Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeler sırasında da Antalya’da 60'ıncısı düzenlenecek olanAltın Portakal Film Festivali’nin iptal edilmesini ve ve bu festivale ayrılan bütçeyi  gündeme getirdi.

SERİK'TE GOLF TURNUVASI SONA ERDİ SERİK'TE GOLF TURNUVASI SONA ERDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; komisyonda yaptığı konuşmasında; “Sayın Bakan; bir Antalyalı olarak sizin öncelikle siyasi ayrım yapmadan Antalya'da bulunan Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediyesine eşit katkıda bulunmanızı beklerdik.

ALTIN PORTAKAL’A AYRILAN BÜTÇE 30 MİLYONDU, BAKANLIK KATKISI 2 MİLYON

2014 döneminde Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne o dönemde 5 milyon 850 bin, 2015'te 9 milyon 700 bin gibi rakamlarda, katkılarda bulunurken 2019-2020-2021 yıllarında 1 milyon 500 bin, 2022'de 2 milyon civarında bir katkıda bulunmuşsunuz.”

Av. Cavit Arı; “60'ıncısı bu yıl düzenlenecek olan Altın Portakal'ın yaklaşık bütçesi 30 milyondu, siz ancak 2 milyon TL'lik bir katkıda bulunacaktınız.”

Av. Cavit Arı: “Sayın Bakan, size sormak istiyorum: "Kanun Hükmü" filmini izlediniz mi? Kültür ve Turizm Bakanı olarak sizin şöyle bir açıklamanız var: "Sanatın gücü kullanılarak terör örgütü propagandası yapılmasına, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılmasına karşıyız." şeklinde bir açıklamanız var. Bu açıklamayı üstelik sanatı desteklemesi gereken bir Kültür Bakanı olarak yaptınız. Eğer ki filmi izleyerek yaptıysanız saygı duyarım ama filmi izlemeden böyle bir açıklama yaptıysanız bu da sizin ayıbınız olacaktır. Sorusuna Sayın Bakan “Filmin ilgili bölümünün kayıtları bana geldi.”  şeklindeki beyanı filmi izlemediğini anlatıyor.” dedi

Önce Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak sizin desteğinizi geri çektiğinize dair açıklamanız, sonrasında da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün salonu iptal etmesiyle birlikte bu filmin yayınlanmasından vazgeçildi ve sonuç itibarıyla da festival iptal edilmek zorunda kaldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi size yazılı olarak sordu, dedi ki: "Bu filmi festivalde yayınlayalım mı, yayınlamayalım mı, sakıncası var mı?" diye size yazılı sordu, siz bu yazıya olumlu ya da olumsuz bir cevap dahi vermediniz. Sizin bu uygulamalarınızla, sonuçta, Cumhuriyetin 100'üncü yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 60'ıncı yılı düzenlenecekken Altın Portakal Film Festivali iptal edilmek zorunda kalındı.” Dedi