Antalya'da ilklerin yaşanacağı Dünya Yürüyüş Şampiyonası başladı. Günün ilk 2 yarışması olan U20 Kadın ve Erkek 10 kilometre yarışmaları tamamlanırken, mücadeleler gün boyu devam edecek.

Dünya Yürüyüş Şampiyonası, 52 ülkeden 431 sporcunun katılımıyla Antalya'daki EXPO 2016 alanında 10 Kilometre U20 Erkekler Yarışması'yla başladı. Büyük mücadeleye sahne olan yarışmada Avustralyalı Isaac Beacroft 39.56'lık derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu. 39.57'lik derecesi ile Çin'den Shengi Shi gümüş madalya, Çin'den Jiawei Lou 40.03'lük derecesi ile bronz madalya kazandı.

Yarışmada Türkiye'yi temsil eden Şeymus Çapat ise 40.42'lik derece ile yarışmayı 8'inci sırada bitirdi. Çapat, bu dereceyle U20 Türkiye rekorunu kırmış oldu. Takımlar sıralamasında Çin 1'inci, Japonya 2'nci, Avustralya 3'üncü sırada yer alırken Şeymus Çapat, Mehmet Güngör ve İlhan Gövce'den oluşan Türk takımı ise 4'üncü oldu.

Günün 2'nci yarışmasında ise 24 ülkeden 49 sporcu U20 Kadınlar Yarışması'nda start aldı. Yarışmada ipi ilk sırada Çinli Xihen Yang 45.06'lık derecesi ile göğüsledi. Çinli sporcuyu, 45.12'lik derecesi ile İspanya'dan Aldare Meilan izledi. Yine İspanya'dan Sofia Santacreu ise 45.17'lik derecesi ile bronz madalyanın sahibi oldu. Türkiye'yi temsil eden Tülin Ek 49.01'lik derecesi ile 23'üncü sırada yarışı tamamladı.

U20 Kadınları Yarışması'nda takım sıralamasında ise İspanya 1'inci, Çin 2'nci, İtalya 3'üncü oldu. Şampiyona 20 kilometre kadın, 20 kilometre erkek ve MIX Bayrak yarışı ile gün boyu devam edecek.

DÜNYA TAKIMLAR YÜRÜYÜŞ ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI

   Antalya’da düzenlenen Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası, ilki yapılan MIX Bayrak Yarışması’yla tamamlandı.

ERKILINÇ BASINIMIZ GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM BULMALI ERKILINÇ BASINIMIZ GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM BULMALI

Yarışmada Francesco Fortunato ve Valentina Trapletti'den oluşan İtalya 2 takımı 2.56.45'lik derecesi ile altın, Koki Ikeda ve Kumiko Okada'dan oluşan Japonya takımı 2.57.04'lik derecesiyle gümüş, Alvaro Martin ve Laura Garcia-Caro'dan oluşan İspanya takımı ise 2.57.47'lik derecesiyle bronz madalya kazandı.

Yarışmada Türkiye’yi temsil eden Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez ikilisi ilk defa düzenlenen MIX Bayrak Yarışması’nda 3.05.33'lik derece ile 20’nci oldu. Bu sonuçla birlikte Türkiye takımı temmuzda Paris’te düzenlenecek olan Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandı. Yarışmada İtalya 2, Japonya, İspanya, Meksika, Brezilya, Avustralya, İspanya 2, Ukrayna 3, Fransa, İspanya 3, Çin 2, Çin, Kolombiya 2, Almanya, Kolombiya, Avustralya 2, Japonya 3, Hindistan, Meksika 2, Türkiye, Slovakya, Ukrayna 2 takımları Paris Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandı.

Yarışmadan sonra konuşan Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez, Türkiye’yi Olimpiyat Oyunları’nda temsil etme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını ve oyunlarda madalya ile ülkeye dönmeyi hedeflediklerini söyledi.

Olimpiyat kotası kazanan takımlar temsili olarak düzenlenen Antalya Paris arası uçak bileti maketiyle fotoğraf çektirdi. Ardından yarışmada dereceye girenlere madalyaları tören ile verildi.

Editör: ADEM AYDIN