. Toplayıp halkımıza dağıtalım fikri oluştu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelimiz yağmura rağmen bir gün içinde toplayarak turunçları, vatandaşlarımıza ulaştırdı. Herkese afiyet olsun" dedi.

MEHMET TOSUN: İŞİMİZ ÇOK, BAHANEMİZ YOK MEHMET TOSUN: İŞİMİZ ÇOK, BAHANEMİZ YOK

Editör: ADEM AYDIN