GÜREŞSEVERLERE ELMALI GÜREŞLERİNE DAVET
Tarihi Geleneksel 670’nci Elmalı Güreşleri 2 Eylül Cuma günü başlıyor. 3 Eylül Cumartesi günü er meydanına çıkacak olan Başpehlivanlar, Pazar günü yapılacak final güreşleriyle 670’nci Geleneksel Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşleri yapılacak olan final güreşleriyle güreşler sona erecek.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tüm güreş severleri Elmalı’ya davet etti
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek bu yıl 670’ncisi düzenlenecek olan Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin adına yakışır bir şekilde geçmesi için tüm hazırlıkların tamamladığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak Elmalı güreşlerine gereken tüm desteğin verildiğini söyleyen Başkan Böcek, tüm güreş severleri 2-3-4 Eylül tarihlerinde Elmalı’da yapılacak olan güreşlere davet etti.
Türkün ilk er meydanı 670. Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri, 2 Eylül Cuma günü başlayacak Cumartesi ve Pazar günü yapılacak güreşler pehlivanların yapacakları final güreşleri ve ödül töreniyle güreşler sona erecek.
BAŞKAN BÖCEK DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Elmalı’da bu yıl 670’ncisi düzenlenecek olan güreşlerin Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi işbirliği içerisinde gerçekleşeceğini belirten Başkan Muhittin Böcek, “Sevgili güreşçilerimizle, güreş severlerimizle, güreş ağalarımızla hep beraber inşallah 2-3-4 Eylül’de bu organizasyonu en güzel şekilde gerçekleştireceğiz. Tüm kurum ve kuruluşlar olarak Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerine destek verenlere teşekkür ediyorum. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak yönetici arkadaşlarımız ve yetkililerimizle Elmalı’da olacağız. Din ve devlet işlerimizi ayırdığımız gibi sporla da siyaseti ayırmış birisi olarak 26 yıldır bütün güreşlerimize, er meydanlarımıza gideriz, gitmeye de devam edeceğiz” diyen Başkan Böcek, Elmalı’ya tüm güreş severleri davet etti.
 Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk: türkün ilk er meydanı olan elmalı güreşlerine tüm güreşseverleri elmalı güreşlerine davet ediyorum
 Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk 2 Eylül Cuma  başlayacak olan ve Cumartesi ve Pazar günü devam edecek olan 670’nci Tarihi Geleneksel Elmalı Yeşil Yayla Güreşlerine tüm güreş severleri Elmalı’ya davet ediyorum. Elmalı’ya güreşleri seyretmeye gelen bütün güreş severler bizim konuğumuzdur. Onları en iyi şekilde ağırlamaktan çok mutlu olacağız”dedi.
 2-3-4 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 'Türkün ilk er meydanı' olarak gösterilen ve Kırkpınar'dan 9 yıl daha eski olan Elmalı Yağlı Güreşleri Cuma günü bu yıl 670. kez kapılarını pehlivan ve güreş severlere açacak. Tarihi kaynaklara göre ilk Alperenlerin bölgeye yerleşmesiyle Türk ve Müslümanların çoğalıp kök saldığı Antalya'nın Elmalı ilçesinde ata sporu güreşin ilk müsabakalarının yapıldığı yer olarak da biliniyor.
BAŞPEHLİVANLAR KIRAN KIRANA MÜCADELE EDİYOR
1352 yılından beri, 670 yıldır namlı pehlivanların kispet giydiği Elmalı Yağlı Güreşleri için hazırlıklar tamamladı. Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk ve 670. Elmalı Güreş Ağası Yunus Gök, Antalya Valisi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e güreşler hakkında bilgi vererek güreşlere davet etmek için  davetiye verdiler.
ELMALI GÜREŞLERİNE 2500 PEHLİVANIN KATILMASI BEKLENİYOR
2011-2012-2019- 2021  yılı Tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Antalya Korkutelili Ali Gürbüz,  2015-2018 yılı olmak üzere 2 defa Kırkpınar Başpehlivanı ve son 6 senedir Elmalı Güreşleri Başpehlivanı olarak rekor kıran Antalya Kumlucalı Orhan Okulu, 2013 ve 2017 yılı 2defa Kırkpınar Başpehlivanı 2021 yılının Elmalı Başpehlivanı ve 2022 yılı Tarihi Kırkpınar  Güreşleri üçüncüsü  Antalya Elmalı Akçaylı İsmail Balaban ve ikizi Turan Balaban'ın da olduğu ünlü Başpehlivalardan Ali Gürbüz, 2022 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek, Kırkpınar ikincisi Mustafa Taş,  Kırkpınar Güreşleri üçüncüsü Ertuğrul Dağdeviren, 2006 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Osman Aynur, Yusuf Can Zeybek, 2009-2010 yılları Kırkpınar Başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil, 2014 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı,2005 yılı Kırkpınar Başpehlivanı  Şaban Yılmaz, 2004- 2007-2008-2016 yılları 4  defa Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara, Hüseyin Gümüşalan, Faruk Akkoyun, Nedim Gürel, Tanju Gemici başta olmak üzere 80'e  yakın başpehlivan ile değişik kategorilerde güreşmek için 2bin 500'ün üzerinde pehlivanın organizasyona katılması bekleniyor.