Antalya'nın Elmalı ilçesinde tamamen kuruma tehlikesi altındaki Avlan Gölü'nün etrafındaki çöpler, gönüllüler tarafından temizlendi. 4 saatte 40'a yakın büyük boy çöp poşeti dolusu atık toplandı. 

Elmalı'da iklim krizi, yağışların azalması ve etrafındaki tarım arazilerinin vahşi tarımsal sulama ve kaçak sondajlar gibi sebeplerle tamamen kuruma riski altındaki Avlan Gölü'nde, temiz çevre etkinliği düzenlendi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü, Elmalı Kaymakamlığı, Elmalı Belediyesi ve İlçe Jandarma Komutanlığı'nın da destek verdiği etkinliğe katılan 22 çevre gönüllüsü, 4 saat boyunca göl etrafında piknik yapanlarca veya diğer nedenlerle bırakılmış çöpleri topladı. Çevre gönüllüleri, kuş gözlemi de gerçekleştirdi.

Etkinliğin düzenleyicilerinden Antalya Kuş Gözlem Topluluğu üyesi Ömer Harpcı, çevre hassasiyetinin önemine vurgu için bir ölçüde katkı olsun diyerek, Avlan Gölü piknik alanının temizlik ve sonrasında kuş ve doğa gözlem faaliyetini 4 saat gibi bir sürede gerçekleştirdiklerini anlattı. Etrafa atılmış yüzlerce şişe, pet bardak, binlerce poşet, plastik malzeme ve birçok metal atıkla karşılaştıklarına dikkati çeken Harpcı, “Doğayı kirleten yaklaşık 40 büyük çöp torbası dolusu atık gönüllü katılımcılar tarafından toplandı. Temiz çevre bir toplumun aynasıdır. Bizi yansıtır. Diyoruz ki, temiz çevre geleceğimiz" diye konuştu.

Etkinlikte kuş ve doğa gözlemi yaptıklarını da söyleyen Harpcı, “Maalesef su yok denecek kadar az olan gölde sadece Elmalı- Finike yolu kıyısında ve az bir miktar kalan su öbeğinde gri balıkçıllar, karaleylekler, leylekler, büyük akbalıkçıllar ile bir şahin ve aynı zamanda havada arı kuşları gözlendi. Geçen haftalarda bir miktar gölün karşı kıyısında bulunan suyun var olduğu düşüncesiyle karşı kıyıya geçtik. 10 gün öncesine göre orada da suyu bırakın, az bir balçık kalmış olduğu gözlemlendi. Kış yağmurlarıyla tekrardan göl vasfına gelmesi temennisiyle programımızı bitirdik" dedi.

GÜNNERCİK YAYLASI’NDA ŞENLİK COŞKUSU GÜNNERCİK YAYLASI’NDA ŞENLİK COŞKUSU

Editör: ADEM AYDIN