Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeler sırasında,  CHP Grubu adına yapmış olduğu konuşmasında, 12 Aralık 2023’te Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte değişikliğe gidilmesine çok sert tepki gösterdi

Resmi Gazete; “Yabancıya 400 bin dolar tutarında taşınmaz satın alarak vatandaşlık verilmesine ilişkin yönetmelikte "döviz tutarındaki taşınmazı" ibaresi "döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı" olarak değiştirilmişti.

BUGÜN HER YERDE MİLYONLARCA YABANCI CİRİT ATIYOR

Av. Cavit Arı, TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında; “Bugün, Savunma Bakanlığı bütçesi de görüşülmektedir. Her zaman, her yerde söylüyoruz: Biz, ordumuza sonuna kadar güveniyoruz, askerimize, jandarmamıza, polisimize sonuna kadar güveniyoruz.

 Bugün, sınır boylarını bekleyen o jandarma, o askerimiz bir teröristin veya yabancının geçmesini önlemek için gece gündüz orada bekliyor. Ama sorun ne? Sorun sınır boylarında değil, sorun sınır kapılarında. Geçtiğimiz dönemde iktidarın yarattığı tabloyla sınır kapılarından milyonlarca yabancı ülkeye girdi, bugün her yerde cirit atıyor” dedi

NEREDEYSE BEDAVAYA VATANDAŞLIK VERDİNİZ.

Av. Cavit Arı Konuşmasına devamla; “Bunun yanı sıra, yine sadece para kazanabilmek adına yabancıya mülk satışıyla ilgili de neredeyse bedavaya vatandaşlık verir hâle geldiniz; en son, bizim tepkilerimizle birlikte 400 bin dolara çıktı.

 Ama bakın, şimdi, daire satışları bir taraftan oluyordu, buna itirazlar vardı veya da işte "Olabilir." diyenler vardı.

Bununla ilgili tepkiler bir taraftan devam ederken Sayın Cumhurbaşkanı 12/12/2023 tarihinde, bir gün önce Resmî Gazete'de Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te bir değişiklik yayınladı, Şimdi, bu değişiklikle beraber, sadece vatandaş olmak için daire satın almayı yeterli sayarken bir taraftan da artık arsa satışını da bu kapsama almış durumda yani yabancı gelecek, bir arsayı alacak. "Döviz tutarındaki taşınmaz" ibaresi "döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı" şeklinde yönetmelik değiştirilmiş. Yani artık bundan sonra yabancı arsa alacak...Bir süre sonra kat karşılığı verecek, bir süre sonra müteahhitlik yapmaya başlayacak, siz bu ülkede satmadık ne bıraktınız? Ne varsa satıyorsunuz, şimdi de yabancıya arsa satıyorsunuz. Ordumuz, askerimiz ne kadar sınırları beklerse beklesin kapılar yabancıya işte böyle açıldığı müddetçe de bu ülkede iç güvenlik de kalmaz diyorum” diyerek konuşmasına tamamladı.

KORKUTELİ'DE ÇALILIK YANGINI KORKUTELİ'DE ÇALILIK YANGINI

Editör: ADEM AYDIN