Cumhuriyetin ilanının 100'üncü yılında Akdeniz bölgesinin en büyüğü olan Antalya Kütüphanesi'ni şehirle ve öğrencilerle buluşturan Kepez Belediyesi, Cumhuriyetin ikinci asrında ise Necmettin Erbakan Kütüphanesi'ni hizmete açmaya hazırlanıyor. 

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, öğrencileri kitap ve ders çalışma ortamıyla buluşturmak amacıyla ilçeye 22 kütüphane yapacaklarını açıklamış, bunların 21'inin yapımı tamamlanmıştı. 22 kütüphane projesinin amiral gemisi olan Antalya Kütüphanesi, Cumhuriyetin ilanının 100'üncü yılının kutlandığı 29 Ekim'de kapılarını misafirlerine açtı. Alanında Akdeniz bölgesinin en büyüğü olan Antalya Kütüphanesi'nin, 1 milyon kitap koleksiyonu ve aynı anda 2 bin 500 kişiye hizmet verebilme kapasitesi bulunuyor. 

ANTALYA'DA ENGELLİ GENÇLER 1 GÜNLÜĞÜNE POLİS OLDU ANTALYA'DA ENGELLİ GENÇLER 1 GÜNLÜĞÜNE POLİS OLDU

Antalya Kütüphanesi, Akdeniz Üniversitesi'ne yakın mesafede, öğrencilerin yoğun olarak ikamet ettiği Gülveren Mahallesi'ne kazandırıldı. Kütüphane, mahallede 160 gecekondu binasının etkilendiği ve 40 yıla yakın süren mülkiyet sorununun kentsel dönüşüm projesiyle çözüldüğü bölgede, imar planıyla oluşturulan 3 bin 500 metrekare kültürel tesis alanına yapıldı. Öğrencilerin ders çalışabileceği şekilde tasarlanan ve 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek Antalya Kütüphanesi, dünya küresi şeklindeki mimarisiyle, konferans salonuyla, sergi alanlarıyla, çocuk kütüphanesiyle, tefrişatıyla, üniversiteye yakınlığı ve zengin kitap koleksiyonuyla şehrin kültür ve eğitim hayatına katkı sağlayacak yatırım oldu.

22. KÜTÜPHANE PİL FABRİKASI'NA

Cumhuriyetin 100. yılında Antalya Kütüphanesi'ni, şehirle buluşturan Kepez Belediyesi, 22 kütüphane projesinin son ayağını Cumhuriyetin ikinci asrında hizmete açmayı planlıyor. Kepez Belediyesi, 22'nci kütüphanesini Fabrikalar Mahallesi Namık Kemal Bulvarı'nda yer alan eski MKE (Makine Kimya Endüstrisi) Antalya Pil Fabrikası yerleşkesine yapıyor. Fabrikanın 870 metrekare kullanım alanı olan sosyal tesis binası kütüphaneye dönüştürülüyor. Yüklenici firma, geçtiğimiz aylarda sosyal tesis binasında yenileme çalışması başlattı. Binaya, mimari dokusu korunarak, kütüphane kimliği kazandırılıyor. Kütüphane binasının tadilat, elektrik, mekanik ve tesisat imalatları ile mobilya tefrişat işlerinin yapımında yüzde 90'lar seviyesine gelindi. Kepez Belediye Meclisi, Pil Fabrikası'ndaki kütüphaneye 'Necmettin Erbakan' ismini verdi. 

Kepez Belediyesi, öğrencilerin ders çalışabileceği şekilde tasarladığı ve 50 bin kitap kapasitesi bulunan Necmettin Erbakan Kütüphanesi'ni, Cumhuriyet'in ikinci asrının bir eseri olarak, önümüzdeki günlerde hizmete açmaya hazırlanıyor. 

Başkan Hakan Tütüncü, eskiden tekstil, batarya ve pil üreten Antalya'nın sanayi tesislerini, günümüzde kütüphane projeleriyle ülkenin geleceğine yön verecek nesiller için bilgi üreten bacasız fabrikalar haline getirdiklerini söyledi.