CHP MİLLETVEKİLİ BUDAK: RANTÇILAR PATARA KUMLARININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR
 
BUDAK, PATARADAN ÇALINAN KUMLARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
 
 CHP MİLLETVEKİLİ BUDAK: KAŞ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ, KORUMASI ALTINDAKİ KUMLARI SATTI MI?”
 CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden çalındığı tespit edilen ve korumaya alınan kumların Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından daha önce kumları çaldığı için yargılanan çete üyelerinin akrabalarına satıldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yanıtlanması talebiyle bir soru önergesi veren Budak, “Hırsızların elinden kurtardığınız Patara’nın son derece değerli kumlarını, hırsızlara geri mi sattınız?” diye sordu. Budak, “Rantçılar, Patara kumlarının peşini bırakmıyor. Devleti şirket gibi yöneteceğiz iddiasında bulunan tek adam rejiminin memurları ne kanun ne kültürel miras ne de doğal güzellik dinlemeden her şeyi paraya çevirmenin derdine düştü. Ülkemiz hukuk devleti ve bağımsız yargıdan uzaklaştıkça bu çeteler korkusuzca bütün değerlerimize saldırıyor. Hırsız evin içindeyse kapı kilit tutmazmış” dedi.
‘‘PATARA’DA SKANDALLAR BİTMEK BİLMİYOR’’
Patara’da skandalların bir türlü bitmek bilmediğini söyleyen Budak, şöyle konuştu:‘‘Daha önce hırsızlık olayına şahit olup engel olmak için tutanak tutan orman muhafaza memuru, parti-devlet-şirket üçgeninden oluşan çete tarafından tehdit edildi. ‘Cumhurbaşkanı da gelse tutanak tutacağım’ diyen memur Cumhurbaşkanı'na hakaretle suçlanarak görevden alındı. Hırsızlığa göz yummayan suçlu, hırsızlık yapanlar suçsuz. Beytülmale el uzatılmasın diye görevini yapan memurun başına gelmeyen kalmadı. Hırsızlık davası sürerken el konulan kumlar yasalara aykırı şekilde el altından satıldı. Bu kumların satışa konu edilmesi kesinlikle yasak. Gemiyi öylesine azıya almışlar ki değerli kumları humuslu toprak diyerek üç kuruşa suç ortağı arkadaşlarının akrabalarına satıyorlar. Memleketin ağacını, arsasını, fabrikalarını sattılar, en son sıra kumuna geldi.’’
PATARA KUMLARI, ‘HUMUSLU TOPRAK’ DENİLEREK SATILDI MI?
Milletvekili Budak, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: “Kum çalınmasına yardım ettiği ya da göz yumduğu iddia edilen Kaş Kaymakamlığı personeliyle ilgili idari soruşturma yapılmış mıdır? İdari yaptırım uygulanmış mıdır? Koruma altındaki kumun Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, kum hırsızlığı ile suçlanan şirketin sahibinin damadına, faturaya ‘kum’ yerine ‘humuslu toprak’ yazılarak satıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığın bu konuda bir soruşturması olmuş mudur? Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden çalınan ve yürütülen soruşturma neticesinde koruma altına alınan kumun yerine koyulması ile ilgili çalışmalar yapılmış mıdır? Tahrip edilen bölgede hasar tespiti yapılmış mıdır? Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde benzer hırsızlık olaylarına karşı ne tür önlemler alınmıştır? Bölgenin korunması ve tahrip edilmesinin önlenmesi için hangi tedbirler alınmıştır? Orman İşletme Müdürlükleri tarafından humuslu toprak satışı yapılmakta mıdır?
   2021 yılı Şubat ayında, Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde, KAŞ-DER yöneticileri ve Faybahar isimli şirket temsilcileriyle aralarında Kaş Kaymakamlığı'nda görevli personelin de bulunduğu 20 kişi, binlerce kamyon kum hırsızlığı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan kişilere orman arazisini kazma, alma, satma ve değişik yerlere stoklama ile çevreye, doğaya, ormana ve ekolojik dengeye zarar vermek suçlamaları yöneltilmiştir. Şüphelilerin Ova ve Kınık mahallerinde boş veya kiraladıkları arazilere çıkardıkları binlerce ton kumu satmak üzere stok yaptıkları belirlenmiştir. Çete tarafından çalınan kumlara Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından el konulduktan sonra, 400 kamyon kumun Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hırsızlık ile suçlanan şirketin sahibinin damadına satıldığı iddia edilmektedir. Ayrıca satılan kumların daha önce örneği görülmemiş bir biçimde ‘humuslu toprak’ olarak kayıt edildiği de iddialar arasındadır. 
Buna kapsamda,
  1. Kum çalınmasına yardım ettiği ya da göz yumduğu iddia edilen Kaş Kaymakamlığı personeliyle ilgili idari soruşturma yapılmış mıdır? İdari yaptırım uygulanmış mıdır?
  2. Koruma altındaki kumun Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, kum hırsızlığı ile suçlanan şirketin sahibinin damadına, faturaya ‘kum’ yerine ‘humuslu toprak’ yazılarak satıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığın bu konuda bir soruşturması olmuş mudur?
  3. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden çalınan ve yürütülen soruşturma neticesinde koruma altına alınan kumun yerine koyulması ile ilgili çalışmalar yapılmış mıdır? Tahrip edilen bölgede hasar tespiti yapılmış mıdır?
  4. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde benzer hırsızlık olaylarına karşı ne tür önlemler alınmıştır? Bölgenin korunması ve tahrip edilmesinin önlenmesi için hangi tedbirler alınmıştır?
  5. Orman İşletme Müdürlükleri tarafından humuslu toprak satışı yapılmakta mıdır?